| IonuțGabriel1305 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un telefon si nu stiu pe care să-l aleg. Allview x3 Soul Style sau Samsung j3 2017? Ma tenteaza sa-l iau pe x3 soul style, are senzor de amprenta, 5, 5 ecran fullhd, 32 gb stocare, da' nu stiu ce sa cred, am auzit ca sunt chinezarii, ca dupa o perioada de timp o sa inceapa sa mearga greu..Samsung j3 2017 mi se pare ok, daca mai avea si senzor de amprenta era super, in plus, Samsung face telefoane de calitate, merg brici mult timp. Voi ce părere aveți, ce telefon ar fi mai ok?

P.S: Telefonul vreau să-l iau la abonament la rcs rds, adică la digi.

Multumesc!

5 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Chinezarii sunt amandoua, majoritatea telefoanelor oricum, adica 99%...

Allview sunt romani, telefoanele lor nu as zice ca sunt geniale, dar nici de cele de la Samsung nu as zice chiar ca "merg brici mult timp".

E smartphone=se strica, in 2-5 ani, in functie de cum ai grija de el oricum.

Din cele doua, clar mai bine mergi pe Samsung dar eu personal nu m-as atinge de marcile astea, daca poti lua un Huawei p8/p9/p10 lite, xiaomi redmi 4x/note 4, Sony xperia xa1/xz1, chiar si un HTC 620/628, un ihunt one love sau cel mai bun telefon la un pret mic, LeEco Le 3 desi ma indoiesc ca il prinzi la abonament.
Oricare din telefoanele astea nu te va dezamagi, acum nu zic ca Allview sau Samsung sunt slabe, poate doar Allview, poti lua un Samsung si nu se va strica si va duce majoritatea sarcinilor la bun sfarsit, dar daca vrei un telefon ok, ti-as sugera alte marci/branduri.

| cristi202 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Daca se strica in 2-5 ani, cum spui, e bine. Doi ani e garantia, peste inca alti doi va fi depasit, si va cere unul nou. Eu am un LG Optimus, acum 5 ani cand l-am luat era bunicel, acum e depasit. Dar tinind cont prin cate a trecut (cazaturi, udaturi, etc), e un telefon foarte bun, inca functioneaza si o face destul de bine.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru cristi202):

Asta clar, uzura morala e inevitabila, la cate versiuni noi de Android apar in mod constant... dar macar tine telefonul.
Am si eu un Samsung galaxy s duos, functional inca dar e epava de mult, e tot din plastic ieftin.
LG e brand bun, au produse de calitate, mereu au avut.

| OnePiece a răspuns:

Daca trebuie sa alegi intre ele, iti recomand X3 Soul Style. Este superior din cam toate punctele de vedere Samsungului J3, mai ales la ecran (Samsung are TFT?) si la capacitatea de stocare (32 vs 16GB). Are senzor de amprenta, acustica ok, e in general bun dupa specificatii.

Eu sincer in locul tau m-as uita la altceva, mai ales la Xiaomi Redmi Note 4 sau P10 lite

| VSC10 a răspuns:

Samsung face telefoane super ok, dar J3? Mai bine te gandesti la A3 2017, A5 2017 si J5 2017. Cele 3 telefoane sunt super bune! A3 2017 folosesc eu si J5 2017 sora mea. Merg brici. Succes!