| IulianOvidiu a întrebat:

Salutare! Am un Samsung Galaxy S10+ și de ceva timp tot am probleme în timpul apelurilor, cel care ma suna spune ca nu ma aude, problema se rezolva însă dacă dau pe difuzor. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Sa fie ceva la microfonul telefonului? P. S. : Am încercat sa îl curăț, dar problema persista.

Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus in service sa iti schimbe casca sau microfonul alea sau defectat.

| carevaescu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Tu ai ceva probleme? De unde găsești atata timp sa-mi cauti si sa-mi evaluezi tu toate raspunsurile? Macar de le-ai fi citit, nu am pretenția sa si intelegi.

| carevaescu a răspuns:

Telefonul are mai multe microfoane care se activează în funcție de modul apelului. Cel care este responsabil de modul standard ori e stricat ori ai o problemă de soft.
Nu mai țin minte codurile pentru testarea dispozitivelor din telefonul S10, dar le găsești pe net. Caută cod test Samsung s10 pe gugăl și vezi dacă îți dă o eroare la microfon atunci când faci un test.

| IulianOvidiu explică (pentru carevaescu):

Am făcut testul pentru microfon, am găsit pe internet tutorial cum se face, dar nu am nicio eroare, se aude sunetul exact ca în video, fără probleme, dar totuși problema persista.

| carevaescu a răspuns (pentru IulianOvidiu):

Încearcă să faci următoarea chestie. Testează microfonul și în WhatsApp, Messenger, Instagram, telegram, etc.
Dacă pe acest aplicații microfonul standard (nu cel pentru speaker) merge normal, atunci problema este de la aplicația pentru apel - și se poate remedia ușor.

| IulianOvidiu explică (pentru carevaescu):

Am testat pe WhatsApp, iar microfonul funcționează mai bine, am făcut un test rapid, iar persoana pe care am sunat-o spune ca ma aude mult mai bine. Spune-mi te rog ce e de făcut în aplicația de apeluri, poate rezolv problema.

Mulțumesc!

| carevaescu a răspuns (pentru IulianOvidiu):

Intră în setările aplicației și fă un reset la datele acesteia.

Dacă nu merge după ce ai șters toate datele, încearcă o aplicație alternativă precum phone by Google. O găsești în play store

| IulianOvidiu explică (pentru carevaescu):

Am făcut ce mi-ai spus, dar tot nu merge, se aude prost.