| JungleHell a întrebat:

Salutare!
Deţin un telefon Samsung Galaxy A9(2018), dual-sim, cumpărat,, la liber". În manualul de utilizare din cutie, pe care nu-l mai găsesc, văzusem o informaţie conform căreia telefonul nu ar funcţiona cu cartelă în anumite ţări. Trebuie să ajung în Israel şi nu ştiu dacă e compatibil cu SIM-urile de acolo. Cum sau de unde aflu în ce ţări e compatibil dispozitivul?
Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Sim-urile sunt un standard international, nu am auzit niciodata ce spui tu

doar telefoane cumparate la preturi promotionale care sunt incuiate pe o anumita retea, posibil si pe un anumit sim, iar asta e INCUIAT (e un blocaj software) NU este incompatibilitate, adica sa iei un sim si sa nu poata fi introdus in telefon sau ceva asemanator

daca l-ai cumparat de la magazin cu pretul intreg, atunci asta NU se aplica

| JungleHell explică (pentru Bizon95):

Poate ca intrebarea nu a fost formulata suficent de clar. Da, era vorba de a fi sau nu blocat pe o anumita tara. Acum am inteles ca e ceva cu IMEI si o sa-l deblocheze. Multam de raspuns.

| Bizon95 a răspuns (pentru JungleHell):

Exista numai blocat pe o anumita retea dintr-o anumita tara
si anume reteaua de la care ai cumparat telefonul la pret promotional

dupa ce platesti in schimb abonamentul pe perioada contractuala, au obligatia legala sa ti-l deblocheze

dar daca deja stii ca se deblocheaza, atunci, felicitari, ti-ai rezolvat problemawinking

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai e nevoie de hârtie când trăim în era tehnologiei. Găsești totul aici, inclusiv manualul în format PDF.

https://www.samsung.com/ro/support/model/SM-A920FZKDROM/