| Ooterog a întrebat:

Am o problemă gravă pentru. mine bineinteles. Problema e că m-am săturat de tot, mi s-a acrit de tot ce mi se intâmplă. E vorba că sunt foarte mică de inalțime pentru vârsta mea de 14 ani jumate.Numai că sunt slaba ci și slabă am 37 de kg. Si m-am săturat să-mi se zică că sunt mică și iși bat joc de mine, și că nu-mi dau mai mult de 12 ani. Față de prietenele mele si colegele mele care sunt mai mici decât mine la ani. Mă uit pe stradă fete care sunt frumoase și la față dar și la corp. Arată bine, înalte, grasuțe măcar le stau hainele calumea pe corp. Eu care mă chinui să-mi iau o preche de pant. că nu-mi vin toti că sunt foarte slabă. Nu prea am poft de mâncare dar totusi altele nu mănâncă mult dar is grase și știu fiecare cu corpul ei dar. am defecte prea multe zic eu. De ce altele nu sunt ca mine slabe si mici de statură. Uneori mă simt unltimul om de pe pământ, nu mă ințeleg cu colegele și mulți se iau de mine văznd că sunt mică și ce zic : aa, e mică, e sensibila să ne luăm de ea. Va rog ajutati-mă. dati-mi sfaturi să fiu inaltă. si mai grasă!

23 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Eu zic sa te apuci de sport ca asta cred ca e cel mai sanatos. asa poate mai vine si pofta de mancare. happy
oricum in final daca esti slaba nu e bine daca esti putin plinuta gata esti grasa oh go on asa se intampla. vor perfectiuni. oh go on
accepta-te asa cum esti! happy
sunt imaturi si de aceea procedeaza asa.

| harhas a răspuns:

Ceau,
Printre randurile citite remarc faptul `mi s-a acrit de tot ce mi se intâmplă`, fiecare are momente in care face un regres in viata asta si se acreste la `figurat`la propriu nu are cum decat daca mananca ceva acru happy..nu fi trista. zilele cu soare nu se vor incheia, poate ai avut si zile frumoase..nu sta si compara zile bune cu cele rele..lasa zilele rele deoparte, si eu am avut o sora care era..slaba,vai de steaua ei, pana pe la 18 ani era tot slaba, dar dupa 18 ani s-a facut mandra foc, copr pe ea tot, avea baieti la poarta ei in fiecare zi happy sincer.deci asta o zic din propria experienta, nu stiu cat o sa iei tu in considerare ce-a ce am zis eu.dar gandestete.ca la fiecare se poate schimba ordinea in viata, din rau in bine.Tu nu te lua dupa ceea ce zic altii asta e viata, daca e s fi slab asta e.nu ai ce sa faci, poate altu e gras si isi doreste sa fie asa slab.``Eu care mă chinui să-mi iau o preche de pant` laughing) m-a facut sa rad partea asta ..nu fi rea cu tine insati.asta e,iti i-ei mai largi,cauta fi fi cu prieteni de ai tai,care ai mai apropiati,aia sunt ce-i mai de incredere,dar cate o data,sfaturile bune vin de mai departe,de genu`TPU` si nu esti cum ai zis. Ultimul om de pe pamant, ultimul va fi istorie de care sa se povesteasca celorlalte natiuni, de multe ori multora ne vine sa ne luam viata la propiu, multi decadem, sunt zile in care ne bucuram de fiecare minut, sunt zile in care detestam orice om.
Iti zic..nu baga nimic din ce zic alti de rau despre cum arati sau cum esti.
Poti sa le zici`si ce are`asta e.te freaca?laughing mor de ciuda.
Un ultim cuvant.ai doar grija de tine!

| WeaponGirl a răspuns:

Nu te strasa, pana la 20 de ani, mai ai timp sa crestihee hee cat despre kg, pai mananca si tu mai mult sau mai bine spune-i mamei tale sa te duca la un doctor care sa iti prescrie niste vitamine sau ceva sa te mai ingrasi si tu! happy

| harhas a răspuns (pentru WeaponGirl):

Ceau,
unii pot sa mance la greu, cand sunt mici nu se pune pe ei nimic, este o varsta in care sunt in crestere. kaloriile se ard aiurea happy.

| WeaponGirl a răspuns (pentru harhas):

Am inteles sefu`! happy idea era ca timpul le rezolva pe toatewinking

| harhas a răspuns (pentru WeaponGirl):

Prea mult spus`sefu` : big grin.ideea ta, ca timpul le rezolva pe toate o sustin si in ringul de box happy, dar numai cel mai bun castiga totusi., dar prin perseverenta chiar si ce-i fara sperante sfarsesc prin a castiga happy

| WeaponGirl a răspuns (pentru harhas):

De accord!winking

| Niiiicu a răspuns:

Buna,mai intai ar trebui sa iti accepti corpul asa cum este el si sa incerci sa te vezi mai frumoasasadceea ce cred ca esti), si eu sunt foarte slab la inaltimea pe care o am, deci nu esti singura si nu uita ca ce conteaza mai mult este sa te simti tu bine, chiar daca colegi tai rad de tine o fac pentru ca sunt needucati, nu baga in seamna toate comentariile rautacioase si incearca sa vezi calitatile tale, ca defecte au toti oameniwinkingiar tu esti slabuta si altele sunt mai grasute pentru ca fiecare corp ste diferit, nu conteaza ca esti slabuta ce conteaza este sa fi sanatoasa si sa te simti binehappynumia bine, si capu' sus

| Chio9 a răspuns:

Incearca sa mananci mai mult, mananca paine neagra, mananca putin mai gras si du-te si pe la shaormerie.

