| SelenaTpu a întrebat:

Vreau sa îmi iau telefon
IPhone 13 Pro Max sau Samsung S22 Ultra?
Justificați răspunsul?

25 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11089&idPhone2=11251#diff-
iphone e vechi de un an, deci ori astepti sa apara ala nou, ori iti iei Samsung care numai la camera da clasa (zoom 10x optic vs 3x optic iphonu')

| timidu89 a răspuns:

Eu zic ca mai bine cumperi un tel cu 2000-3000 lei. Nu merita sa dai atatia bani pe un tel. Din ce am inteles nu faci proiecte pe el, dar faci ce vrei cu banii tai.

| SelenaTpu explică (pentru timidu89):

Si ce ai recomanda in aceasta suma de bani?

| literallythesamebruh a răspuns:

Pentru prețul pe care îl plătești, eu nu ți-aș recomanda niciunul din aceste modele. Dar dacă nu este o problemă pentru tine, mergi pe IPhone. Baterie mult mai bună, procesor mult mai bun, la camere ai de pierdut zoom-ul care este mai ok pe Samsung și filmarea 8K. Totuși depinde și în care ecosistem te simți mai familiar. Samsung nu merită banii. Ori îți iei acel IPhone, ori o alternativă la Samsung.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Fiecare o sa recomande ce are el, si e normal, pentru ca putini au experienta reala cu amandoua telefoanele. Nu poti obtine raspunsuri obiective aici. Pina la urma, intrebarea asta e ceva de genul "Pepsi sau Coca Cola", ori "Adidas sau Nike"...
Un blog mistocut, care ar putea sa te ajute, este computerblog.ro.
Sunt sigur ca a publicat articole despre ambele, el testeaza mereu telefoane, tablete, etc. de multe ori imediat ce apar pe piata. Ii poti trimite un mesaj autorului (Dan Dragomir) si sunt sigur ca el iti poate da cel mai la obiect raspuns.
Bafta!

| newaccountbye a răspuns:

IPHONE 13 PRO MAX, face mult mai multe decât Samsung ul, adică pana la urma ce face Samsung ul?
iPhone ul face pozele impecabile și super clare (chiar dacă nu are zoom pana la luna), are Siri și plus multe alte aplicații care îți sunt de ajutor. iPhone ul NU se blochează, doar dacă are 1% sau e prea vechi, in schimb Samsung ul DA.
Eu cum sunt folositoare de IPhone, îți spun sa nu faci greșeală sa dai pe Samsung, pentru ca nu faci nimic cu el.

| SelenaTpu explică (pentru newaccountbye):

Am luat Samsung S22 Ultra și o să îi dau retur.
Mă ține bateria fix o zi.
Am avut și alte telefoane și ma țineau chiar două zile și nu ma zgârceam la folosire.
Cu acesta stau cu frica ca plecat mi rămân fără baterie

| newaccountbye a răspuns (pentru SelenaTpu):

Ți-am spus că nu merită!

| SelenaTpu explică (pentru newaccountbye):

Tu ai iPhone?
Cat te tine bateria?

| newaccountbye a răspuns (pentru SelenaTpu):

Am un IPhone 11, dar acum a mai evoluat bateria la IPhone uri, mai ales la 13 Pro max. Mă tine destul de mult, asta in funcție de cât stau pe el. Dacă te uiți maxim 3 ore pe el, te tine vreo 2 zile, dar dacă te uiți pe el vreo 8/24 te tine de dimineața pana seara. Trebuie sa ai mare grija cu sănătatea bateriei, sa nu stai pe el la încărcat foarte mult (eu stau, și mi-a scăzut) și plus sa nu îl scoți dacă nu e încărcat complet și sa nu îl bagi dacă nu are mai puțin de 10%

| newaccountbye a răspuns (pentru newaccountbye):

Dar bateria la 13 pro max tine mult mai mult!

| Lorena6879 a răspuns:

Eu as alege Samsung S22, sunt mai obișnuită cu android si google

| StripperRaoul a răspuns:

Ce tel ti ai luat pana la urma?

| SelenaTpu explică (pentru StripperRaoul):

S22 Ultra.
Ieri l-am luat și reușit să fac poze la lună

| StripperRaoul a răspuns (pentru SelenaTpu):

Atunci nu i bun. iphone is king

| SelenaTpu explică (pentru StripperRaoul):

De ce?
Nu are amprentă, nu are always on display, nici încărcare rapida la 45W, nu cred ca are nici rata adaptivă a frecventei ecranului.
Iar la S22 Ultra penul e...

| StripperRaoul a răspuns (pentru SelenaTpu):

E simplu ios = sigur curat usor si de lunga durata

| SelenaTpu explică (pentru StripperRaoul):

Am luat Samsung S22 Ultra și o să îi dau retur.
Mă ține bateria fix o zi.
Am avut și alte telefoane și ma țineau chiar două zile și nu ma zgârceam la folosire.
Cu acesta stau cu frica ca plecat mi rămân fără baterie.
La altele ma ținea o zi și 18 ore

| StripperRaoul a răspuns (pentru SelenaTpu):

Io pe 13 pro max de la iphone stau apr 2 zile muzica la sala pe Youtube vreo 2 3 ore tik tok iar TPU si o aplicatie de biliard si ma tine lux ff buna bateria uitate pe Youtube la 13 pro max ca are cea mai buna in teste baterie

| IoanaMaria321 a răspuns:

Samsung S22 Ultra

| Roxette909 a răspuns:

Din propria experienta îți spun că Samsung-urile S nu își merita banii.

| 12345676644 a răspuns:

Din cele prezentate de Apple telefoane de la 11 în sus dețin o baterie mult mai buna decât telefoanele din trecut, cunosc persoane cu telefoane 12 în sus și sunt foarte mulțumiti de ele. Despre Samsung nu cunosc atât de bine pentru a da un răspuns.

| ioan4567 a răspuns:

Salut, eu din experiența mea îți recomand iPhone. De ce? E mult mai optimizat pe partea de foto video mai ales modul portret este peste Samsung
Bateria si înregistrarea video sunt cele mai bune de pe piața poți căuta pe Youtube orice test.
Daca vrei un telefon bine optimizat si așa îți iei iPhone daca vrei un telefon liber la orice îți iei Samsung e simplu.