| Evelin12 a întrebat:

Se merita sa cumperi un iphone 5c?

Răspuns Câştigător
| Mario1999 a răspuns:

Atunci hai sa iti spun ceva: iPhone 5 si iPhone 5C sunt de fapt acelasi telefon. Toate specificatiile sunt identice. Diferenta o face doar carcasa, respectiv partea dorsala a telefonului. Vezi si tu ca la 5 este metal, iar la 5C este plastic. Aici ar fi de mentionat si ca 5C este mai greu (cu aproximativ 20 de grame). O alta diferenta apare la variantele diferite din fiecare model, dupa capacitatea de stocare. Aici ma refer la faptul ca iPhone 5C nu are varianta de 64 de GB precum iPhone 5. Oricum, mie si 32 GB mi se par indeajuns pe un telefon (luand in calcul ca iPhone-ul nu are slot pentru card de memoria, altfel erau de ajuns si 16 GB sau chiar 8). Diferenta asta de memorie este pentru unii mai importanta, iar pentru altii mai putin. In caz ca nu stiai, iti mai spun ca din acei GB (8, 16, 32, 64), nu poti folosi tot, deoarece acele valori sunt rotunjite, iar sistemul de operare ocupa si el memorie de asemenea. De exemplu, la un iPhone de 16 GB cu versiunea de iOS 6.0.2, poti utiliza doar 13.5 GB.
Pe final, ma repet si iti spun ca nu exista alte diferente majore, ecranul este acelasi, camera este aceeasi, procesorul este tot acelasi si asa mai departe. Daca tie iti place aspectul lui 5C atunci azhizitioneaza-l! Si asa, dispune de o multitudine de culori si arata destul de bine...
Bafta! happy

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea, tot din China vine

| Jipa95 a răspuns:

Nu se merita. La banutii aia ai putea sa-ti achizitionezi un Samsung Galaxy S5/S4 cu o performanta mult peste iphone, un display mult mai bun, si o fiabilitate mai crescuta decat la iphone!winking

| smexhy a răspuns (pentru Jipa95):

Iar esti prost? s5 la 15 milioane? ai baut carbid?
eventual s4, da iphone nu o ajuns asa mare pentru ca is spalati aia pe creiere.
Telefonu functioneaza cum trebuie si merge bine, arata bine si se simte bine.

| Jipa95 a răspuns (pentru smexhy):

Depinde si de magazin mai, uite, preturile difera : http://www.compari.ro/......189752217/

| Mario1999 a răspuns:

Pai la preturile de la noi nu prea, deoarece daca mai pui putin iti iei un iPhone 5 care arata mai bine. Acum depinde si de tine, fiindca daca pe tine nu te deranjeaza design-ul lui 5C si nu mai doresti sa pui si acea diferenta e bine si asa. Oricum diferenta din punct de vedere tehnic nu este prea mare.

| Evelin12 explică (pentru Mario1999):

Nu ma deranjeaza la aspect, chiar imi place. Doar tehnic ma intereseaza

| Evelin12 explică (pentru Mario1999):

Mersi, o sa-l cumpar.

| Mario1999 a răspuns (pentru Evelin12):

Atunci hai sa iti spun ceva: iPhone 5 si iPhone 5C sunt de fapt acelasi telefon. Toate specificatiile sunt identice. Diferenta o face doar carcasa, respectiv partea dorsala a telefonului. Vezi si tu ca la 5 este metal, iar la 5C este plastic. Aici ar fi de mentionat si ca 5C este mai greu (cu aproximativ 20 de grame). O alta diferenta apare la variantele diferite din fiecare model, dupa capacitatea de stocare. Aici ma refer la faptul ca iPhone 5C nu are varianta de 64 de GB precum iPhone 5. Oricum, mie si 32 GB mi se par indeajuns pe un telefon (luand in calcul ca iPhone-ul nu are slot pentru card de memoria, altfel erau de ajuns si 16 GB sau chiar 8). Diferenta asta de memorie este pentru unii mai importanta, iar pentru altii mai putin. In caz ca nu stiai, iti mai spun ca din acei GB (8, 16, 32, 64), nu poti folosi tot, deoarece acele valori sunt rotunjite, iar sistemul de operare ocupa si el memorie de asemenea. De exemplu, la un iPhone de 16 GB cu versiunea de iOS 6.0.2, poti utiliza doar 13.5 GB.
Pe final, ma repet si iti spun ca nu exista alte diferente majore, ecranul este acelasi, camera este aceeasi, procesorul este tot acelasi si asa mai departe. Daca tie iti place aspectul lui 5C atunci azhizitioneaza-l! Si asa, dispune de o multitudine de culori si arata destul de bine...
Bafta! happy

Răspuns utilizator avertizat
| DomnulFantastic a răspuns:

Daca ai bani da

| paul9923 a răspuns:

...Nu prea, mai bine ai lua un Iphone 5,

| Tudorvladimirescu a răspuns:

Daca ai bani de aruncat da merita... daca nu cumparati altceva mai bun. Ori esti "fitoasa" si nu merge decat iphone la tine? http://bit.ly/1ksPGZm

| smexhy a răspuns:

Se merita, daca ai bani, se merita.