| DenisIonut01 a întrebat:

Salut, ce ai alege (si de ce) intre Motorola edge 40, Samsung a54 si xiaomi redmi note 13 pro 5g?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Oricare intre Motorola sau Xiaomi.
Motorola au devenit un deliciu odata cu Android 13 (s-au eliminat 2 chichite destul de stresante pentru mine si s-au aliniat cu toti ceilalti).

Nu am butonat decat G32, dar mi se pare un super telefon.
Update-uri dese (primele 3 zile dupa ce pornesti netul, face zeci de update-uri mici, dar apoi se cuminteste si nu mai e stresant).

Iar Redmi, am in casa un Redmi Note 12 Pro+ (e 5G bineinteles).
L-am luat pentru maica-mea.
In sfarsit, imi place directia in care o iau.

Are ceva bloatware, mai mult decat Motorola, dar eu folosesc oricum ADB, si am eliminat si de pe Motorola G32 destule, asa ca nu mai iau asta ca pe un minus.
Si Samsung e plin de aplicatii pe care cel putin eu nu le folosesc, si pe care abia as astepta sa le elimin (daca mi-as lua vreunul).

Dupa specificatii, cred ca as alege Edge 40, are protectie apa/praf IP68, camera buna (toate 3 sunt foarte apropiate), cel mai bun (tare) sunet si stocare UFS 3.1.

Mare pacat ca nu au plusat la grosime cateva zecimi, sa aiba loc o baterie de 5000.
Dar si asa, cred ca tine suficient daca il pui pe 60Hz, sau eventual pe Dynamic. Procesoarele astea sunt foarte echilibrate, nu consuma nici foarte multa baterie, insa nu sunt nici slabe.

PS: daca te intereseaza protectia fizica, doar Redmi-ul are protectie Victus.

| DenisIonut01 explică (pentru NLS):

Am un s23 ultra care din pacate trebuie sa il vand, o singura noapte a fost fara folie de sticla si deja am o zgarietura vizibila... (am si ceas Samsung si casti si tv) xiaomi mi se pare atractiv ca are ecranul plat si iti da gratis si un ceas, am mai avunt xiaomi 11t pro si la colturi cand te joci nu detecteaza atingeri (am si tableta de la redmi) Motorola nu am mai avut pana acum, am inteles ca ar avea ceva probleme cu semnalul. Eu nu prea ma joc, mai mult social media

| StoicAnalysis a răspuns:

Intra pe gsmarena si compara modelele astea acolo. E mult mai bine decat sa injuri pe cineva care ti-a recomandat un telefon nasol.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Asa pot sa-ti recomand si eu unul care mi se pare mie mai bun, dar avand in vedere ca nu stiu toate aspectele si detaliile telefonului, e posibil sa-ti recomand ceva ce iti poate face figuri din cauza unei piese mai slabe sau a unui soft prost facut. Cum e in cazul celor de la Samsung de exemplu. E un telefon foarte bun, mai ales daca alegi sa cumperi seria S, doar ca ecranul si specificatiile lor consuma destul de mult din baterie. Un Samsung abia cumparat, te poate tine o zi intreaga daca il folosesti intens. Insa dupa cateva luni sau dupa maxim un an, incepe sa se duca bateria din ce in ce mai rapid. Am avut Samsung S10 inca de cand a aparut si am observat asta, si acum un an, o cunostinta a cumparat s23 si tot la fel a patit cu bateria. Acum sta cu cablurile de date dupa el oriunde merge, pentru ca i se descarca bateria constant.

Asta find doar un aspect de la Samsung. Insa asa cum Samsung-ul are slabiciunea lui, asa si celelalte marci de telefoane au slabiciunile lor, doar ca personal nu le cunosc. De aceea e important sa alegi un telefon cu o slabiciune, ce personal, nu te deranjeaza.

Daca folosesti telefonul pentru social media, cumpara un telefon care functioneaza si te tine bine cand folosesti acele aplicatii.

Daca folosesti telefonul mai mult pentru jocuri, cauta unul care sa functioneze bine pentru jocuri

Daca folosesti telefonul doar pentru treaba de birou, cumpara unul care sa-si faca treaba cu brio acolo.

Nu mai cumparati telefoane doar pentru ca va spune cineva ca e bun. Cumparati-le pentru necesitatile voastre.

| DenisIonut01 explică (pentru StoicAnalysis):

Ma gandeam poate este cineva cu experinta cu acel telefon, care la folosit

| StoicAnalysis a răspuns (pentru DenisIonut01):

Posibil sa fie cineva care a avut experienta cu unul dintre ele. Dar din nou, sa zicem intr-un caz ipotetic, ca iti recomanda cineva Motorola. Lui poate i-a mers foarte bine pentru ce l-a folosit el in viata de zi cu zi, dar poate la ce il folosesti tu, nu te avantajeaza acel telefon. Ai nevoie ca tu singur sa-ti dai seama si sa analizezi cam ce fel de telefon ai avea tu nevoie si pentru ce il folosesti.