| Xmen22 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpăr telefon de black Friday și nu prea sunt hotărât, Samsung a54 sau xioami redmi note 12 pro, poco f5 sau Motorola edge 40, ce sa aleg?

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Samsung, fiindca este cel ami vandut telefon de pe glob, cu o calitate foarte buna.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Xiaomi nu cum ai scris tu

| dullcat a răspuns:

Cam asa functioneaza Black Friday, deci in locul tau studiam preturile cu cateva luni inainte, sa vad daca acum exista o reducere reala sau e doar o pacaleala, ca multe alte tehnici de marketing.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=671713985111403&set=a.432011895748281

| Hyperion7 a răspuns:

Daca vrei design fain, du-te pe Motorola.
Daca vrei interfață, poți alege A54
Daca vrei performanta și încărcare rapidă, poti merge pe Redmi și poco.
Acuma depinde și de ce telefon ai avut înainte și cam spre ce producător te-ai cam îndrepta.

| Xmen22 explică (pentru Hyperion7):

Sunt nehotărât, mă gândesc degeaba laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru Xmen22):

Atunci îți recomand să te îndrepți către poco F5, nu dai greș!

| Xmen22 explică (pentru Hyperion7):

Nu am gasit oferta la poco, ce sa iau a34 Motorola edge 40 sau a54?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Xmen22):

Poți încerca Motorola edge 40, are ecran curbat, încărcare rapidă
Dar daca vrei și pentru gaming, nu prea-l recomand, fiindcă o să te cam încurce.Asa că poți lua ori A34, ori A54.

| Xmen22 explică (pentru Hyperion7):

Merita a34 la 1099 lei?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Xmen22):

Daca l ai prins, cu siguranțăăă

| Xmen22 explică (pentru Hyperion7):

Încă nu sunt hotărât

| StoicAnalysis a răspuns:

Intre Motorola sau Poco as alege. Daca vrei sa fie mai rezistent, as alege Motorola. Are frame de aluminiu in comparatie cu celelalte 3 care au frame-ul de plastic. Plus ca e si mai rezistent la apa si praf decat cele 3. Stiu ca te gandesti la Samsung, dar e facut de buget, si nu e atat de rezistent ca Motorola.

| literallythesamebruh a răspuns:

La Motorola a fost întotdeauna "prea frumos ca să fie adevărat". Apar mereu bug-uri în sistem și alte minunății cu care nu cred că vrei să-ți bați capul în momentul în care îți iei un telefon nou, plus că bateria este cam mică. Dacă te mulțumește o baterie relativ mică cu o încărcare rapidă, atunci îl poți lua. Galaxy A54 ar fi o variantă doar pentru că are câțiva ani buni de update-uri, în rest, deși are un display Amoled și baterie mare, nu l-aș lua, deoarece există alternative mai bune. Redmi Note 12 Pro (sper că te referi la cel 5G) este bun overall, doar că nu m-aș baza pe procesor, iar Poco F5 (telefonul meu actual) are un procesor foarte capabil, baterie bună și încărcare rapidă, camere bune cu stabilizare optică, dar nu "de calitate" (face poze bune, dar conform bugetului). Din experiența mea de o lună cu el îți pot spune că singurul inconvenient cu acest model este volumul Bluetooth care e cam încet, dar cu siguranță se va rezolva în următoarele update-uri. Sunetul în difuzoare este foarte bun. Dacă vrei o experiență cât mai bună cu el, cumpără versiunea 256/12. Sper că te-am ajutat!

| Xmen22 explică (pentru literallythesamebruh):

La Xiaomi e este varianta 5g, dar Xiaomi 12 pro plus e diferența mare?

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Xmen22):

Camerele sunt mult mai bune, iar încărcarea este mult mai rapidă la 120w, însă Poco F5, spre exemplu, are procesorul mult mai bun, cu scor mai mare de performanță și cu memorie tip UFS 3.1, mult mai rapidă decât UFS 2.2 de pe Redmi Note 12 Pro+. Tu alegi dacă vrei camere mai bune sau performanță.

| Xmen22 explică (pentru literallythesamebruh):

Is nehotărât, eu tot Xiaomi am avut până acum redmi note 8, m-a cam dezamăgit miui

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Xmen22):

Eu doar ți-am recomandat, tu iei ce vrei, dar Miui nu mai este ce a fost, acum este mult mai optimizat, nu degeaba sunt la al doilea Poco. Poți lua Motorola, deoarece au un software apropiat cu cel de la Google.

| Xmen22 explică (pentru literallythesamebruh):

De pe ce site ți-ai luat poco?

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Xmen22):

Eu l-am luat de pe OLX la 1700 de lei, sigilat, varianta cu 256/12. Poți face la fel, dar ai grijă, nu toți au intenții bune. Mai bine îl iei nou happy

| Darius50boss a răspuns:

Eu as alege Motorola, este rezistent

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Oricare ar fi, sistemele lor de operare devin extrem de dificile si haotice cu internetul pornit. Nu primesti mesaje si apeluri la timp, conexiunea de internet se poate intrerupe, aplicatiile se inchid cand ti-e lumea mai draga, etc. Poti lua oricare model dar sa nu accesezi internetul prea mult. Lasa-l inchis cat mai mult si te vei intelege cu noul gadget.

| Darius50boss a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Depinde cum folosești telefonul și la ce siteuri intri

| Andra4862 a răspuns:

Eu zis sa iti cumperi Samsung a 54, eu îl am de două luni și face poze foarte faine, nu sunt blurate nici pe zoom, telefonul e mai mic ca altele și poate fi utilizat cu ușurință cu o mână.