| NoImage11 a întrebat:

Am ceva ce tine de parere.
Un baiat din clasa mea mi-a spus in fata ca ma place, dar nu stiu ce sa cred. Astazi,la scoala,o prietena care invata in liceu cu mine (dar e mai mare) a venit in clasa mea sa ma viziteze. Acel baiat a asteptat sa plece, si apoi m-a intrebat : "Cine e fata aia?" si zambea. L-am intrebat "De ce vrei sa stii?" si mi-a raspuns "Arata marfa".
S-ar putea sa ii placa si de acea prietena? Asta mi-ar distruge prietenia cu acea fata fiindca si mie imi place de el.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi cea mai mare greseala de-a ta sa strici o prietenie din cauza "infidelitatii"manifestate de un posibil/potential admirator de-al tau. Incearca sa gandesti chiar si doar putintel mai matur, deoarece s-ar putea ca respectivul baiat sa te lase in orice moment pentru o oricare alta fata cu un aspect catusi de cat mai aparte sau mai frumos/dragut. Prietenia adevarata reprezinta un sentiment inaltator care se obtine in timp si din acest motiv se considera ca fiind un lucru rar si de pret. big grin

| NoImage11 explică (pentru corbulalbrosu):

Da,dar e greu sa nu mai placi un baiat. Acestea sunt niste sentimente foarte intense si nu vreau s-o implic si pe prietena mea. Stiu ca ar fi pacat sa stricam o prietenie de ani intregi din cauza unui baiat pe care nu il stiu nici macar de 5 ani, dar chiar simt ceva pentru el. O sa incerc sa vorbesc cu amandoi despre asta.
Multumesc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NoImage11):

Chiar daca este greu de inteles sau de acceptat, nu uita un aspect foarte important. In dragoste si iubire, atractia de natura sentimentala in mod obligatoriu trebuie sa fie reciproca si pe cat posibil de aceeasi intensitate. Altfel relatia de cuplu devine una "schioapa" fara sorti de... supravietuire. Succes!

| NoImage11 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu,chiar simt ceva pentru acel baiat dar nu stiu daca el are sentimente atat de puternice pentru mine. Cateodata ma emotionez si spun chestii foarte stupide in preajma lui. S-ar putea sa ma placa doar putin, adica ca un fel de semi-iubita. O parte din el ma place pe mine si cealalta parte o place pe prietena mea.

5 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pfff
Cand ti-a zis ca te place?
Prietena ta arata bine?
Cum ai reactionat cand ti-a spus ca te place?

E posibil sa simta ca tu nu il placi si vrea sa-ti arata ca nu-i mai pasa, ii e greu dupa ce ti-a spus, se simte gol, era un secret, el ti l-a spus, tu nu, esti in avantaj, se simte inferior acum, incearca sa repare cumva.

Raspunde-mi la intrebari, ce ti-am spus e o banuiala, poate sa fie si altceva.

| NoImage11 explică (pentru Th3AbSinTh3):

De fapt, le-am spus colegilor mei ca il plac iar un coleg i-a spus acelui baiat chestia asta. A facut ceva gen ''Si eu te placwinking''
Da, prietena mea e foarte inalta si are patratele si toti baietii o plac. Poate ca da, am vrut sa il fac gelos cand se dadea la alte fete si poate nici macar nu ii placeau acele fete.
Multumesc