| Dariuta a întrebat:

scuze de categorie, dar jucandu-ma conquiztador am vazut la o intrebare ca acest cuvant bibelou are doar 3 vocale de ce ma puteti va rog frumos lamuri?!

PS: Dau fundita!+ Vot!

Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

Deoarece "u" este o semivocala. Numarul de vocale dintr-un cuvant este obligatoriu egal cu numarul de silabe.
Sper ca te-am ajutat.

| Dariuta explică (pentru RainOfColors):

Multumesc pentru ajutor la toti

4 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

De semivocale ai auzit?

| DeeaLove08 a răspuns:

Asa cum zice RainOfColors, 'u' este semivocala, iar "i, e, o" sunt vocale.

| beki13 a răspuns:

E gresita, nu are cum, sunt 4 vocale.raporteaz-o si iti spune daca e gresita sau nu