| AlexMAV a întrebat:

Mi-am luat astazi LG Optimus L9 P760. Am umblat pe el pana s-a descarcat bateria. Cineva(un prieten) mi-a spus ca trebuie sa tin telefonul la incarcat 12h, si sa nu umblu la el in timpul celor 12 h, apoi sa consum din nou bateria pana la 0 si iar 12 si inca odata 12 h (36 ore)
Asa ar trebui? El spune ca poate Doamne fereste voi avea probleme cu bateria si de asta zice asa.
Eu vreau sa stiu si eu daca e asa si care sunt riscurile, daca e asa.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bateria(acumulatorul) este Li-ion, atunci procedezi astfel: prima incarcare(recomanda producatorul acestui tip de acumulator) sa fie 100%, adica lasi telefonul la incarcat pana cand observi ca acumulatorul este incarcat 100%(in 3-4 ore ar trebui sa se incarce 100%). Apoi, urmatoarele incarcari pot sa fie cat vrei tu, orice durata, orice procentaj. Deci, asa cum ti-am zis, atentie la prima incarcare. Tinand cont de generatie din care face parte telefonul tau, presupun ca utilizeaza un astfel de model de acumulator. Nu uita un lucru: daca telefonul tau foloseste un astfel de acumulator, niciodata sa nu il lasi sa se descarce complet. Cand mai ai 5-10-15% baterie, sa il pui la incarcat telefonul.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Ce ti-a zis prietenul tau se face pentru a reseta bateria. Nu vei avea probleme daca nu faci asa, stai calm. Si eu am tot un telefon de la Lg, si il incarc maxim 3 ore, si imi ajunge bateria 1 zi juma-2, depinde cat ma joc. Il am de un an, si inca nu am patit nimic cu el. Asa ca nu iti mai fa griji.winking

| marusica27 a răspuns:

Uita-te pe baterie daca e Lion inseamna ca nu mai trebuie formatata bateria.