| DoBrOOO2001 a întrebat:

Recent mi-am luat un pc si am o problema il bag in priza cu o placa video nVIDIA 630 2gb si porneste dar nu intra in windows. Si daca o schimb cu una mai slaba porneste in windows, din ce cauza o fi?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa stii ceva despre surse:
1. Sursele sunt de doua feluri: cele cu certificare Bronze si cele fara certificare, asa numitele "pocnitori".
2. Cele cu certificare bronze dau (de obicei) peste 80% din cat scrie pe ele. Se pot intampla si exceptii, dar o sursa pe care scrie 450W si este certificata 80% da peste 360W.
Concluzie: sursa ta de 250W banuiesc ca nu-i certificata! In cel mai bun caz ea da 150-170W. Asta este foarte putin. Eu zic sa-ti faci un calcul aproximativ al consumului: http://bit.ly/2GBoha2
Eu cred ca-ti trebuie o sursa de cel putin 400W certificata (Bronze) 85%!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o conditie sine qua non: placa video sa fie compatibila cu placa de baza. N-ai spus ce placa de baza ai! Apoi s-ar putea ca placa video sa fie defecta. Bula vorbeste tampenii. Si daca n-ai driverele trebuie sa porneasca dar va merge la rezolutie mica pana le instalezi. Deci sua probleme: compatibilitate si placa video defecta. Doar cineva care vede poate sa-ti spuna corect. Ia placa video si mergi la cineva cu un PC mai bun. Incearca-o acolo si spune-mi rezultatul.

| DoBrOOO2001 explică (pentru Salontanul):

Calculatorul este HP g5470sc tot cum scrie in specificati doar ca placa video este schimbata si am bagat eu un 630 gigabyte de 2, si es este functionala pentru ca am testato pe calculatorul cel vechi si mergea. Iar pc cand l.am luat l.am luat fara sursa asa ca am bagat eu o sursa de a mea dar este o sursa de 250w sa fie prea slaba? Adica fara placa video merge sau cu placa video originala merge. Dar cu aceasta dupa ce dispare chestia cu HP sa dau esc sa intru in setup si astea ecranul ramane negru. Si da am schimbat windowsul.

| Salontanul a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Daca da 360 W este buna! Ti-am spus: ar trebui sa faci un calcul de necesar. Chiar peste calcul poti sa lasi in plus 10-20%.

| Salontanul a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Trebuie sa stii ceva despre surse:
1. Sursele sunt de doua feluri: cele cu certificare Bronze si cele fara certificare, asa numitele "pocnitori".
2. Cele cu certificare bronze dau (de obicei) peste 80% din cat scrie pe ele. Se pot intampla si exceptii, dar o sursa pe care scrie 450W si este certificata 80% da peste 360W.
Concluzie: sursa ta de 250W banuiesc ca nu-i certificata! In cel mai bun caz ea da 150-170W. Asta este foarte putin. Eu zic sa-ti faci un calcul aproximativ al consumului: http://bit.ly/2GBoha2
Eu cred ca-ti trebuie o sursa de cel putin 400W certificata (Bronze) 85%!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multumesc pentru funda! Uita-te, te rog ca la ultimul cuvant am gresit ceva. Peste cateva minute va aparea raspunsul corect. Scuze!

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a functiona cu placa video:
1- placa video trebuie sa fie buna si corect montata
2- calculatorul trebuie sa aiba driverele instalate,
3- rezolutia si refresh-ul sa fie reglata la o valoare cu care monitorul poate functiona.

Daca nu apare nimic pe ecran nici imediat dupa pornire, atunci primul punct este valabil.