| DeeaCarmen a întrebat:

Telefoanele Samsung vin pentru America si Asia cu procesor Snapdragon si pentru Europa cu procesor Exynus.
Daca e sa cumpar un telefon din America un telefon Samsung, ar putea avea probleme cu reteaua? Sau ce alte probleme as avea?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Probleme o sa ai cu transportul importul - taxe, costuri - plus garantie, plus - in primul rind, probabil - posibilitatea incompatibilitatii cu reteaua pe care vrei sa o folosesti local. P.S. De ce le-ai baga bani in buzunar mizerabililor astora cand ai atitea alternative foarte misto? Remember Note 7, ala care sarea in aer asa de frumos ca au retras de pe piata MILIOANE de unitati? LG au avut ceva probleme cu boot loop-uri cu mai bine de 5-6 ani in urma si tot ii ia lumea la per pulis din cauza asta, desi fac niste telefoane excelente.

| SasukeCS2 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

LG este egal cu Samsung atat in performanta cat si in calitate si fiabilitate. LG este cel mai subestimat telefon posibil pecand Samsung si iPhone sunt cele mai supraestimate (mai ales iPhone).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SasukeCS2):

Egal? Cind flagshipurile LG aveau rating MIL-STD-810G, cu alea de la Samsu(n)g te rugai sa nu te ude ploaia... de partea audio nici nu mai discut. Oricum, ma bucur ca nu esti in gasca alora care considera doar Samsung si aifonu' scule, cand de fapt sunt niste spanacuri supraestimate si supraevaluate - nu proaste, desigur. Gen cum sunt pe partea de audio glumele alea de la Beats. Si sa nu uitam si de Sony, ca pe vremea cand astia faceau telefoane, Samsung si Apple se incaltau cu fesul. Am vazut la o babuta la piata acum vreo doua saptamini un Sony Ericsson de-ala cu taste, superb. Impecabil. Si ce nebunie erau jucariile alea pe partea de audio...

| SasukeCS2 a răspuns:

Depinde de telefon. De exemplu S10 nu ar avea nici-o problema cu reteaua. Iti zic eu daca va avea probleme, trebuie doar sa imi spui ce model de Samsung vrei.

| DeeaCarmen explică (pentru SasukeCS2):

De exemplu daca as cumpara noul Samsung Note 20.

| SasukeCS2 a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Pai ala va fi lansat luna viitoare (asa se speculeaza). Trebuie sa astepti sa apara pe piata ca sa iti zic concret (trebuie sa verific specificatiile). Oricum cea mai mare problema ar fi limba. Daca e varianta USA nu o sa aiba limba romana, in schimb s-ar putea sa aiba (pe langa engleza) franceza, italiana, spaniola, germana etc, dar nu romana. Limba o sa fie prima problema, cu reteaua ramane sa iti zic dupa ce apare happy

| DeeaCarmen explică (pentru SasukeCS2):

Pe partea de limba nu ma vait. Cred ca uneori e mai ok in engleza.
De ce zic asta? Pentru ca sunt anumite meniuri traduse foarte aiurea si de obicei daca cauti pe net o anumita functionalitate, o gasesti in engleza si apoi, sa o cauti in romana sigur traducerea pe care o cauti nu e ceea mai ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru SasukeCS2):

De Pinephone știi ceva?

| SasukeCS2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform specificatiilor nu o sa aiba probleme cu reteaua de nici-un fel.