| Crisipopescu a întrebat:

In vara mi-am cumpărat iPhone 11 de la cetelem(in rate), in ultimele secunde mi-a apărut o ceata in colțul stâng sus(telefonul nu a căzut și nu are lovituri). Întrebarea mea este:" mi-l repara dacă-l duc sau ii fac ceva? Sau o sa-l repar și voi plăti încontinuu la el?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se poate! Cetelem da doar rate. Telefonul l-ai cumparat de la o firma (magazin). In cutia telefonului trebuie sa fie o garantie sau ti-l repara magazinul. Undeva trebuie sa ai si o factura. Citeste pe garantie unde trebuie sa suni, ia legatura cu ei, vezi cu ce curier trebuie sa-l trimiti (transportul este cu plata la destinatar, deci nu tu il platesti), il pui in cutie cu toate accesoriile, cu garantia in original si factura in copie, pe o foaie de hartie scrii ce defect are, numele, adresa si numarul de telefon la care poti fi gasit. Cutia cu totul o dai curierului care este obligat sa o puna intr-o punga si sa-ti dea dovada (chitanta) ca l-ai predat.

| relian a răspuns:

Daca nu are un an de cand l-ai luat,atunci trebuie sa til repare gratis. Daca este iesit din garantie,atunci vei plalti reparatia.
Sa platestii incontinuu la el ce anume? Normal ca platesti ratele normal, reparatia este ceva in plus, este separat, daca nu mai e in garantie platesti reparatia si ratele normale.
Daca e in garantie nu platesti nimci decat ratele atat.
In ultimile secunde ti-a aparut o ceata, care ultimile secunde? Te referi la garantie laughing cronometrezi la secunda, e bun

| Irinelp a răspuns:

Salut probabil că pe ecran este pus o folie protectoare și aceasta s-a desprins in coltul din stânga sus și din această cauză se vede ca o ceață, d-ul acolo unde l-ai luat și o să îi schimbe eventual folia.

| AfumataSunca a răspuns:

Normal ca da, daca e in rate