| Supremejordannike2004 a întrebat:

Se intampla ceva rau daca nu încarc telefonul cu cablul original?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Nu se va întâmpla nimic câtă vreme este vorba despre cablu și nu despre încărcător!
Poți încărca cu absolut orice cablu vrei, doar să respecte conectorul/conectica telefonului, să fie conectorul potrivit (mini usb tip A / tip C / lightning-iphone).

Recomand folosirea (încărcătorului original) al telefonului pentru o durată de viață prelungită a bateriei!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu se supără cablul, poți.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa ce mai pui 23452322 de intrebari la fel, poate te mai si linistesti.

| DaniTDCI a răspuns:

S-ar putea sa se incarce putin mai greu, dar nimic rau in general, doar sa se potriveasca mufa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rău nu se va întâmpla, chestia e să îl încarci cu încărcătorul original, să nu lasi încărcătorul in priza după ce ți-ai încărcat telefonul.
Nu e deloc recomandat să il încarci cu un alt cablu, dar na, daca n-ai alta soluție. Eu îți recomand, totuși, să-ți cumperi un încărcător original.
Lucrurile pe care ti le-am scris, de obicei se găsesc in acele cărticele "inutile" cu care vine însoțit telefonul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cablu. Spre exemplu la al meu Huawei am schimbat 3 cabluri de date pentru ca cele anterioare pe care le-am cumpărat încarca lent și era incarcatorul original Huawei, doar firul/cablul nu era original. Acum am cumpărat un incarcator identic cu cel al lui J4 plus, iar cu cablul și incarcatorul primit în pachet, telefonul se încarcă într-o ora și 30 minute ( aprx). Înainte încarca în 4 ore și era cablu de date Samsung și am încercat să încarc prin incarcator Huawei și Samsung, dar tot greu încarca. Nu de fiecare dată găsești incarcatorul original al telefonului. Eu am căutat incarcator original pentru Huawei-ul meu, știu și seria la incarcator. Însă nu am găsit nicăieri decât pe site-uri din străinătate.

| Nume6 a răspuns:

Daca observi ca acel cablu incarca greu bateria si bateria la urmă incepe să se descarce repede, inseamna că acel cablu nu e compatibil cu bateria telefonului. Se strică bateria după, bateria nemaifiind alimentată la nivelul la care trebuie ea alimentată. La urmă bateria o să fie atât de distrusă daca faci asta pe termen lung incât, nici măcar un cablu original nu o să o repare.

| Comunity a răspuns:

Nu neaparat, dar vezi sa fie acelasi voltaj. Daca e un voltaj mare, bateria primeste mai mult curent decat este nevoie chiar daca se incarca mai repede (nu se arde sau ceva de genul stai linistit), daca e un voltaj mic bateria primeste mai putina energie decat e nevoie si se incarca mai greu. In concluzie degradarea bateriei se face in timp indelungat, dar poti sa folosesti linistit alt cablu numai sa fie intr-o stare buna adica sa nu fie taiat sau rupt.

| Quatae12 a răspuns:

Nu este important cablul este important acumulator.