| B3cKham a întrebat:

Salutari!

Prietena mea a patit ceva destul de aiurea si as avea nevoie de cateva sfaturi! Multumesc anticipat!

Deci, prietena mea, dorind sa-si cumpere un iPhone 7 in luna martie a acestui an, a cautat cel mai mic pret, si l-a gasit pe un site despre care nu am mai auzit niciodata, si nici nu stiu numele site-ului ca sa vi-l pot spune. Ea il stie.

In ciuda sfaturilor mele sa nu cumpere de pe un site necunscut, m-a ignorat, si a facut achizitia. S-a intalnit cu un tip la metrou la Timpuri Noi, in prezenta mea, iar contra sumei de 3.200 RON daca imi aduc bine aminte, a primit telefonul mult dorit, impachetat in cutie originala, tipla, nedesfacuta, etc. A facut un test la fata locului cu tipul de acolo care parea destul de profi si cam asta a fost tot. A primit inclusiv factura, etc. si garantie Apple parca.

Problema este ca acum o luna, un coleg tampit de-al ei de la munca a tot incercat sa ii nimereasca PIN-ul pana i-a blocat telefonul, iar ea avand mail-ul de la munca pe telefon, acesta s-a blocat si mai rau avand instalate anumite protocoale de siguranta din cate am inteles.

Faza este ca a reusit sa-l "deblocheze", dar acum buba mare... telefonul apare ca fiind furat si nu poate sa faca absolut nimic cu el. vede decat settings si inca 2 chestii care nu ii sunt de nici-un folos. A mers cu el la 2-3 GSM-uri, la Orange, la Apple Romania, la ishop si nimic. Toti ii spun ca nu are ce sa ii faca la telefon.

Eu va intreb acum... chiar nu se poate face absolut nimic? E o paguba imensa de 30 de milioane si nici macar de un an nu il are.

Am fost la Orange sa intrebam daca poate sa il dea cu buyback si poate pentru valoarea de 250 euro, dar e obligata sa isi faca abonament pe 2 ani...

Acum o sa incerca si la irestore.

Help, daca stiti ceva, sau pe cineva care ma poate ajuta cu aceasta problema, let me know! mesaj privat sau aici!

Multumesc, o zi faine!

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a blocat codul PIN, poate sa mearga la firma de telefonie sa primeasca codul PUK pentru deblocare SAU sa-i fie schimbata cartela SIM, la nevoie. Toate datele (agenda, SMS-uri etc) se pot copia pe noua cartela, daca nu e defecta fizic.

Daca blocarea s-a facut la nivelul telefonului (codul de protectie de 6 cifre) atunci se poate debloca la reprezentanta Apple, trebuie sa faca dovada cu acte ca este proprietara (factura, certificat de garantie, bon fiscal). In acest caz telefonul va putea fi deblocat. (costul practicat nu-l cunosc).

Daca nu reuseste nici cum, atunci ramane varianta cu abonamentul Orange.

| B3cKham explică:

Nu ai inteles ideea. De deblocat, l-a deblocat, dar acum problema este ca telefonul ii apare ca fiind furat, si este el blocat de ceva astfel incat sa nu poata folosii nimic.

E ca si cand un hot a furat un telefon, iar utilizatorul a declarat ca e blocat, iar acum telefonul, pe care il are hotul este bun de nimic. Si nu stim ce sa ne facem... nimeni nu pare sa stie nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, o fi problemă de soft? Trebuie reinstalat softul.

| B3cKham explică:

La un GSM, tipul ar fi incercat sa il resofteze si tot asa apare sad

| anonim_4396 a răspuns:

Atunci nu mai are ce sa i faca, e dusa placa de baza a telefonului, cel mai bine sa i dea ăla de la care l a cumpărat banii inapoi. Ea nu trebuia sa cumpere decat de la reprezentanță telefon cu garantie nu asa de la oricine, si de ce a umblat colegul ei la telefon cu ce drept? Si colegul acum sa scoata banii ca a stricat fetei telefonul.

| B3cKham explică:

Colegul e un retardat care plitisindu-se a zis sa fie si el "funny" si sa incerce ca poate ii nimereste PIN-ul. Ea era atenta la calculator pentru ca avea de munca si nu a vazut cand i-a umblat tampitul la telefon. Iar el acum zice ca nu este vina lui, n-are ce sa ii faca, cum sa-l oblige daca e atat de magar.

