| anonimfgm a întrebat:

Salut, sunt baiat am 1.72 -1.73 inaltime, 15 ani aproape 16, o greutate de aproximativ 58-59 de kg si sunt in clasa a 9a.
Ma confrunt cu o problema nasoala din toate punctele de vedere. Toti colegii, prietenii, TOATA lumea de varta mea sunt deja la pubertate... numai eu NU sad. Vreau sa mentiunos ca pentru varsta de 15-16 ani arat ca un baiat de maxim 11, nu am mustata sau par in alte locuri "sensibile". Este o problema foarte rusinoasa deoarece toti sunt dezvoltati numai eu NU...
Daca puteti ajutati-ma cu sfaturi serioase, un posibil TRATAMENT, sau la ce fel de medic sa apelez, ce sa mananc, ce sa fac...
Va multumesc, sper sa ma ajutati

10 răspunsuri:
| 女明DongRi a răspuns:

Te plangi ca n-ai par peste tot? Apoi sa fii nevoit sa ti-l razi?:-s
Pentru varsta ta, esti destul de inalt si bine proportionat..Mai ai timp sa cresti pana la 21-22 ani.
In plus fetelor le plac baietii fara mustata.
Bafta si fii mai rabdator cu corpul tau!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asteapta nu toti se dezvolta odata

| Ho1 a răspuns:

Baietii intra in pubertate pe la varsta de 11 ani, cu un an mai tarziu decat fetele. Dar este posibil ca la unii, pubertatea sa se manifeste oricand dupa varsta de 9 ani, pana in 14 ani. Primul semn de pubertate este marirea testiculelor si subtierea si inrosirea scrotului.

Dar realitatea este ca drogurile sunt peste tot: la scoala, pe strada, in parcuri, in baruri. Trebuie doar sa stii pe cine sa intrebi. In razboiul cu tentatia, parintii nu pot fi simpli observatori de pe margine.
Baietilor care care nu inregistreaza o maturizare osoasa sau inceputul pubertatii pana la 15 ani li se poate administra testosteron pe o perioada de 4 - 8 luni. In doze mici, testosteronul induce pubertatea si produce dezvoltarea trasaturilor caracteristice masculine. Atunci cand intarzierea este produsa de o afectiune medicala, se trece la tratarea acestei afectiuni. Cauzele genetice nu pot fi tratate, insa terapia hormonala poate ajuta la maturizarea sexuala. In cazul tumorilor cerebrale se indica interventia chirurgicala.

Pubertatea intarziata la baieti
Baietii sunt in general mai afectati atunci cand dezvoltarea lor fizica intarzie si sunt mai expusi la ridiculizarile si tachinarile colegilor care deja au un corp matur. Se considera a fi pubertate intarziata la baieti atunci cand:
• testiculele nu si-au marit dimensiunea pana la 14 ani;
• parul pubian nu a aparut pana la 15 ani;
• au trecut mai mult de 5 ani intre inceputul si completarea dezvoltarii organelor genitale.

Baietii pana la varsta de 14 ani si care au o pubertate intarziata dar in general sunt sanatosi, cel mai probabil ca inregistreaza o intarziere normala - constitutionala. Acesti adolescenti se dezvolta de obicei normal, desi puseul de crestere este intarziat. In acest caz medicul doar va reevalua pacientul la intervale de 6 luni, pentru a se asigura ca procesul puberal decurge normal. Daca intarzierea maturitatii sexuale produce un nivel foarte ridicat de stres pentru tanar, atunci medicul poate decide administrarea unei terapii hormonale, pentru a declansa procesul puberal.

| olivert1310 a răspuns:

Stai m-a linistit, stiu ca e greu dar asta e corpul tau, tine de genetica. Eu am terminat facultatea si lumea ma intreaba in ce clasa sunt. Multi colegi in a 12-a aveau barba eu nu, ca sa nu mai zic ca nici acum nu amhappy
Si esti cam mic, la 15 ani ce mari pretenti sa ai? Baietii se dezvolta pana la 22 de ani.

| anonimfgm explică (pentru olivert1310):

Da,asa este dar dintre toti din liceu probabil ca numai eu am asa problema... e foarte nasol sad

| olivert1310 a răspuns (pentru anonimfgm):

Nu te lua dupa toata lumea, eu zic ca nu are rost sa te apuci sa te tratezi si sa iei fel si fel de pastile. In cel mai rau caz, ai putea sa faci o vizita la medicul de familie si sa faci un control al glandei tiroide, hipotiroidia este o boala care intarzie procesul de dezvoltare al corpului, dar se trateaza. Eu cred ca nu ai boala asta (asa m-am suspectat si eu) pentru ca ai o inaltime potrivita cu varsta, cei cu aceasta boala nu se dezvolta pe niciun plan. Este doar o intarziere hormonala, eu nu am par pe piept si pe fata dar in plus pe picioare zici ca e barba. Toti suntem diferiti, nu ne dezvoltam in acelasi fel. Tata are barba acum si se rade pe fata la 2 zile, el mi-a zis ca abia pe la 30 de ani i-a crescut barba, isi dadea cu carioca ca sa para ca are si el barba ca toti baietii. Asa ca nu te mai stresa, mananca sanatos, fa sport si asteapta. Daca la 17-18 ani problema persista atunci ar trebui sa te duci la medic. Nu fuma, nu te droga si nu consuma alcool in exces, oricare din astea inainte de vreme te impiedica sa ajungi la pubertate iar dupa te face sa imbatranesti prematur.

| kindofart a răspuns:

Nu poti sa grabesti pubertatea, ea se intampla atunci cand hormonii tai vor fi pregatiti. Dar ai un avantaj, asta iti spun eu sigur. Cand toti ceilalti care le au pe toate acum vor fi maturi ei vor arata mult mai in varsta decat tine. Iar tu ai sa fii un tip super care nu-si arata varsta;-)
Iar fetelor le plac mai mult cei care nu au mustata sau par in toate locurile...

| Florin11996 a răspuns:

Stai linistit mai e timp pana la 20-22 d ani

| anonimfgm explică:

De fapt sunt dezvoltat foarte putin catre DELOC

| anonimfgm explică:

Daca cinve dintre voi cunoaste exact un medicament sau cv de genul va rog sa mi-l ziceti.