| Dimineata a întrebat:

Voi cand alegeti ca aveti nevoie de o crema de fata, cum procedati ca sa stiti care vie mai buna? :

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Crema cand o aleg in primul rand caut sa fie pentru tipul de ten ce il am, sa fie hidratanta si probabil antirid spun asa pentru ca eu o data la 3-4 luni schimb crema

| raluk27 a răspuns:

Teoretic in functie de tipul de ten (am pielea uscata), dar practic in functie de cat de repede intra in piele. Nu imi place sa fiu slinoasa pe fata sau sa imi luceasca. Folosesc Nivea- Natural Beauty sau Vichy- Aqualia thermal legere.

| Kasia a răspuns:

Trebuie sa fie pentru tipul meu de ten: sensibil si uscat si sa aiba SPF.

| papusica987 a răspuns:

In functia tipului de ten pe care il ai. fata, fiind expusa direct factorilor externi, produsul cosmetic va trebui sa raspunda diferitelor necesitati: sa fie nutritiva, hidratanta, protector, antisolar. Varietatea cremelor este foarte mare, existand creme de demachat, creme pentru machiaj, creme grase, creme vitaminate, creme hranitoare, creme de albire etc.

Ce conditii sa indeplineasca o crema.

- sa fie inofensiva – adica sa nu contina sunbstante iritante, vatamatoare;

- substantele active pe care le contine sa poata fi absorbite cu usurinta de piele;

- sa nu rancezeasca usor, caci devine iritanta si inroseste pielea;

- materiile prime ce le contine sa formeze o emulsie perfecta, pentru a pantrunde mai bine in piele;

- sa formeze un strat protector in orice anotimp si sa aiba actiune emolienta.

O mentiune deosebita trebuie facuta pentru cremele folosite in timpul verii, care este bine sa fie neparfumate, caci anumite substante din compozitia parfumurilor pot provoca pigmentari inestetice ale pielii.

| ade2998 a răspuns:

Eu folosesc crema Dove este cea mai cremoasa și buna. Ți-o recomand.

| Dimineata explică (pentru ade2998):

Ce ten ai, cum ai ales'o, esti sigura?

| ade2998 a răspuns:

Am tenul uscat, și crema m-a fost recomandata de o mătușa.

| Dimineata explică (pentru ade2998):

Multumesc happy

| passarisMB a răspuns (pentru Dimineata):

Iti poti da seama si tu in mare parte de genul tenului tau(cum ar fi gras, uscat etc.) dar cel mai adecvata metoda este aceea de a te duce intr-un control la un dermatolog si el in functie de ten iti poate recomanda crema potrivita. de ce la depmatolog? pentru ca tenul poate fi alergic la un ingredient dintr-o anumita crema si iti pot aparea pete, basicute sau chiar sa se exfolieze. multa grija!

| DreamComeTrue a răspuns:

Eu folosesc Nivea Soft.Este foarte buna si fata nu luceste dupa ce o folosesti.big grin