| Barajag a întrebat:

Cand aveti de dat o veste proasta cum procedati?

11 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Ii spun direct: "Vezi ca..."

| KeepCalm a răspuns:

Incerci sa ocolesti ce ai de zis. poate asa isi va da seama.sau .cu "indicii"

prfml
| prfml a răspuns:

O spun razand laughing Este o gluma.

prfml
| prfml a răspuns:

Vestea proasta face ca si solul cel mai frumos sa fie urat. Este o morala, dar stiu ca este greu cand esti nevoit sa dai o veste proasta, ai prefera sa dai timpul inapoi sa repari dar nu se poate. Cuvintele sunt prea sarace incat sa poti face ceva cand dai o veste proasta, nu poti decat sa o faci decat cu capul plecat si cu un moment de tacere, mai departe depinde de acea persoana cat este de puternica sa primesaca vestea. Nu avem ce face, toti ne vom confrunta cu astfel de vesti fara sa vrem, nu iti trebuie decat un optimizm puternic sa treci peste acele greutati si sprijinul prietenilor.

| Mya a răspuns:

"stii...vezi tu... off! mi-e asa greu sa-ti zic! sad. dar trebuie... unde ramasesem? a da! partea aia naspa...pe care sigur nu vrei sa o auzi... o sa-ti franga inimioara si probabil o sa plangi 3 zile(ca atunci cand ai aflat ca Zana Maseluta e doar un mit) :-s si probabil iti vei fi dorit sa nu afli, astfel ai fi fost fericit incontinuare..."dar stii ce? daca ma gandesc mai bine, dupa acest monolog din fata oglinzii, de ce sa-i zic eu o veste proasta? mai bine sa afle de la altii...decat sa am pe constiinta ca am "ajutat" si eu la suferinta.hee hee

| Ioanna2012 a răspuns:

Poi...iti dau un exemplu...asta fac eu de obicei cand trebuie sa le zic parintilor de o nota reaaa:ii prind intr-un moment potrivit... fac pauze intre cuvinte laughing mai scot si cate un hmmm...si spun pana la urma nota si asta ebig grin

| fabiola a răspuns:

Niciodata nu se da brusc, chiar daca acea persoana nu are probleme cu inima. Apoi discuti un pic cu persoana respectiva, incerci sa o incurajezi, ii oferi ajutorul tau.

| Traficantadecorcodushe a răspuns:

In primul si in primul rand analizez situatia...adica ma pun eu in locul persoanei aceleia.Si depinde de persoana. Uneori o zic direct.alteori.pe ocolite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de ai multe
intai cumpar un calmat sa il am la mine de rezerva. nu se stie... niciodata la tel si mai inaiti ii deschid subiectul dar schimb personajele. sa vad ce reactie are. si bag niste incurajarihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice lucru rau respectiv veste proasta are si o parte buna... evaluezi partea buna...gandesc optimist dehhh...

| dona a răspuns:

Nu trebuie sa fie directa, trebuie asteptat si pregatita persoana emotional pentru o veste proasta.