| lovemusic605 a întrebat:

Bună, TPU! Vă vreau opinia în legătură cu ceva... banal. Voi cum împărţiţi momentele zilei? Eu mă iau după unele ceasuri care au pe cadran evidenţiate orele 12, 3, 6, 9 şi să zicem că şi după cum iau mesele zilei. Probabil vă veţi da seama mai jos.
Aşadar, să începem cu ziua, cu ora 6 dimineaţa. Eu spun că e dimineaţă de la 6 la 12, iar aceasta poate fi devreme, de la 6 la 9, şi târzie, de la 9 la 12. Oricum, în mare de la 6 la 12 e dimineaţă. De la 12 la 3 este amiază, întrucât eu în perioada asta închei orele la şcoală şi iau masa de prânz, iar Soarele e foarte sus pe cer. Apoi, de la 3 la 6 este după-amiază, o perioadă de moleşeală şi de făcut teme (care se mai extind şi după ora 6, din păcate).
Urmează noaptea. Încep cu 6 seara. Seara durează, în opinia mea, de la 6 la 12, din nou ora 9 fiind un fel de intermediar aici, adică de la 6 la 9 este seară devreme, iar de la 9 la 12, seară târzie. În orice caz, ideea este că seara durează de la 6 la 12. Apoi, de la 12, când e miezul nopţii, până la 6, este noapte, însă sunt unii care deja de la ora 3 la ora 6 spun că e dimineaţă. Probabil că se trezesc mai devreme de ora 6 sau o spun din alte motive. În orice caz, nu cred că este greşit să spui deja dimineaţă încă de la ora 3 din timpul nopţii. Cred că şi eu mai vorbesc aşa, chiar dacă nu mă trezesc atunci.
Apropo, ştiu că ziua nu este egală cu noaptea tot anul, iar într-o perioadă ziua e mai scurtă faţă de cum am împărţit eu orele, în alta mai lungă, dar eu mă refer aşa, în general, pe considerentul că şi ziua, şi noaptea au 12 ore.
Aşadar, pe scurt: de la 6 la 12 e dimineaţă, de la 12 la 3 e amiază, de la 3 la 6 e după-amiază, de la 6 la 12 e seară, iar de la 12 la 6 e noapte (dacă vreţi, se poate deja de la 3 la 6 dimineaţă).
Aşa împart eu momentele zilei. Voi ce spuneţi? Cum le împărţiţi? Dau fundă cui va merita.winking

Răspuns Câştigător
| simanapeace a răspuns:

La fel ca tine

5 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Buna,eu le impart cam asa:intre 6-9 dimineata devreme, 9-12 dimineata mai traziu, 12-6 este dupa-amiaza, 6-9 este seara iar dupa 9 este noapteabig grin

| lovemusic605 explică (pentru Niiiicu):

Da, exact ca britanicii. laughing

| Niiiicu a răspuns (pentru lovemusic605):

laughingeu sunt oltean:p

| CrissVlad13 a răspuns:

Eu impart asa: 7-12 dimineata, 12-2 amiaza, 2-6 dupa-amiaza, 6-10 seara si 10-7 noapte.