| Sergiu_Honciuc_1996 a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar un telefon nou dar nu stiu ce sa fac. Sa las bateria la formatat sau nu, am auzit de la unii ca e o prostie faza asta cu formatarea bateriei, pareri?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La astea noi gen Android sau iphone nu mai este nevoie sa lasi bateria la formatat, in schimb, trebuie incarcată des intre 20%si 80% sa întăresti bateria, cu cît o incarci mai des, cu atit te va ține mai mult. succes.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Formatarea bateriei se face doar la acumulatoarele vechi pe Nichel.

Motivul este fizic si anume ca exista un asa numit efect de memorie: daca nu il descarci de tot "memoria" ramane si ajunge sa iti arate ca e plin cand de fapt este gol. Motiv pentru care trebuie sa il formatezi: sa il descarci complet si sa il incarci iar complet. Lumea spune ca este necesara repetitia acestui ciclu. Dar e cam mit.

La acumulatoarele cu li-ion acest efect de memorie este neglijabil. Asa ca nu mai necesita aceasta reformatare.

Pe scurt: iti pierzi timpul cu reformatarea in loc sa te bucuri de telefon.

| Theodora292001 a răspuns:

Intr-adevar, la telefoanele noi nu mai este nevoie. Dar totusi eu iti recomand sa o lasi sa se incarce 100% si apoi sa deschizi telefonul. Pentru a evita orice neplaceri. Si apoi poti sa il incarci cand vrei, indiferent de starea bateriei. Eu de obicei il incarc cand este intre 25-1%. Bafta!