| GPA a întrebat:

Serviciile de urgență (112/911) dispun de localizare automată a numărului apelantului?
Trebuiesc precizate și alte date din moment ce sunt localizat automat?
În caz de greșeală sau farsă, ce sancțiuni se pot aplica dacă ești prins?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Constituie contravenţii, potrivit prevederilor Legii nr. 160 din 2008 următoarele fapte care se sancţionează după cum urmează:
- apelarea abuzivã a numãrului unic pentru apeluri de urgenţã 112, cu amendã de la 500 lei la 1.000 lei;
- alertarea falsã a agenţiilor specializate de intervenţie, cu amendã de la 500 lei la 1.000 lei;

| Anuket a răspuns:

Da, te localizează. Dacă ți se întâmplă ceva și apuci să spui ce problemă ai dar nu și locul, tot vine ambulanța.
Dacă să presupunem că arde o casă, trebuie să spui exact unde este.
Mai bine nu suni, nici din greșeală.