| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Dau funda de ce cand nu stau pe net pe telefon tot imi ia din trafic? De exemplu am stat o ora fara sa folosesc deloc netul dupa care am vrut sa aflu creditul si surpriza 0.05 aprox disparusera si am m-ai facut asta pret de cateva ore si iar imi dispaeusera explicati.mi ce se intampla ( nu am descarcat nimic )

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe aplicatii care consuma net, gen mail ul, facebook samd fara ca tu sa umbli la ele.

| Janek21 a răspuns:

Iti ia din trafic pentru ca ai aplicatii care se sincronizeaza automat la un interval de timp (tehnologia push ii spune). Ca sa nu se mai intample asta, poti sa dezactivezi conexiunea la internet si sa o activezi ori de cate ori ai nevoie, altfel, aplicatii precum e-mail, facebook, sau mai stiu eu ce folosesti tu, vor cauta automat sa-ti aduca la cunostinta ultimile noutati aferente contului tau.

| 1AlexS a răspuns:

Daca zici ca nici macar nu ai intrat pe net si tia luat ...vezi poate cand te-ai uitat era de dinainte ca nu iti da creditu pe moment iti da cu o zi in urma ...si poate ziua trecuta ai folosit

| Dumy99 a răspuns:

La mine trebuie sa dai pe conexiune de date pentru a activa netul. Daca ai si tu asa, ar trebui sa il dezactivezi, deoarece netul se consuma automat daca e deschis.

| anonim_4396 explică (pentru Dumy99):

Am gasit ceva la retele mobile mai exact scria date mobile iar in paranteza: permite accesul la. datele mobile prin reteaua mobila, si era bifat oare aici trebuie sa debifez pentru a opri conexiunea la net?

| Addy_Adi_2000 a răspuns:

Ce folosesti? Android? Daca ai, Ii dai la Setari, Wireless si retele(sau ceva de genu'), Retele mobile, si este prima casetuta, Trafic date sau altceva.Atingi casuta si... Voila!