| SarahInFuture a întrebat:

Vreau sa va intreb daca voi credeti ca as putea avea incredere in site-ul Ebay pentru a cumpara un telefon de acolo... E mai ieftin decat la noi si as vrea sa-l cumpar, dar nici nu mi-as dori sa-mi ajunga la usa o cutie de telefon cu o poza sau pietre inauntru.Voi ce ziceti? Merita?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ti o fi norocul si depinde ce vanzator alegi

| anonimg a răspuns:

Si chiar daca ar veni aparatul asteptat, ce vei face daca se va defecta in perioada de garantie?
Recomand ebay, amazon, si altele de felul acesta, doar pentru tara in care isi a sediul, sau pentru produsele care nu se gasesc in alta parte.

| Bondarel99 a răspuns:

Ebay e doar o platforma, acolo sunt mai multi vanzatori, la fel ca olx sau okazii. Deci da, e posibil sa te trezesti cu niste pietre in cutie, s-au mai dat tepe pe Ebay dar alea veneau de la vanzatori dubiosi, cu calificative putine. Asa ca orienteaza-te catre un vanzator serios.

| SarahInFuture explică (pentru Bondarel99):

Si cum as putea face asta?

| IFeelS0Alone a răspuns:

Eu iti recomand eMAG! Pe Ebay am facut o comanda si dupa o luna inca nu a sosit. Pe eMAG majoritatea comenzilor facute de mine au ajuns dupa doua zile (maxim trei).

| TheTrooper1 a răspuns:

Depinde de furnizor. Însă, riști extrem la o comandă de genul. Poate ca telefonul să ajungă defect sau să ai probleme cu el pe parcurs și atunci ai încurcat-o. Și eu mi-am luat un telefon din China, nu am avut probleme cu el, însă pot spune că am fost inconștient. Te-aș sfătui să îți cumperi din țară, deși știu foarte bine că prețul poate fi chiar dublu în România. Gândește-te bine, și baftă în continuare.

| Yurra a răspuns:

Acum Ebay ii cat de cat sigur, mai ales in Sua!

| Adry05 a răspuns (pentru Yurra):

Da, si platesti niste taxe vamale de te doare capul

| marius9998 a răspuns (pentru Adry05):

Ai idee cumva cat sunt taxele vamale? As vrea si eu sa imi cumpar niste lucruri si am auzit ca se plateste taxa vamala insa nu a stiut nimeni sa imi zica cat.

| Adry05 a răspuns (pentru marius9998):

Https://www.youtube.com/watch?v=ZngA_G6_Pjo
Da-i foward la clipul asta pana gasesti cand acopera subiectul. A zis foarte bine tot ce trebuie stiut despre comanda din strainatate,