| sKoLL a întrebat:

Salutare TPU, am un iphone 4s decodat cu gevey sim, si la updatat la ios6 si nu imi mai merge cartela, ce trebuie sa fac? Mi-a afecat telefonul ce am facut? AJUTORRR!

2 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Nu mai ai ce sa faci daca nu intrebi si tu inainte daca iti iei iphone cu gevey ori nu umblii la el absolut deloc nu dai update nu faci nimic ori le ai cu iphone-urile. Cand ai dat update ti s-a modificat si baseband-ul (modem firmware care e partea iOS-ului care se ocupa cu partea de telefonie mobila inainite aveai ceva de genu 2.0.12 acum la mine e 3.0.14 sau ceva de genu) si cartela gevey era facuta sa decodeze basebandul vechi nu e facut sa decodeze pe asta nou practic poti sa spui ca ai iPad Touch acum ca nu mai merge ca telefon mobil din pacate nu ai ce sa ii mai faci. Cei cu telefoane decodate nu trebuie sub nici o forma sa dea update direct din telefon sau din iTunes. Ca sa nu patesti asa ceva trebuia sa iei un program special denumit redsnow si sa iei iOS 6 de pe internet, sa ii dai update custom firmware cu preservare de baseband (adica programu asta facut de o echipa de hackeri iti instala doar iOS 6 si iti lasa nemodificat basebandu)