| LeonardAlexandru28 a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat un Nokia Lumia 520. Nu pot folosi internetul de pe cartela pentru a ma conecta daca nu am retea wireless? Eu nu ma prea pricep.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Asa cum s-a spus, exista doua moduri de a te conecta la internet pe telefon:
-reteaua wireless, la care te conectezi daca ai in zona sau in camera ta un router wireless de la care sa preiei semnalul de net;
- reteaua operatorului de telefonie mobila, dupa ce configurezi setarile acestuia pentru telefonul tau (se pot seta automat pe internet). Daca ai optiune activa cu mb/gb, vei putea folosi netul prin operator in limita optiunii active. Daca nu ai o optiune, vei plati din credit pentru folosirea netului prin operatorul de telefonie mobila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista 2 tipuri de internet.
Wireless si ala de pe cartela.
Cand nu ai una, merge alta.
Atata timp cat ai credit pe cartela, extraoptiuni activate, abonament, etc.

| crazypop a răspuns:

Tasteaza *100#, si vezi ca ai undeva pe acolo setari internet, iar apoi trebuie sa ii dai accept, iti activezi datele de pe cartela si voila, iti merge netu. Wireless-ul se refera de obicei la un router pe care il ai in casa si poti conecta si telefonul si tableta si calculatorul si tot ce tine de wi-fi.

| 12Gabriela3456 a răspuns:

Intri la setari si gasesti optiunea,, retea celulara +SIM,, si te duci la setari cartela SIM pui APN internet manual pe activat si apoi te duci la editate APN internet si la APN scrii wap.orange.md depinde de retea si de tara te adaptezi si salvezi si gata.