| Ooterog a întrebat:

Buna TPU :*
Am o problema straight face si nu stiu cum sa rezolv asta :-s
Deci :
Eu am 14 ani si am 1, 50 iar greutate vreo 35 cam asa thinking Stiu, sunt ca mica de inaltime si din aceasta cauza toata lumea isi bate joc de mine ( colegii) si ma umilesc pentru ca sunt mica de inaltime ( chiar daca sunt cea mai mare dintre fete din clasa, la ani ) dar. si numai asta e ca o problema ci...sunt si foarte retrasa. Cand sunt la scoala cu colegele nu prea ma baga in seama si daca as vra sa le spun ceva spun ca nu le intereseaza oh go on. Sunt o fire mai retrasa la locul meu.Si sunt si foarte rusinoasa. Nu prea sunt tare in gura, sa comentez sa am tupeu, sa am fite si uneori chiar ma simt si in plus. Nu numa cu colegii, si cu prietenii straight face Vreau sa arat lumii ca nu sunt proasta chair daca sunt mica de inaltime si sa par dura adica : sa am tupeu, fite, lumea sa stea pe langa mine sa fiu mai populara happy Ma puteti ajuta? happy Sfaturi puppy dog eyes?

15 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca zici ca n-ai tupeu si stai in banca ta,trateza totul cu indiferenta, probail pe viitor iti vei de seama ca numai oamenii superficiali, ipocriti judeca un om dupa statura sau aspectu fizic.Sa sti ca tupeul e bun in viata,dar nu ma refer la tupeul acela care denota lipsa de educatie! Incerca si tu sa fi mai "intepata" si dale replici pe masura,daca stai retrasa nu rezolvi nimic. Vrei sa fi mai populara? Atunci schimba-ti atitudinea,fi mai sociabila, glumeata si mai tupeistahappyPS nu mai pune la suflet ce zice lumea despre tine, daca stii ca nu e asa.Cu cat le dai semne ca te afecteza vorbele sau atitudinea lor fata de tine, le vei da si mai multa apa la moara!

| tzintar a răspuns (pentru ROB3RT89):

Iti dau dreptate.
Depinde cum este firea @MiiiaxxD. Cel mai bine este si sa se comporte cu bun simt, sa arate ca are o buna educatie si sa-i ignore pe cei cu fite. Nici nu merita sa te consumi pentru toti (toate) care nu merita acest lucru.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru tzintar):

Se pare ca nu toti gandesc asa,probabil imaturitatea ii face pe oameni sa judece dupa aspectu fizic, cum domnisoara pune la suflet, nu face decat sa le dea apa la moara...Trebuie sa existe un motiv pentru toate rautaile si ironile care o inconjoara, sti cum e"vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri"

| maria999 a răspuns:

Buna! Sper ca raspunsul meu sa te ajute intr-un fel! Sfatul meu ar fi sa incerci sa nu pari fitoasa crede-ma nu asa rezolvi toate problemele tale! Ai putea totusi sa ai mai mult tupeu ca de exemplu cand colegi din clasa ta fac misto de tine sa le spui ca nu te intereseaza parerea lor ca tu stii forte bine cum esti tu si nu vrei sa schimbi nimic la tine.Te-ai gandit ca uni dintre ei vor sa faca misto pe inaltimea ta doar ca sa-si ascunda ei defectele? Trebuie sa le mai spui sa se puna si ei in locul tau nimanui nu iar conveni! Nu trebuie sa fi rusinoasa chiar nu ai de ce! Eu iti spun tote lucrurile acestea pentru ca mai tarziu tu vei avea de suferit! Lumea in ziua de azi e cruda daca esti slaba tota lumea de va calca in picioare.Trebuie sa fi tare sa fi mereu increzatore in tine. Poti sa spui asa :sunt cea mai frumoasa, cea mai desteapta etc.Nimeni nu pote sa te judece pentru ca nu ar fi nimeni in masura. Inca ceva nu mai fi retrasa ai putea sa le intrebi pe colgele tale daca vor s iasa la un suc cu tine.Eu cred ca voi ar trebui sa va cunoasteti mai bine.Ele vor descoperi partea buna si interesanta din tine si vor vedea ca si-au facut o parere destul de nepotrivita fata de tine.Ar fi mai multe lucruri pe care as vrea sa ti le spun daca vrei sa iti mai dau sfaturi imi poti trimite un mesaj
! Sper ca te-am ajutat cat am putut!

| ღღBomBonikNuMitaALLyღღ a răspuns:

Pai.ce sa zic...incearca sa iti faci prieteni care sa te inteleaga, si, in privinta inaltimii nu cred ca esti prea scunda pentru varsta ta.Succes Funda? Mersi

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Meh...fii asa cum te simti tu bine, nu cum vor altii sa fii.
Faza cu inaltimea...pfff...e penibilalaughing Deci aia vad ca pe tine te deranjeaza chestia asta iar ei insista.
Stii, nu toata lumea apreciaza non-valorile la care aspira lumea in ziua de azi.

