| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare cammm lunga...
Mie imi place de un baiat de mai mult timp, cam de 3 ani...(nu sunt obsedata de el).
Lam cunoscut cand m-am mutat a o alta scoala, si el era in clasa cu mine.
Am aflat ca ii placea de mine spunandu-i unei colege care mi-a spus mie.Pe urma am inceput sa imi placa si mie de el.
A trecut acel an de scoala si eu pe urma mam mutata la alta scoala dar din acelasi oras.Nu prea ne-am mai intalnit, doar cand veneam de la scoala ne intalneam pe drum rareori.
E un baiat de treaba si inteligent, nu ca ceilalti baieti.
As putea sa iau legatura cu el prin o buna prietena care mai e in clasa cu el, dar de 4 ani de cand sunt prietena cu ea,de abia acum ceva timp i-am zis ca mi-a placut nu ca inca imi mai place de el,nu ii pot spune ca imi mai place de el, pentru ca si ei ii cam place de el si nu vreau sa nu mai vorbeasca cu mine.
Intrebarea mea este:cum sa aflu daca inca ma mai place si cum sa ma intalnesc mai des cu el.
Cand ne intalnim ii zambesc si ii zic Buna si el a fel, doar atat, stiu unde sta ca nea aratat el la toata clasa cand am mers la cinema siel sta chiar langa cinema.
Eu nu il pot intrebara pe mess sau fb daca ma mai place pentru ca sunt timida.
Cum as putea afla ca daca ma mai place?

Sper ca am spus destule informatii.
Nu va bateti joc.
Daca va intrebati cati ani am:am 14 ani!

Dau funda celui/celei care imi da un raspuns folositor si fara bataie de joc.

Multumesc anicipat.

9 răspunsuri:
| tadina125 a răspuns:

Fara suparare, dar daca nu il mai placi de ce sa afli daca te place? Si fi mai curajoasa intreaba-l, fiindca oricum nu pre va intalniti scuze de grasele te pup

| AndreeaNustiu explică (pentru tadina125):

Ai inteles gresit, mie imi mai place de el, dar am o prietena care e in clasa cu el si a aflat ca imi placea de el, nu i-am spui ca imi mai place ptc. si ei ii cam place de el si nu i-am zis ca imi mai place ca poate nu mai vvrea sa vb cu mine.
Mie inca imi mai place de el.

| tadina125 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Daca o sa se supere inseamna ca nu e o prietena adevarata si "prieteni" se gasesc peste tot dar o iubire nu stiu

| Danielgrad a răspuns:

Fii mai increzatoare si fa-ti curaj sa il intrebi, dar nu il intreba din prima cand il vezi pe strada sau pe mess/ facebook... incepe cu o conversatie normala si la un moment dat spune-i ca ai auzit intamplator de la cineva ca ii placea de tine sau ceva de genu... si poate aflii. Bafta!

| pirmaidă0 a răspuns:

Fă-ți curaj.Altfel nu va ieși nimic.Totul vine de la sine. Începe tu o conversație atunci când vă întâlniți și poate ajungi să-i ceri numărul. Însă dacă emoțiile apar, nu te îngrijora.Vor dispărea dacă nu le dai prea mare importanță. Important e să fi tu în fața lui.Nu întinde coarda până nu dă și el ceva semne că-l interesezi.Baftă! :*

| Yzzie a răspuns:

