| maphiotul a întrebat:

Salut.
Urmeaza sa cumpar un display nou la telefon(Samsung), cum pot sa verific/de unde pot stii ca este original?
Ce trebuie sa scrie pe cutie?
Ca nu mai am incredere in gunoaiele aștia de la reparatii telefoane.
Mersii.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cum stii daca e original?
Foloseste ochelari de soare polarizati si roteste-i ca in urmatorul videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=cADMAEsbZBo
Daca se vede bine din mai toate unghiurile sunt originali; daca se intuneca imaginea sunt fake.

Acum nu stiu daca insasi videoclipul este unul sa te duca in eroare. Testeaza aceeasi ochelari pe ceva ce stii ca este original.

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Contactezi Samsung Romania și trimiți telefonul la service autorizat de ei.

Sau poți să îi întrebi de unde poți cumpăra display original. Dar în cazul acesta nu știu dacă există vreun service care să te lase să privești când execută ei manopera.

Ca să dormi liniștit, cauți un service mai înainte, unde masa de lucru să fie la ghișeu, și să îi spui că dorești ca reparația să fie făcută în fața ta. Altfel niciun service nu te băga în spate, acolo unde există de obicei masa de lucru.

| maphiotul explică (pentru anonimg):

Am gasit acel service, dar daca citeai bine intrebarea e vorba cum stiu daca e original.

| maphiotul explică (pentru anonimg):

Tare faza, si eu doar ochelari polarizati am laughing
Serios
Mersii mult

| anonimg a răspuns (pentru maphiotul):

Repet: nu stiu cat de sigur este videoclipul. Poti testa pe la prieteni faza cu ochelarii.

| maphiotul explică (pentru anonimg):

Eu cred ca e sigur.
Ca am vazut cum se vad la unele parbrize la masini cu polarizați si cred ca e acelasi efect.

| anonimg a răspuns (pentru maphiotul):

Cum stii daca e original?
Foloseste ochelari de soare polarizati si roteste-i ca in urmatorul videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=cADMAEsbZBo
Daca se vede bine din mai toate unghiurile sunt originali; daca se intuneca imaginea sunt fake.

Acum nu stiu daca insasi videoclipul este unul sa te duca in eroare. Testeaza aceeasi ochelari pe ceva ce stii ca este original.

| Hyperion7 a răspuns:

Decât să faci tu efectiv reparația și decât să dai telefonul pe mana cui nu trebuie, chit că dai un ban in plus, însă manopera și modul de lucru e mai viabil pe https://esdrom.ro/ sau daca ai posibilitatea, mergi intr-un Samsung store să ți-l reparare într-o oră, dacă poți accesa Samsung members ai acolo un cupon ceva, nu mai știu unde exact.
Cum ziceam, oricum reparația te consta mult (doar daca iei display-ul ), pentru că fiind amoled costa, numai eu la un J5 2017 dădusem vreo 400 de lei, ca idee.
Problema la service urile neautorizate e ca fac lucrări de mântuială și da, mai bine trimiți fie la Samsung fie la ESD.

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Cel mai ieftin pentru telefonul meu am gasit la 1.100, nu 400
De era 400 nu mai intrebam aici informatii

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Eu am zis cat am dat pe al meu display, nu am zis că toate sunt la același preț! Si e evident că e scump, din moment ce e vreun flagship!
In acest caz, recomandat ar fi sa-l trimiți la Samsung! Numai ei îl mai pot etanșa după reparație, numai ei îl pot readuce în starea în care l-ai cumpărat!
Reparandu-l tu, nu faci altceva decât să-l strici.Crede-ma!

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

1.nu e flaghip, e Samsung s10+
2.nu am zis niciodata ca vreau sa il repar eu
3. daca am scris ca nu mai am incredere in service-uri nu am zis ca il repar eu, doar ca vreau sa stiu si sa verific ce display imi pune la telefon respectiv daca e original sau nu,

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

1.E fost flagship, are ecran curbat, de aici prețul ridicat.
2.Nu știu, eu așa am înțeles.
3.Nu ai încredere? Simplu, trimiți la ESD Room sau la Samsung și ai garanția că îti vor pune display original.
Și la celelalte service-uri îți pot pune original, trebuie doar sa specifici acest aspect, unii neavând atâția bani, prefera replicile, însă nu sunt deloc viabile.
Bafta!

| literallythesamebruh a răspuns:

Găsești display-uri originale cam pe orice site, le poți diferenția după preț și tehnologie. Cele fake au de obicei tehnologia TFT. Cele de tip service pack ar trebui să fie originale.

| Florian80 a răspuns:

Recomand Samsung service