| Cosmin483 a întrebat:

Vreau să-mi cumpăr un telefon (Huawei P40 Lite) și am văzut ca pe Orange este 500 de lei cu abonament. Îmi poate spune cineva cum este cu acel abonament? Nu mi-am luat niciodată așa. Dacă depășesc minutele trebuie sa dau cost suplimentar?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mna scrie destul de clar pe site ce cuprinde abonamentul.
din ce stiu eu toate abonamentele au minute si sms nelimitate acum.

| Cosmin483 explică (pentru suntserios):

Merita să-l iau pe abonament?

| VasileGogulina a răspuns (pentru Cosmin483):

Merita, având in vedere ca ai minute nelimitate si internet atât timp cat și plătești.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cosmin483):

P40 Lite nu merita sa-l iei nici la liber. Voiam si eu sa-l iau ca il prinsesem la oferta 570 de lei sau 650 (nu mai stiu sigur) dar cand am vazut ca nu are support google am renuntat. Cica iti poti instala whatsapp, Facebook cu vreo cateva smecherii dar sunt N alte aplicatii care nu pot fi rulate pe el (inclusiv gmail). Mai ales daca faci ceva cursuri si ai nevoie de Meet sau classroom. Parca am inteles ca nici discord nu poti instala pe el. Telefonul e bun la banii aia dar daca nu ai acces la mai nimic doar suni si raspunzi.

| Cosmin483 explică (pentru siriusblack98):

Ce telefon îmi recomanzi?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cosmin483):

P30 lite daca tot vrei sa mergi pe Huawei. La P30 ai tot ce inseamna aplicatii Google ca la orice telefon normal. Desi posibil sa il iei mai scump tocmai din cauza asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca nu
la liber e 900 lei
abonamentul ala o sa il platesti 2 ani

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te referi ca nu ti-ai mai luat abonament un general si nu stii ce este cu aceste termen de "abonament" sau fix la abonamentul respectiv?

Pai este relativ simplu, ai doua variante, una libera la cartela si alta cu abonament. La abonament platesti in fiecare luna suma respectiva (mentionata in contract) si dispui de minutele si tot ce mai zice prin contract pentru luna respectiva. Daca le depasesti, atunci da, platesti cost suplimentar. Dar daca ar fi nelimitat... nu prea ai ce sa depasesti, eventual costuri prin alte tari straine. Tot ce trebuie sa faci este sa te asiguri ca nu depasesti acele lucruri mentionate in contract. Poti oricand sa apelezi la un numar si sa vezi cat ai in momentul de fata si ce cost suplimentar ai, deci nu este problema.

Pe langa asta, trebuie sa vezi daca merita. Pai 500 abonament pe LUNA? Pai cu astia platesti jumatate de chirie. Nu merita, parerea mea. Poti oricand sa iti iei un telefon liber, de la orice magazin (cum ar fi EMAG) si sa iti iei o cartela la abonament de la o retea de telefonie (Orange, telekom, digi, Vodafone) si sa faci un abonament strict pentru minute nelimitate, internet si sms-uri. Asta ar veni undeva la 5-7 EURO pe luna, adica de la 30 de lei in sus. Este mult mai convenabil si mai flexibil, oarecum.

Bafta! ^_^

| Cosmin483 explică (pentru DoarBogdan):

A, nuuuuuu. Abonamentul e de 18 lei pe luna. Mersi mult!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Cosmin483):

A... deci telefonul este 500RON + abonament la 18 lei (desi da, nu stiu la ce m-am gandit). Atunci hai sa zici ca poate merita, daca platesti doar 18RON pe luna dupa, dar sa vezi ce extraoptiune ai, in special minute si internet.

Răspuns utilizator avertizat