In ceea ce priveste inaltimea practiva inotul, date cu bicicleta(scaunul sa fie ridicat incat sa ti se intanda picioarele), alearga(asta ca sa nu se depuna ce mananci gras) si cel maiimportant rezerva-ti 8 minute din zi pentru asta http://www.youtube.com/watch?v=craYP5K6Km0

BAFTA!

Acum trecem la ceva mai important.
Eu ador fetele micute(nici grase da nici slabe slabe).
Gandeste-te putin ce bine de tien ca poti manca cat vrei si ce vrei si nu te ingrasi, inseamna ca tu ai energia zilnica de care ai nevoie. In schimb alte fete care nu pot manca ca se ingrasa, cum crezi tu ca o sa poate ele avea grija de sanatatea lor?!

Un id ceva?:>

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Nu e bine sa fi inalta crede-ma sunt inalta si nu e fain... daca erai ca mine spuneai ca lumea iti dadea mai mult de 14 ani e naspa si mai bine mica si slabuta decat inalta si slaba. incearca sa mananaci carne multa manacre din carne friptura etc

| dexter7 a răspuns:

Nu fi necajita ca tu iti vezi numai defectele. toti avem defectele noastre. Eu pana in clasa a 9-a eram cel mai mic din clasa, cam cum povestesti tu, aveam sub 1.60 dar acum e totul ok. Totul a revenit la normal. Tu esti inca in crestere si corpul tau are timp sa se dezvolte inca, cativa ani.

| adrian873 a răspuns:

Si mie mi s-a acrit de viata asta de rahat, din n motive

| WeaponGirl a răspuns (pentru adrian873):

Eeeeee....atata acrit, la varstele astea deja va plangeti?hee hee Viata e grea dar trebuie traita, mai priviti si partea plina a paharului, daca nu ar fi raul nu ne-am da seama care este binele, nu? big grin

| harhas a răspuns (pentru WeaponGirl):

Da da da, de acord!

| adrian873 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Am 18 ani, si crede-ma ca am o viata de rahat sau mai bine trec pritr-o perioada ce rahat din care simt ca nu mai ies

| WeaponGirl a răspuns (pentru adrian873):

Pai cred ca toti avem/o sa avem/ am avut asa perioade, gandeste-te ca toate trec si mai bine te-ai concentra pe lucrurile care conteaza cu adevarat, perioada poate e grea si nu o poti schimba in mai bine, dar starea ta de spirit o poti schimba happy privirea inainte si zambetul pe buze ca o sa treaca si astahee hee

| adrian873 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Sa speram ca trece si asta

| StefaNnNNN99N a răspuns:

Lasa-i in pace pe aia care te jignesc, important e sa iti placa tie cum arati (adica nici tie nu iti place). Eu acum un an (la 13 ani jumate) aveam 1.55 si 45 de kg (si sunt baiat). O sa te dezvolti de acum in colo nu iti mai fa probleme!

| AcelasiEu3 a răspuns:

Ai putea sa-mi arati cum esti? o poza ceva?

| EstiNebun a răspuns:

Eu in locul tau as lua chestiile astea ca pe un atu, ca pe o valoare. Fiecare lucru are si partile ei bune.
Mult succes!

| الملاك a răspuns:

Buna,nu te supara pe mine ca ma bag asa in seama,dar frumusetea nu conteaza,cine te va aprecia te va aprecia cum esti,tu esti nemultumita de tine si te plangi,eu sunt multumit de mine arat bine urat nu sunt deloc,si atrag numai fete materialiste si rele, desi imi doresc ceva foarte serios, nu sunt ca ceilalti baieti, nu beau nu fumez, iubesc poate prea mult romantismul, acum lucrez ca am 20 ani si totusi am ghinioane mereu,dar inca sper,ma intristeaza sa vad mesajul tau dar crede-ma niciodata sa nu iti para rau de tine niciodata,esti fata cine rade sa rada,si de mine rad multi,chiar si fete ca is fraier si ma comport frumos si nu ca un golan,dar le las sa zica ce vor is fete prost sa fiu sa fiu ca alti care trag sau injura fete,se iau si de religia mea, ca is musulman ca la origine is sirian ai mei is din Syria dar strabunici mei s-au stabilit aici asa ca m-am nascut si eu aici, oricum ideea este nu stiu cum te numesti dar iti zic un lucru, nu poate sa ploaie mereu, iti doresc o zi cat mai frumoasa si nu uita, multumeste-te asa cum esti si nu schimba nimic din ceea ce esti fiindca asta esti tu si care te va placete va place pe drept pentru ceea ce esti cu adevarat TU.

| OxanaBotna a răspuns:

Te rog nu fii atit de complexata, ai incredere in tine la virsta ta mai trebuie sa cresti, pina la 18 ani te vei face mare, mai cu forme, nu ii lua in serios pe cei rai, poate sunt gelosi ca nu sunt mici ca tine. Fii optimista si gandeste-te la ce ti-am spus

| CamyTssuu a răspuns:

Stai linistita ca o sa te dezvolti tu, eu am 17 ani 1.60 si foarte putine kg... mie persoanele din jurul meu imi dau maxim 13 ani laughing dar nu ma intereseaza pentru ca cine ma place ma place asa cum sunt...deci sfatul meu este sa te placi asa cum esti si sa te simti bine in corpul tau, daca tu faci lucrul acesta toti o sa o faca, iar vitamine nu te sfatuiesc sa iei fiindca s`ar putea sa te ingrasi foarte rau si dupa sa numai poti slabi (cunosc cazuri care au luat dupa reteta)