| floryynnel a întrebat:

Samsung s5 vs xperia z3. Pe care mi-l recomandati si de ce?
Telefonul am de gand sa il tin 1-3 ani, deci nu vreau ceva care dupa cateva luni sa mearga din ce in ce mai greu.
Nu ma intereseaza ca s5 are aplicatia cu puls/amprenta sau ca z3 merge cu playstation, materialu din care e facut( cu toate ca prefer ca dupa 1 an sa nu am lateralu' facut praf)
Ma uit de ceva timp dupa cele 2 telefoane, am facut 1 o lista cu atuuri si dezavantaje si as vreau sa stiu cat de mult ar trebui sa cantareasca urmatoarele:
- xperia z3 n'are gorilla glass, am inteles ca sticla e mai speciala dar vreau sa stiu daca e la fel ca gorilla sau mai slaba,
- Samsung s5 are camera in afara, deci e posibil sa il zgarii,
- z3 are 3gb de ram iar s5 are 2,
- cat de bine sta xperia z3 in mana(la capitolul asta cred ca s5 il bate, imi place spatele si inelele acelea de pe lateral pentru ca nu o sa imi alunece dar vreau sa stiu daca z3 aluneca rau sa are aderanta)
- bateria o sa mai reziste 1 zi (in conditi normale de folosire) dupa 6luni-1an?
- am inteles ca cei de la Sony nu fac update la android, e adevarat?
- considerati 1 atuu faptul ca la Sony nu poti da jos carcasa(de ce?)
- cum se aude cand vorbesti(adica se intelege?)
Vreau parerile voastre, despre cele 2 teluri, precizez ca ca la ambele am de gand sa le cumpar husa(inca nu stiu ce model si aici as vrea sa imi aratati 1 model care credeti ca e mai bun) si folie protectoare, nu am de gand sa le tin in apa mult timp, dar daca cad cativa stropi de apa sa nu ma lasa cu ochi'n soare si cam atat.
Multumesc anticipat si funda+vot.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sticla de la Z3 are rol de protectie impotriva socurilor si zgarieturilor. (acum nu trebuie sa ne apucam sa il frecam cu peria de sarma). A spus cineva mai sus ca se incinge. Pai este normal sa se incinga la utilizare intensa, de fapt se incinge sticla pentru ca racirea si-o face prin ea. Pe unde sa iese caldura care o emana? In plus, are avantajul detasarii colturilor din cauza ca zona de contact cu ele, este foarte ridicata. Dupa ceva timp de uzura, le poti schimba cu altele noi. Orice baterie de telefon isi reduce autonomia cu trecerea timpului dar pana intr-un an nu cred ca vei avea probleme. In legatura cu carcasa, ce motiv ai avea sa o dai jos? Sticla aia protejeaza foarte bine carcasa. Sunetul telefonului este stereo, nu cred ca trebuie sa te ingrijoreze aspectul acesta cand e vorba de o firma cu experienta si renume ca Sony. Daca s-au mai intamplat probleme cu unele telefoane, nu inseamna ca toate sunt cu problema asta. Exista posibilitate de a face update la android 5.0, nu stiu ce abereaza unii.Telefonul nu aluneca din mana, chiar daca este acoperit cu sticla. Poate unii au mana moartalaughing. Camera mai buna la Sony, autonomie mai buna, mai multi Gb de RAM si design mai frumos. In rest, la procesor, GPU si chipset sunt la fel. Despre S5 nu am ce avantaje sa mentionez, deoarece nu cred ca ar avea. Z3 este mai bun decat Galaxy S5, de fapt este in primele cele mai bune telefoane ale anului.

| floryynnel explică (pentru anonim_4396):

Ai idee daca bateria se poate schimba(nu de mine, ci sa duc la service telu si sa o schimb acolo)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru floryynnel):

Bineinteles, cei de la service o pot schimba fara nicio problema. In prezent mai sunt telefoane cu baterie nedetasabila, si pe viitor, probabil toate vor fi asa.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ti se pare ca z3 nu are camera frontala sau cum?
S5 nu bate nimic. Ba chiar maginea de la s5, e oribila. Eu sincer vad s5-ul un telefon urat, care sta rau in mana, deoarece rama aia nu e dreapta macar, ci denivelata... si macar de era metal, dar e plastic. Nici unul nu sta grozav, insa nu as miza pe s5.
Si da, bateria rezista. Insa la z3 tine mai mult teoretic.
Legat de update, ti se pare ca Samsung face ceva in plus? uite la s3. Si uite si la xperia Z care primeste update la android L. Oricum Samsung-ul are update-uri pe regiuni, si chiar daca lanseaza update, poate sa dureze si un an pana il primesti.
Nu e un atu ca nu poti da carcasa jos, insa arata mai elegant.
Si... ar fi culmea sa dai atatia bani pe un telefon ca sa nu se inteleaga ce vorbesti la el.

| ubox7007 a răspuns:

Mie unu nu imi place z3, e alunecos, cand il pui pe mobila, datorita spatelui care e din sticla + se incalzeste mai repede, tin cauza sticlei, sau doar asa este el mai "hot", nu ii poti schimba bateria, daca vr sa ti un tel 3 ani trebuie sa ii schimbi bateria, probabil, nu neaparat. S5 are lag, datorita skinului pui peste android de Samsung, dar e un telefon ok, mai ok in opinia mea, e pentru persoane "active" gen... Acuma multora nu le place plasticul, dar tinand cont ca ii pui carcasa e ok. In rest si galaxy s5 se incalzeste cand bagi un joc gen gta sa, dar eu as alege s5 pentru ca poti sa ii schimbi bateria. Oricum ambele o sa aiba lag, sincer in pretul ala, orice ai alege e ok, ambele nu o sa te dezamageasca, conteaza numa sa nu prinzi unu cu defect din fabrica si te-ai scos

| Daniel2836 a răspuns:

Samsung s5

| Treistariustar a răspuns:

Iti recomand xperia este mai bun http://bit.ly/1uj88fm