| kegrtteger a întrebat:

Mi-am cumparat un Samsung S8+ iar un baiat mi-a spus ca pot sa bag telefonul la incarcat cand vreau si sa il scot cand vreau fiindca bateriile telefoanelor noi gen aparute in 2016-2017 (cred) nu se strica daca le fatai cu incarcatul.E adevarat? Adica pot sa il scot de la incarcat cand are 100% si sa il bag inapoi gen cand are 80% iar bateria nu se va strica?

2 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

O baterie e 10-20 de euro, telefonul ăla e o mie de euro, sumă rotundă.laughing Te arde aşa la buzunar dacă se strică bateria?
Nici la restul telefoanelor nu am auzit să se strice, e normal ca după timp să se uzeze.

| Canndii a răspuns:

Nu se strica.

Uite ceva luat de pe Apple.com, nu găsesc pe alte site-uri.

Încarcă-ți bateria litiu-ion Apple oricând vrei. Nu este nevoie să o lași să se descarce 100% înainte să o încarci. Bateriile litiu-ion Apple funcționează cu cicluri de încărcare. Un ciclu de încărcare este complet când ai utilizat (descărcat) o cantitate echivalentă cu 100% din capacitatea bateriei tale – dar nu neapărat dintr-o singură încărcare. De exemplu, poți utiliza 75% din capacitatea bateriei într-o zi și apoi să o reîncarci complet peste noapte. Dacă utilizezi 25% în ziua următoare, practic ai descărcat un total de 100%, iar cele două zile vor forma un singur ciclu de încărcare. Poate dura câteva zile până să completezi un ciclu. Capacitatea oricărui tip de baterie va scădea după un anumit număr de reîncărcări. Cu bateriile litiu-ion, capacitatea scade ușor, cu fiecare ciclu complet de încărcare. Bateriile litiu-ion Apple sunt concepute să-și păstreze cel puțin 80% din capacitatea originală, la un număr ridicat de cicluri de încărcare. Acest număr depinde de produs.