| anonimfgm a întrebat:

Salut, sunt baiat am 1.72 -1.73 inaltime, 15 ani aproape 16, o greutate de aproximativ 58-59 de kg si sunt in clasa a 9a.

Ma confrunt cu o problema nasoala din toate punctele de vedere. Toti colegii, prietenii, TOATA lumea de varta mea sunt deja la pubertate... numai eu NU. Vreau sa mentiunos ca pentru varsta de 15-16 ani arat ca un baiat de maxim 11, nu am mustata sau par in alte locuri "sensibile". Este o problema foarte rusinoasa deoarece toti sunt dezvoltati numai eu NU...

Daca puteti ajutati-ma cu sfaturi serioase, un posibil TRATAMENT, sau la ce fel de medic sa apelez, ce sa mananc, ce sa fac...

Va multumesc, sper sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| AllexutzaMeOriginalOfficial a răspuns:

Eu zic ca esti norocos ca nu ai mustata sau par in alte locuri pentru ca ai destul timp sa-ti creasca si la maturitate iti vei da seama ca e foarte greu sa te ingrijesti (sa te barbieresti etc)
Esti OK si cat se poate de normal! Keep calm!
Funda?!

| Ciocolatefrenchblue a răspuns (pentru AllexutzaMeOriginalOfficial):

Iti dau eu funda laughing?

| AllexutzaMeOriginalOfficial a răspuns (pentru Ciocolatefrenchblue):

Daca vreeei...laughing
Daca insisti.laughing

| Ciocolatefrenchblue a răspuns (pentru AllexutzaMeOriginalOfficial):

Dar nu merge laughing sa iti dau, sau poate nu stiu eu :laughing k sunt boboc pe TPU laughing dar stai k vb cu pustiu si ai spun sa iti dea tongue

9 răspunsuri:
| Skittel a răspuns:

E posibil sa fie ceva genetic. Eu zic sa vorbesti despre asta cu parintii tai, ori sa mai astepti, pubertatea poate aparea la varste foarte mici da si foarte tarziu, gen maxim 15 16 ani. Oricum, din descrierea ta, ai o inaltime/greutate normala, sau chiar putin mai dezvoltate decat un copil de 15 ani.

In principiu ar putea fi o problema, dar nu trebuie sa te sperii. Ce sa mananci? Nu are nicio treaba laughing) Desi iaurtul si laptele sunt printre cele mai bune pentru dezvoltare

| Vvistula a răspuns:

SI eu am patit la fel si sti ce ma bucuram erau copii cu doi ani mai mici ca mine carora le crestea parul si se incepusera sa se rade si eu nu aveam nimic, e mai bine decat s a stai tot timpul sa te razi sau alte chestiii din astea, asta e o bucurie nu trebuie sa iti fie rusine

| LuluOneMillion a răspuns:

Demonstreaza ca nu minti

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Zi mersi ca nu iti da barba si altce lucruri in zone intimelaughing CE BN de tine nu te speria fiecare creste in felul lui si se maturizeaza cand trebuie, Lasa-i pe ei sa aiba mustata sau ce stiu eu ce. sa iti dau un exemplu.Am un amic are 21 de ani laughing n-are barba, are vocea de copil, si pare de varsta de 16 ani, Asa stai lins nu te speria amice. Bafta

| CrazyZuzu a răspuns:

Nu-ti face nicio problema.E bine asa cum esti.Eu am 13 ani si am doar 1.49 blushing sunt printre cele mai scunde din clasa.
Pe cand cele de la mine din clasa au 1.60-67.
Keep calm big grin

| miha0 a răspuns:

Totul este la vremea lui, la altii organismul se dezvolta mai greu la altii mai usor, nu trebuie sa-ti faci grija de asta!