Buna!
Dupa ce am citit ce ai scris am tras concluzia ca este mai bine sa incerci sa treci peste timiditate si sa-l intrebi fara sa incluzi alte persoane. Daca ai, dupa cum ai spus, facebookul lui i ati inima in dinti si intreaba-l.
Din moment ce ai spus ca nu este ca alti baieti, oameni, inseamna ca isi va da seama de efortul tau despus pentru a trece peste timiditate si a vorbi cu el deschis.Va aprecia.Cea mai buna informatie este cea de la sursa.Atata timp cat poti sa-l intrebi direct fara intermediari este un avantaj, ar trebui sa te folosesti de acest lucru.
Cel mai greu este sa faci primul pas dar crede-ma ca indiferent de raspuns vei avea satisfactia de a-i fi vorbit tu personal, reusita de trece de un hop.
Poti incerca sa intri in legatura cu alti colegi pe care sa-i intrebi de el dar nu ai siguranta ca iti vor spune adevarul.Ai putea sa il astepti la scoala pentru a discuta fata-n fata dar e mai greu decat a-i lasa un mesaj pe fb happy
In concluzie,cel mai bine este sa ii spui adevarul,sa ii explici cu cuvintele tale de ce nu l-ai intrebat pana acum, sa-l intrebi apoi sa astepti raspuns happy
p.s. stiu cum este, am trecut prin acelasi lucru, am discutat pe mess(mi-a fost teama sa nu-l pierd, lucru care m-a facut sa prind curaj)iar dupa o saptamana am devenit cea mai fericita fata.Si tu poti face asta desi nu pot spune daca inca te place, are sau nu iubita sau daca place pe altcineva in prezent.Gandeste doar ca incercarea moarte n-are si ca daca intrebi ai sanse de 50% de reusita,cealalta( jumatate o decide el).
Cat despre prietena ta,daca iti este cu adevarat prietena va intelege,mai ales daca ai ales sa lupti cinstit. Daca nu va intelege si asa mai departe inseamna ca nu tinea la tine in aceeasi masura ca tine, era doar o amicitie.Ii poti explica si ei, dupa ce vorbesti cu baiatul si vezi in ce stadiu sunteti, cum ai gandit in legatura cu prietenia voastra iar daca apreciaza e foarte bine plus ca din moment ce il place dar nu sunt impreuna posibil ca el sa nu o placa intr-atat incat sa-si doreasca o relatie cu ea. Poate inca nu i-a spus, nu ai specificat prin urmare presupun.
Succes si mult curaj si incredere in tine! ^-^

| AndreeaNustiu explică (pentru Yzzie):

Dar imi puteti da un exemplu cum sa ii scrie pe faceboo? Intai ce sa ii sriu, cum sa ii scriu?

| Yzzie a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Hm,nu stiu daca asa ai spune tu dar pot spune cum ar suna daca as fi eu in locul tau.Ar suna cam asa:
Buna! Ce ai m-ai facut? (in caz ca nu vorbiti des)Nu am mai vorbit de mult! happy Voiam sa vad ce mai ai m-ai facut, daca esti bine.Eu sunt bine.Acum ca am luat vacanta am mai mult timp liber, e fain! Printre randuri, as avea ceva sa-ti impartasesc(sau spun)...Stiu ca acum ceva timp ma placeai.La momentul acela nu stiam ce simt exact pentru tine dar cu timpul, distanta am inceput sa simt si sa ma gandesc la tine des.Ma gandesc ca acum poate nu mai simti ceva special pentru mine, totusi, imi incerc norocul.As fi vrut sa te intreb, de multe ori, cand te vedeam si imi zambeai iar eu iti zambeam inapoi dar nu am avut curaj.Indiferent de raspuns, multumesc pentru ca te-ai gandit la mine atunci si acum.Astept raspuns, poate am noroc!hee hee
Cam asa ar suna, mai mult sau mai putin.Nu e necesar sa o lungesti mult pentru ca baietii de regula nu stau mult sa citeasca, vor concluzia.Ori o lungesti si la sf arunci bomba ori arunci bomba, direct si astepti sa vezi daca l-a lovit sau nuhee hee Nu aduce in discutie alte persoane, aici este vorba despre tine si despre el nu despre terte persoane.Partea buna aici este ca daca iti spune ca nu mai simte desi tu simti iti va fi mai usor sa treci peste decat daca ati fi fost in aceeasi clasa si ai fi fost nevoita sa-l vezi zilnic(experienta isi spune cuvantul).

| Yzzie a răspuns (pentru Yzzie):

P.s. Scuze gramatica, m-au autocorectat... straight face