| Britney13 a întrebat:

Buna :[[, deci am o profa la mate de o omooooor, vreau sa imi rezolvati un ex :-| deci sunt pe a-7a da stiti ca acum toti dam teste din clasele anterioare crying si mi-a dat o problema ashe de tampita crying o sa va spun problema si daca se poate sa mi-o rezolvati sad fundita :-|
Mama si fiica au impreuna 32 de ani. Sa se calculeze varsta fiecareia, daca mama are de 7 ori varsta fiicei sale

Răspuns Câştigător
| mafialuialinus a răspuns:

Am facut-o eu

deci e asa mama =m si fica e cu=f

m+f=32
mama =fica ori7

si inlocuim sus 7f+1f=32
8f=32
f=4 apoi zici asa 7*4=28 (varsta memei si fica are 4 ani )

funda?

15 răspunsuri:
| Agnes00 a răspuns:

X=mama
y=fiica

x+y=32
x=7y
7y+y=32
8y=32
y=32/8=4(fiica)

x+4=32
x=28.

Succes la Liceul Industrial!

| Ionait a răspuns:

Logica si bunul simt ne spun ca tu ar trebui sa stii cum sa rezolvi problema, avand in vedere ca e dintr-o clasa anterioara.

Mama are 28 de ani si fiica are 4 ani. Da-ti seama singur cum se rezolva. Cheia sta in 7.

| Anddreee a răspuns:

Notam cu x varsta ficei.
Mama are 7x ani
x + 7x = 32
8x = 32
x = 32 : 8
x = 4
Fiica are 4 ani.
Mama are 4 * 7 = 28 ani.
:*

| Sabryy a răspuns:

Fachi 32:8 -> 4. (fiica are 4 ani)
4x7->23 big grin
cu pl.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sabryy):

In caz ca nu stiai, 4x7 face 28.winking

| giorgyana99 a răspuns:

Pai o rezolvi mai usor cu segmente
|-------| fiica
|-------|-------|-------|-------|--------|--------|--------|
cam greu de facut da acoladele pui una la aman2 si scrii 32 in dreptu ei
si vn ca is 8 sg egale deci 32:8=4(are fata) pentru ca 4 reprezinta un seg
si atunci la mama is 7 seg 4X7=28
Funda ca nu rezolv probleme pe gratis!

| corolav a răspuns:

Dacă ar fi să fi primit de la fiecare, căruia i-am făcut temele, cîte o fundiţă, aş face un cordon lung de vreo 50 de metri. Aştept fundiţa.
Aceasta nu e o problemă de clasa a 7-a ci o problemă de clasa a 4-a.
Sincer, nu ştiu cînd veţi mai învăţa şi voi carte!
Aşadar...
a+b = 32
a = 7b; 7b + b = 8b.
8b = 32; b = 32 : 8= 4
a = 7b = 28 Proba: 4 + 28 = 32
Deci: mama are 28 de ani iar fiica are 4 ani

| Limo a răspuns:

Fiica are 4 ani si mama are 28...so, 4+28 = 32. E chiar simpla straight face

| NoobOrPro a răspuns:

Pai cred ca asa e fata mica are 4 ani si mama are 7x4 adica 28, ok?
a+7a=32 si 8a daca aduni 7a+a=8a atunci 32:8=4 fiica mica si de acolo fac ori 7 si gata

| NoobOrPro a răspuns:

A+7a=8a 32:8=4 fiica acelei mici! 4x7 varsta mamei

| NoobOrPro a răspuns:

A+7a=8a 32:8=4 fiica mica si 4x7 varsta mamei

| Addina a răspuns:

Stau si ma intreb.cum naiba ai ajuns in clasa a VII a?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

32 de ani maicasa, 4 ani fisa

| AlexaXoXo555 a răspuns:

Pai...ai putea sa faci 32 impartit la 7.Incearca!

| KidoO16 a răspuns:

Uite. o sa iti explic. eu in loc sa mai scriu mama si fiica. scriu uite asa : a+b=32 ca au impreuna 32 de ani dupa aceea zice ca mama are de 7 ori varsta fiicei sale. deci a=7b si acum 7b+b=32 dupa. 8b=32 b=4 deci fata avea 4 ani. si acum a=7b => a=28. deci mama are 28 de ani. si gata. uite iti mai scriu o data problema. fara alte explicatii. exact asa sa scrii si tu pe caiet. ca e bine. serios. ca eu am facut dina stea o groazalaughing

a+b=32
a=7b
7b+b=32
8b=32
b=4
a=7b
a=24

da fundita te rog puppy dog eyes aaa si daca nu ai inteles ceva. sa imi lasi id tau prin mesaj privat( sau sa imi dai doar emsaj. daca nu vrei saimi dai id tau laughing))) ). sa iti explic.