| M4gd4L3n4 a întrebat:

AS vrea sa stiu si eu daca ii place cuiva sa citeasca, si ce carti citeste sa mi le recomande si mie...
dar daca vreti sa imi dati amintiri de copilarie sau mai stiu eu ce de autori de povesti pentru copii puteti sa o lasati morta.

Răspuns Câştigător
| YoYoLicious a răspuns:

Eu citesc romane de dragoste/horror/politiste
-de dragoste: Mandrie si pejudeata, Familia watson, Emma, Elinor si Marianne, Ratiune si simtire(Jane Austen), La rascruce de vanturi(Emily Bronte), Pe aripile vantului(Margaret Mitchell)
-horror: Casa de la rascruce, Clubul Manhatten, Chinuieste-i pe copii(John Saul), Christine, Misery, Orasul bantuit (Stephen King), mai e o serie de carti Vraciul(eu am citit-o doar pe prima, Ucenicul vraciului, ca apoi n am mai fost la biblioteca dupa alta)
-romane polististe am citit, dar nu asa de cunoscute si nu mai tin minte numele...una care mi a placut si am citit-o de 2 ori a fost "Cu sange rece" de Truman Capote. Si cartile cu Sherlok Holmes(Sir Arthr Conan Doyle)

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Amintiri din copilarie este o carte superba care nu ete deloc numai pentru copii. Daca crezi asta, inseamna ca nu ai citit-o, cel putin nu cu adevarat, ca doar ai bifat-o pe lista. Din punctul asta de vedere, iti recomand Fratii Karamazov de Dostoievski, dar de data asta citeste cu atentie si intelege textul cu adevarat (adica cu toate trimiterile mitice si istorice din Amintiri din copilarie). Pun pariu ca nici macar n-ai obserat clausula ciceroniana din textul lui Creanga, nu-i asa?

| pure9 a răspuns:

Pai: Casa noptii de P.C Cast care dupa parerea mea chiar merita, Vampirii din Morganville, Damnare, Bestia, Codul hausului - si daca vrei mai multe carti si mai dragute intra pe : http://www.ledabooks.ro/news.asp si gasesti aici ultimele noutati.

| mads a răspuns:

Hellobatting eyelashes / incearca carti de John Saul ( Casa de la Rascruce, Se arata furia oarba, Chinuieste-i pe copii, Intuneric, Creatura) -> gen horror. / Cronicile Wardstone ( Vraciul) - Joseph Delaney ( sunt 7 volume.) // Paulo Coelho - Alchimistul, Zahir, Diavolul si Dra Phrym, 11 minute, La raul Piedra am sezut si-am plans, Veronica se hotaraste sa moara // Justin Somper - Vampiratii(3 volume) // Seria Twilight love struck // Robin Cook - Risc Asumat; Arthur Golden - Memoriile unei gheise / cateva carti de la colectia Chic/Cocktail; acum citesc Jurnalele Vampirilor happy (+ jurnalele lui Stefan)! Bafta la citit!:*

| Dιєиυтzα a răspuns:

Pai da.imi place sa citest. citest orice carte.nu prea ma intereseaza numele laughing

Dar, tocmai citest o carte intitulata : Vanzatorul de umor, este foarte buna, si educativa, mie imi place. acum nu stiu daca si tie iti va placea.winking

| Dιєиυтzα a răspuns:

Citesc*

| bogdanrvd a răspuns:

"Argintii lui Iuda", "Codex Siracuza", astea le-am citit luna aceasta si au fost chiar foarte faine

| adb a răspuns:

Uite,iti voi spune cateva din cartile care mi-au placut mie si sper sa te ajut.Din ce am citit pana acum cel mai mult mi-au placut "Portretul lui Dorian Gray" – Oscar Wilde (e vorba despre degradarea si uratirea sufletului uman odata cu trecerea timpului,superba carte),Domnisoara Christina de Eliade,e o carte ce cuprinde actiune,putin mister contemplat cu horror (merita citita si nu e nici mare ca sa te plictiseasca),O pagina de dragoste de Emilie Zola (o drama exceptionala,emotionannta),Singur pe lume scrisa de Hector Malot (foarte mult mi-a placut,mai ales pentru ca traiam tot ce se intampla acolo),Elevul Dima dintr-a saptea -Mihail Drumes(este vorba despre o dragoste fulgeratoare, tinereasca, adolescentina si patimasa)...acestea sunt cateva carti care m-au impresionat,insa altele ar mai fi Morometii de Marin Preda, Padurea spanzuratilor de Rebreanu, Viata la tara de Duiliu Zamfirescu :]

| chibiusa a răspuns:

Iti fac o lista cu ce-mi vine acum in minte din ceea ce am citit.

Romane de groaza de Stephen King:

Carrie,Ragem, The Shining, Night Shift, The Stand, Firestarter, Different Seasons,
Christine, Pet Sematary, Cycle of the Werewolf, Skeleton Crew, The Bachman Books, It, The Eyes of the Dragon, Four Past Midnight, Needful Things, Nightmares & Dreamscapes, Insomnia, The Green Mile, Six Stories, Desperation, Storm of the Century, The Girl Who Loved Tom Gordon, Dreamcatcher, Black House, Lisey's Story.

Altele

Odiseea si Iliada, Divina comedie, Mandrie si prejudecata, Persuasiune, La rascruce de vanturi, Suflete moarte, Casa umbrelor, Marile sperante, Crima si pedeapsa, Razboi si pace, Anna Karenina, Idiotul, Memoriile unei gheise, Romanul adolescentului miop, Dragostea in vremea holerei, Adela, Panza de paianjen, Scrisoare de dragoste, Invitatie la vals, Shutter island, 11 minute, Veronica se hotaraste sa moara, Alchimistul, Cronicile vampirilor, Numele trandafirului, M-am hotarat sa devin prost, Pianista, Damnare, Mana stanga a lui Dumnezeu, Exuvii, Sub hipnoza, iar acum citesc Trebuie sa vorbim despre Kevin.

aa da, daca ai chef de ceva mai picant poti incerca si cartile Sandrei Brown

| ElenaMaria003 a răspuns:

Pai acum depinde si ce gen iti place. daca iti place romantismul si SF-ul...atunci ti-as putea recomnda Saga Amurg... adica cele 4 carti scrise de Stephanie Meyer [ e cam imposibil sa nu fi auzit de ele ] : " Amurg", " Luna noua", " Eclipsa" si " Zori de zi".
Altceva, tot pe romantism [ carti de'astea citesc eu ] iti zic de carti scrise de Cecilia Ahern: P.S. te iubesc [ romanul ei de succes], Multumesc pentru amintiri, Cartea viitorului, Suflete pereche".
Sper ca ti-am fost de ceva folos... :*

| Honeybunch a răspuns:

Incearca volumele twillight. Rafuiala, fortele raului absolut, a doua luna plina, invocarea (kelley armstrong). Citeste fiecare carte. Depinde totusi de preferintele tale.
Cel mai mult mi-a placut 'Amurg' din seria Twillighthappy!