Stiu, si eu i-am zis sa cumpere doar de la un magazin recunoscut gen eMAG, Orange, Vodafone, pc garage, elefant, etc. dar pentru cateva sute de lei a preferat de acolo. acum are mii de lei paguba... eu doar incerc sa o ajut pentru ca mi se rupe inima de ea iti dai seama

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Colegul acela sigur din invidie i la stricat. Dar acum ce îi apare ei pe telefon se mai deschide macar?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A incercat macar sa i dea o resetare? Su un backup?

| Bula a răspuns:

Sa intre in iCloud si in iTumes de pe un PC si sa deblocheze de acolo.
Si la reprezentanta Apple trebuie sa deblocheze daca are actele pe telefon.

| B3cKham explică:

Da, nimic nu merge, nici macar resoftarea.

| B3cKham explică:

Pai a fost la cei de la istyle si nimic... aia au tirmis-o la Orange, dar telefonul nu este de la Orange si nu ii pot face nimic. Toti o plimba de colo colo si nimeni nu face nimic,,, concret.

| anonimg a răspuns:

Garantia nu ofera nici o firma cunoscuta sau necunoscuta pe baza blocarii aparatului.
O solutie ar fi achizitionarea unei noi placi de baza. "Colegul" trebuie sa sustina si el jumatate din costuri. Altfel, pe cale legala va plati singur toate costurile.

In ce ma priveste, iphon-urile pot sa coste 7 miliarde de dolari/bucata, sau sa le gasesti gratis ca nisipul marii, si tot nu ma incanta. Mi-au placut atunci cand aveau ppi foarte mare fata de celelalte; acum mai toate telefoanele au ppi chiar mai mare decat un iphone.

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Colegul tampit sa-i dea banii pe reparatie.

| B3cKham explică (pentru xerxes1):

Nu vrea sa ii dea... zice ca nu e vina lui tampitul dracu... daca statea linistit nu se intampla nimic.

Ea acum nu mai vorbeste cu el, dar tot a ramas cu paguba sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spus ''parca'' la cel mai important lucru, are sau nu garantie Apple? Daca raspunsul e afirmativ, solutia e simpla.

| B3cKham explică (pentru anonim_4396):

Am sa o intreb. in caz ca are ce trebuie facut? Aia de la Apple Romania au zis ca nu au ce sa ii faca. A vorbit cu ei, si a vorbit si cu niste straini la telefon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru B3cKham):

Daca are toate actele pentru el, inclusiv garantia Apple, pe certificatul de garantie sunt scrisi toti pasii care trebuiesc urmati in cazul unei astfel de probleme. Si mai e ceva, tipul de la care l-a cumparat i l-a vandut la ''negru''? Ce factura i-a dat?

| Ciutacu_Tudor_1997 a răspuns (pentru B3cKham):

Cum a putut sa vorbeasca la telefon daca e blocat?! straight face

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Il asteapta la colt si o rezolva ca niste barbati, prostia se plateste crunt.

| Eduard_Alex_1987 a răspuns:

Daca are garantie, si inca e valabila, eu zic sa incerci, ca poate-ti da unul nou. Este de la telefon, si din vina colegului ei.

| andrwes a răspuns:

Salut, daca nu e blocat in icloud si prietena ta are contul pe telefon incearca sa ii pui un soft cu iTunes si o restaurare din icloud( in cazul in care a avut activat back-up)
Si daca telefonul e furat, mai exista posibilitatea de a face jailbreak si a forta un alt imei, dar trebuie sa o faca cineva care se pricepe
eu zic ca poti sa il faci dar trebuie sa gasesti o persoana care stie ce face pentru ca la reprezentante nu o sa iti faca niciodata jailbreak sau root pentru Android