| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Am o prietena. De fapt am foarte multe dar 2 imi sunt foarte bune.Asa cred. Eu le consider bff-urile mele si chestii gen dar nu prea vad afectiune din partea lor. Adica ele se suna mereu si vorbesc ore in sir si ieri la scoala Maria, una dintre ele i zicea Andreei sa vina pe la ea dupa ore. si mi-a zis si mie asa incet si apoi n-a mai zis ca si cum nu ar fi vrut asa mult. Ele se cunosc de mai mult timp. Ele s-au cunoscut la gradinita si de atunci sunt bff si eu le-am cunoscut in clasa a 4-a. Poate a fost o greseala ca m-am bagat intre ele? Trebuia sa le las in pace? Toata lumea le considera ciudate ca stau impreuna mereu si la baie si peste tot. Unii ma intreaba de ce stau cu ele. Ca sunt doar niste prefacute. Ele cu mine se poarta frumos si imi zic secretele lor dar eu simt ca ele sunt mai apropiate intre ele adica se duc una la alta pe acasa si chestii din astea. Nu vreau sa va incarc pe voi cu povestea mea dar vreau un sfat. Ce sa fac? Imi vine sa plang cand ma gandesc asa ca toti din clasa mea au cate un prieten asa bun. Si ma gandesc oare prietenia mea cu aceste fete este adevarata adica nu adevarata ca in viata asta nu mai exista o prietenie asa adevarata. Dar nu inteleg. De ce unii oameni iti spun te iubesc te ador... iubirea mea( asa ca intre fete prietene) si pe la spate fac alte lucrur? vreau un sfat va rog frumos. Fundoi si Voot! happy

7 răspunsuri:
| Raluka98 a răspuns:

Buna! Sunt si eu intr-o situatie similara, te inteleg. Daca vezi ca nu te vor in preajma lor si vezi ca cateodata nu te bag in seama ar trebui sa te retragi.Eu vorbesc cu toate prietenele mele desi nu am una foarte buna. Daca vrei sa ii marturisesti cuiva secretele tale ar trebui sa iti faci un jurnal, el nu te judeca si nu spune nimanui.Si eu cateodata ma intristez ca nu am pe cineva cu care sa vorbesc, sa rad, etc., dar imi revin imediat deci chiar te inteleg.Eu cred ca nu mai exista o prietenie puternica intre doua fete.Multe fete ''prietene foarte buna'' rad pe la spatele celeilalte.

| helen45132 a răspuns (pentru Raluka98):

Si nu numai râd, ci si sunt in stare sa spuna toate secretele tale la toti numai ca sa-i faci favoruri, adica santaj... e teribil ce oameni sunt si in ziua de azisad

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Careva din ele e cava mai slaba iar cealalta se crede "Supergirl" asa ca umbla una dupa alta...iti zic sincer nu poti rezolva nimic!

| DanutzzaMaria99 explică (pentru SăȘtiCăMereu):

Exact. Una dintre ele se tine dupa cealalta si face orice i zice. Cealalta tipa la ea si aia ca tantaloaica nu zice nimic. Am observat asta. Una dintre ele se tine dupa ea nu stiu din ce motiv iar cealalta se crede cea mai tare si din astea. Chiar nu stiu ce sa fac. Sunt asa trista. Adica toti din clasa au un prieten bun si poate ca voi gasi un prieten adevarat altundeva. nu in clasa. Nu stiu ce sa fac.

| justroro a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... tu cunosti mai bine situatia...depinde cat de apropiata crezi tu ca esti de ele.Toata lumea are prieteni buni dar si doar simpli prieteni.Nu pune la suflet faptul ca pe tine nu te cheama la ele acasa. Poate ca nu te considera atat de apropiata de ele.Nu e un lucru rau.Nu inseamna ca nu trebuie sa mai vorbesti cu ele. O sa gasesti odata pe cineva care chiar sa iti fie prieten adevarat pentru ca prietenia adevarata exista, doar ca nu o gasesti la tot pasulwinking. Bafta!

| helen45132 a răspuns:

Sa iti spun sincer am si eu o asa prietena, ne intelegem bine, dar are un caracter ''uuuuuuuuuuuuff'' si ne certam mai tot timpul.La noi tot fiecare din clasa are prieteni, si eu, dar se folosesc de mine ca invat cel mai bine, si am decis sa nu-i mai ajut, sa nu le intorc spatele, dar sa nu le dau sa copie mereu tot, si ma simt folosita. Ce priveste cazul tau, desparte-te de ele cat mai repede, am intrat si eu in prietenia unor fete prietene de la gradinita si eram ingnorata.In curand, cand o sa te astepti mai putin, o sa apara o fata ca sa iti fie alaturi, sa fiti da prietene adevarate.Mai bine rupe prietenia asta cu ele si lasa-le in pace, ca mai tarziu o sa te doara mai tare...stiu ce zic, dar la sigur va fi o fata cu care te vei imprieteni minunat... mie mi s-a intamplat cand ma asteptam mai putinlaughing)curaj

| helen45132 a răspuns (pentru helen45132):

Oops, am gresit smile-ul. era astawinking si asta happy