| Miana_5887 a întrebat:

Buna din nou. Sunt foarte nelinistita, deoarece de azi noapte nu imi gasesc motanul sad Obisnuiam sa-l scot seara de seara in fata blocului, insa aseara cand am urcat pana in casa sa-mi iau pastila nu mai era. L-am cautat de dimineata si tot nu l-am gasit.Mi-e frica ca nu stiu pe unde e sau daca nu stie drumul inapoi spre casa sad il am de aproape 1an si tin sa mentionez ca tot pe strada l-am gasit... Ce ma sfatuiti?! Stiu ca in timpul zilei, e foarte speriat de aglomeratie de oameni in general. In seara asta voi iesi din nou sa-l caut. Oare se va intoarce inapoi?!sad

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Caută-l de pe acum, nu sta până diseară.
Pa, pa.

| Miana_5887 explică (pentru Legiuitoarea):

L-am caut de dimineata la 7! Si acum daca ies cu siguranta nu il voi gasi pentru ca e aglomeratie si cu siguranta e speriat!

| Miana_5887 explică:

Hey, scuze ca raspund atat de tarziu. Mi-am gasit motanelul a doua seara, noroc ca a fost 'fugarit' de un caine si l-am gasit in fata blocului in copac laughing va multumesc pentru raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita. cate cazuri nu au fost cand oamenii abandonau animale la zeci-sute de kilometri si animalele se intorceau acasa. ce vreau sa spun este ca patrupedele au un simt al orientarii mai dezvoltat ca al nostru, dupa cum am zis in exemplul de mai sus, si se va putea intoarce. aglomeratia si zgomotul il pot speria binisor pe motanel, dar seara cand il cauti, sa il strigi, sa iei cu tine o jucarie care suna daca avea asa ceva, in pic de mancare care sa miroasa-poate simte mirosul si vine si poti sa il cauti si mai repede, sa nu se departeze prea mult de bloc....dar daca s-a pierdut in zona blocului nu e o problema mare. poate se ascunde sub vreo masina. mai uita-te si sub masini(cu totii am trecut prin asta) big grin si eu, crede-ma big grin doar nu l-ai pierdut in honolulu si il vei gasi. iti doresc succes in gasirea motanului si sa ne spui vestea buna ca e din nou acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a raspuns deja ala.Dar unde l-ai pierdut? Departe de bloc? Trebuie sa treaca vreo trecere de pietoni sa ajunga la bloc? In orice caz seara iesi cu o jucarie dea lui care suna, putina mancare care ai place si sa miroasa destul de tare si strigal.Intre timp uitate prin jur prin tufisuri, pe sub masini, oriunde.Am avut asa caine la tara(la casa) avea o casuta si era legat cu lesa.Noaptea a iesit din ea si peste 2 saptamani dimineata l-a mgasit plimbandu-se prin curte.Va veni inapoi.Dar, avea ceva problema de sanatate? Nu chiar minore, un pic mai grave? Daca avea nu il mai gasesti pentru ca caini si pisicile cand sunt bolnave si pleaca nu se mai intorc.Se duc unde apuca tot mai departe pana cand mor. Sper ca te-am ajutat

| Miana_5887 explică (pentru anonim_4396):

Exista si trecere de pietoni, nu mare. pentru a ajunge la bloc... In seara asta oricum voi iesi din nou. Sper ca-l voi gasi, sunt foarte nelinistita.

| MEIALI a răspuns:

Stai linistita, o sa-l gasesti pana la urma.

| ѕмιℓєє a răspuns:

Îl vei găsi, nu poate fi foarte departe, probabil e blocat pe undeva, sau a fugit după alte animale şi s-a rătăcit, dar varianta cea mai uşoară este:
Poate pisicile sunt în perioada de împerechere şi se alătură altui grup de pisici...
Poate va veni în 3-4 zile.
Cel mai bine ar fi să îl cauţi, pentru că nu se ştie unde este, dacă spui că a plecat noaptea, probabil a văzut sau a auzit ceva, pentru că ele au auzul şi văzul mult mai dezvoltat decât al nostru.

Baftă să îl găseşti!

| 非跳躍 a răspuns:

SSa dus la pisici ca e sezonul caldurilor si nu te pacalesc bafta

| DeeaD1 a răspuns:

Pai e o situatie mai dificila pentru ca exista 2 variante:
1.ori sa se intoarca inapoi
2.sa nu se mai intoarca inapoi
Funda?