| just4ecko a întrebat:

Am un Zte Grand X In achizitionat de la Germanos. Cum i-as putea face un upgrade la android (telefonul dispune e versiunea 4.0.4)? Deoarece aceasta versiune de android are destul de multe BUGG-uri ce nu-mi permite sa folosesc o mare parte din aplicatiile dispune de google play.

O alta intrebare : Pot pune interfata HTC Sense pe acest telefon?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Urmezi acelasi proces ca si la custom rom.
depinde cum este salvat romul stock.
fie.kdz
fie varianta extrasa cu basebandul (.fls) si ROM-ul (.bin) telefonului (cauta Smartflash)

fie este in varianta zip sau rar (nu sunt sigur de varianta asta) care o poti copia pe card-ul telefonului, si instala direct din recovery mode.

21 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Cauta pe xda modelul de telefon si vezi daca gasesti un android customizat.

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Iar in privinta la interfata? (Nu vreau sa schimb tema din diferite programe gen Go Launcher, ADW Launcher e.t.c)

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Se pare ca nici macar modelul telefonului nu-l gasesc, sa nu mai vorbesc de android

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

Sunt mai multe. daca iti gasesc iti postez eu un link ceva

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Iti multumesc!

| Danzell a răspuns (pentru Danzell):

Care din zte grand X? ca sunt mai multe modele

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Zte Grand X IN

| just4ecko explică (pentru Danzell):

In caz ca procesul esueaza. Ce e de facut?

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

Pai in primul rand trebuie sa gasesti ROM-ul stock al telefonului. in caz ca se intampla ceva si nu se instaleaza corect ROM-ul customizat si se blocheaza (brick) ai nevoie de nvflash ca sa poti reflash-ui telefonul cu ROM-ul stock.

uite aici un link cu 2 romuri custom
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2056203

totusi ce iti recomand e sa mai citesti despre cum sa ii faci un root, sa vezi niste tutoriale video cum faci un flash, chestii de genu macar sa nu fii cu ochi in soare cand faci treaba.

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Iar de un ROM stock de unde pot face rost?

Am cautat si aseara, dar fara succes... (Cel de la Cosmote- Romania)

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

Vezi aici. e un site in ungara dar te descurci si fara sa stii limba :))
http://hungariandroid.com/androidfans/viewtopic.php?f=261&t=524

scrie ceva cu Romania.

si ar mai veni un site de la zte cu manualul de instructiuni si un exe pentru update
http://www.ztedevices.co.uk/downloads.html

| just4ecko explică (pentru Danzell):

La cel in Ungara am gasit varianta RDS nu Cosmote, iar la ztedevices am gasit doar ZTE Grand X. Sunt modele diferinte Grand X IN si Grand X

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

Nu conteaza ideea ca nu trebuie sa fie in cosmote.
daca gasesti necodat in retea cu atat mai bine pentru tine laughing

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Acum, nu pot intra in meniul andoid ( volume Down button + Power button), imi apare acel robotel andoid cazut iar din el iesint un (! )

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Iar la "wipe data /factory reset" va reveni la setarile sale initiale sau (cele de cand l-am cumparat din magazin), sau se vor distruge toate fisierele?

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

La factory reset, se sterg toate datele telefonului. gen aplicatii, mesaje, apeluri, contacte, setari.
chestii de genul imagini muzica, si alte documente de-ale tale nu se sterg.

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

Aveai instalat twrp sau clockwork mod? prin combinatia aia de taste intri in recovery mode cand pornesti telefonul.

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Clockwork am acum, dar atunci cand intru in recovery imi apare fail la unele date.

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Nu mai e nicio sansa sa-l readuc la softul din fabrica. Nu?

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

Sa inteleg ca totusi merge. dai un wipe cache, dalvik cache si factory reset dupa mai incearca sa instalezi sistemul din nou.

cum ai procedat pana acum?

| just4ecko explică (pentru Danzell):

Mi-am instalt un custon ROM, dar se pare ca este full buggs si vreau STOCK ROM-ul lui.

| Danzell a răspuns (pentru just4ecko):

Urmezi acelasi proces ca si la custom rom.
depinde cum este salvat romul stock.
fie.kdz
fie varianta extrasa cu basebandul (.fls) si ROM-ul (.bin) telefonului (cauta Smartflash)

fie este in varianta zip sau rar (nu sunt sigur de varianta asta) care o poti copia pe card-ul telefonului, si instala direct din recovery mode.