Tupeul, fitele, nu te fac o persoana mai buna, ci doar una mai retardata. Cum am mai zis...fii asa cum te simti tu bine. Tu stii cel mai bine cum esti, nu ai nevoie de aprobarea altora...

| JiHyun a răspuns:

Si ce daca esti mica? Cei care te jignesc si-au uitat probabil bunul simt acasa.Nici pe mine nu m-au bagat in seama fetele populare pentru ca si eu sunt mai retrasa.Dar nu trebuie sa te schimbi pentru a fi populara.Trebuie sa fi asa cum vrei tu sa fi, nu cum vor sa fi altii.Iar daca si prietenii tai incearca sa te dea la o parte, ei nu sunt prieteni adevarati.

| ghiolbitza a răspuns:

Cand eram de varsta ta aveam aceeasi problema. Numai ca eu eram gras si scund, iar glumele pe seama mea mergeau uneori chiar prea departe. Plus ca era in perioada in care abia aparusera telefoanele mobile printre elevi, toti aveau telefon mobil, numai eu nu - nu aveam bani sa-mi permit unul. Eram ignorat si nimeni nu asculta cand ziceam ceva. Dar am invatat ca indiferenta e cea mai buna arma, am invatat foarte bine la scoala si deja dupa un an mi-am permis sa nu mai vin la ore, profesorii ma lasau in pace. Colegii au bagat de seama si dadeau semne ca incep sa ma observe. Am mers la olimpiada si am luat locul I, deci am devenit vedeta in gimnaziu. Sfatul meu, o sa ai sansa sa dovedesti ce poti, sa arati ca nu esti proasta. Deocamdata lucreaza-ti mintea ca sa poti sa-ti arati inteligenta la orice nivel. Fa-ti prieteni din afara scolii, nimic nu-i va irita pe colegii tai ca faptul ca ai prieteni din afara clasei.

| tzintar a răspuns:

Ar fi bine sa nu te complexeze acest lucru. Insa timiditatea o poti trata printr-o metoda relativ simpla. Fa-te remarcata pentru cei din jur prin comportament de bun simt si intrajutorare, prin rezultate bune la scoala, citeste si invata mult, adica compenseaza printr-o atitudine care poate sa te faca apreciata de cei dinjur. Vei vedea ca unii dintre cei dinjur care sunt asemeni tie se vor apropia de tine. "Cine se-aseamana se-aduna!". Succes!

| tzintar a răspuns:

Tu esti si vei fi o persoana, care nu va fi cu nasu pe sus, care nu va fi superficiala si cu "gargauni" in cap. O sa vezi ca va veni vremea cand, dupa ce trece perioada de "tot ce zboara se mananca", adica perioada transformarilor adolescentine, care va sti ce sa faca cu viata ei. Sigur vei fi invidiata si curtata pentru prietenii dupa ce se vor maturiza cei din jur. Cu timpul, aceasta rusine se va dilua si va fi inlocuita de incredere, in tine si-n viitor.

| AnoNimalK a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sa fi in extrema asta decat in cealalta. Mai bine ti ai cauta prieteni care te si inteleg si care nu pun accent pe aparente si pe trasaturile fizice, ci pe sufletul tau. Incearca totusi sa fi si putin mai indrazneata, dar nu incerca sa te schimbi radical. Be who You want to be! (Fii cine vrei Tu sa fii!) Sper ca te am ajutat. BAfta

| Lorika a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta(exact la fel)stiu cum este,mai ales ca sunt de varsta ta. Trebuie sa ai si tu un atu, un punct tare, folosestel sa iti ademenesti prieteni. Prima oara incearca sa te imprietenesti cu o fata cam la fel ca tine(retrasa), apoi roag-o pe doamna diriginta sa va mute in aceeasi banca(de preferabil banca a II a, sau a III a)si vezi cum decurg lucrurile. Eu am facut la fel si in acest moment am foarte multi prieteni. PS:Esti slaba incearca sa porti fuste, deasupra genunchiului si drepte+sa-ti lasi parul pe spatebig grin

| Katie67908 a răspuns:

Deci... Exact prin aceasta chestie sunt si eu. Ma rog am fost.Incearca sa faci multe glume sa te ramarci.Nu mai fi timida si retrasa pentru ca nu ai de ce. Te poti remarca si invatand bine. Vorbeste cu toata lumea! Nu conteaza ce. Doar vorbeste. De exemplu cineva ia o nata mica la un test. Incurajeazal/o apoi schimba subiectul si cand vezi ca nu mai este trista spune-i o gluma.Nu conteaza aspectul. Trebuie sa fi tu insati cu toata lumea! Sper ca ti-am fost de ajutor :*

| Cristian_Alex_1984 a răspuns:

Eu Am 9 ani si am 1.52

| Meleanca_Bianca_1997 a răspuns:

Am si eu astfel de probleme cu niste fete mai... cum sa le spun. increzute, care nu prea ma suporta, dar nu le dau importanta si, de obicei se cred cele mai bune din scoala.Dar nu te lasa influentata de ce spun unii despre tine. fii cine vrei tu sa fii! nu lua in seama comentarii neplacutehappy
baftaa:*