| WildBoarHunter a întrebat:

Telefonul meu iphone 5 se comporta ca si cum ar avea castile in el desi nu le are, mai pe scurt nu se aude sonorul si la volum imi scrie" casti" deci daca ati patit careva va rog ajutati ma si pe mine :/

Răspuns Câştigător
| Brabete_Iulian_1978 a răspuns:

Buna Dana.Este posibil ca telefonul tau iphone 5 care a ramas conectat pe casti sa aiba mufa de casti defecta.(posibil apa sau mizerie)In principiu trebuie curata in prima faza, daca tot nu functioneaza trebuie schimbata.Incearca mai intai sa dai o resetare la iphone daca stii contul si parola de iCloud. Daca nu se remediaza nici asa trebuie sa te duci cu iphone 5 la un service gsm sa inlocuiasca modulul de casti (este o folie pe care este montata mufa de incarcare, mufa de casti, microfonul, conectorul de antena).
Daca esti din Bucuresti apelaza la www.servicetelefoane.ro

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

A intrat praf in mufa de casti.
Asa am patit si eu.
L-am suflat usor cu aer comprimat.

| WildBoarHunter explică:

@TrăieșteClipa, am incercat sa il sterg cu un betisor si a iesit praf dar tot nu merge