| x2gk9r a întrebat:

Salut…
Vreau ajutor.
Am un iphone 12 si cand am vb la tel cand voiam sa inchid era ecranul parca inchis si dupa 2 secunde s-a aprins…este ceva sau e in regula?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Senzorul de proximitate îți închide și deschide telefonul in timpul apelului, pentru a nu consuma și mai mult bateria ecranul deja pornit

| carevaescu a răspuns:

E in regula. Telefoanele moderne au un senzor de proximitate ca sa isi dea seama cand pui telefonul la ureche. Atunci ca sensorul detecteaza ca telefonul este la ureche se intampla cateva chestii, dintre care: 1. Se inchide ecranul si 2. Se dezactivează functia touch, caci na, ai o ureche lipită pe ecran.

Cand departezi telefonul de la ureche, senzorul de proximitate isi da seama de asta si se intampla catve chestii. Dintre ele : 1. se aprinde ecranul ca sa vezi ce se intampla si 2. Se activează touch-ul sa poti folosi telefonul.

Capisci?

Acum las-o incolo de obsesie de telefon