| Handrei123 a întrebat:

Care este mai bun: Whey protein instant sau Whey protein fuel?! avand in vedere ca sunt la cam la acelasi pret?!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu au nicio legatura cu mancarea? Cand cineva afirma asta clar NU ARE NICIO TREABA cu nutritia sau suplimentele, DOCUMENTARE ZERO. La cate seminarii de nutritie ai participat? cu cati medici sportivi ai stat de vorba? cu cati nutritionisti?

cum adica sa se elimine din organism?
Un supliment bun contine proteine, amino ( de obicei BCAA ) si glutamina ( pentru refacere), eventual is ceva vitamine sau calciu. Astea toate se elimina in 1-2 zile. Eu am intrerupt si sala si proteinele 5 ani si nu s-a intamplat nimic din ce-ai spus tu.

Sunt o gramada de oameni care iau proteine FARA sa faca sport, in special cei cu un stil de viata agitat care nu pot manca nici macar 3 mese pe zi, dar au nevoie de proteine pentru forta ( ai nevoie cam de 1 gram / kilogram-corp ) si ca sa vezi, au un metabolism foarte ok, oare cum explici?

P.S. : suplimentele proteice NU te umfla, rolul lor este sa te ajute sa obtii 2 grame de proteine / kilogram-corp FARA sa-ti fortezi stomacul mancand 8 mese consitente pe zi. Mananci 6 mese si 2 mese sunt considerate cele 2 shake-uri proteice, sau 1 shake, depinde cat ai nevoie.

Glutamina NU te umfla, rolul ei este REFACEREA dupa antrenamentele dure. Iar amino sunt practic proteine descompuse ( orice proteina se descompune in aminoacizi ), amino BCAA se sintetizeaza direct din intestinul subtire, nu trec prin ficat, si ajuta la refacerea rapida a fibrelor dupa antrenament.

Eu cred ca lipsa ta de documentatie iti da metabolismul peste cap, mai citeste. Sa afirmi ca suplimentele proteice te "umfla" e aiurea complet, NU asta e rolul lor, NU sunt facute pentru asa ceva, ci sa-ti suplimenteze dieta.

P.S. : diferenta intre cineva care NU ia suplimente si icneva care ia trebuie sa fie de maxim 10 %, suplimentele sunt CEL MAI PUTIN importante.

In ordinea importantei : alimentatie, odihna, antrenament, suplimente ( deci abia pe ULTIMUL loc ).

P.S. : am fosti colegi care au luat zeci de cutii si NU au facut muschi aproape deloc, deoarece NU aveau antrenamentul si alimentatia puse la punct.

8 răspunsuri:
| Adrick a răspuns:

Nici unul nu este bun, ambele distug sanatatea omului.peste 10-15 ai sa suferi din cauza acestor adausuri!

| fresHZoNe a răspuns:

Lasa amice prafurile ca nu sunt bune. o sa regreti peste cativa ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru fresHZoNe):

De ce sa regrete peste cativa ani? tu stii macar ce sunt?

| fresHZoNe a răspuns (pentru Cosmin86):

Normal ca stiu..d.asta ii spun ca o sa regrete. Iti da tot metabolismul peate cap. Daca se va lasa de sala o sa se ingrase f tare. Acum treaba fiecaruia. Eu unu m.am lamurit cu prafurile astea. Nu.mi mai trebuie in veci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru fresHZoNe):

Da, eu am luat 2 ani si am avut 5 ani pauza si nu m-am ingrasat DELOC. Whey protein = proteina din zer, este extrasa din zer, adica din MANCARE, o portie iti furnizeaza cam 22 de grame de proteine, echivalentul unui piept de pui de 110 grame sau o bucata de branza de 100 de grame.

Vrei sa-mi spui ca daca eu mananc 1-2 piepti de pui in plus pe zi imi dau metabolismul peste cap? Fii mah serios, confunzi cu STEROIZII.

suplimentele NU AU efecte secundare.

Citeste aici articol scris de medici :
http://www.doctor.info.ro/ce_sunt_suplimentele_nutritive.html

Si sunt o gramada, poti vorbi cu orice medic sportiv sa-ti explice in ce constau.

Si vezi ca sunt N tipuri de prafuri, noi vorbim de proteine concentrate acum, restul nu au legatura cu acest topic.

| fresHZoNe a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu are legatura ce imi spui tu mie [adica cu mancarea]. acele prafuri pe langa acele "proteine" au si multe. exagerat de multe chimicale, tocmai ca sa te umfle. Acele chimicale iti dau peste cap metabolismul.
Nu stiu ce ai luat sau ce nu ai luat dar sunt periculoase daca nu te tii de sala. Si aici ma refer : dupa ce a terminat de luat aceste suplimente ar trebui sa mai faca sala luni bune ca acestea sa se elimine din organism.
happy

| fresHZoNe a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok profesore, nu te mai agita atat sa nu iti explodeze vreo vena.
chestiile astea sunt exact ca produsele alea pentru gaini care le fac sa creasca intr-un timp foarte scurt.

| Cosmin86 a răspuns (pentru fresHZoNe):

Intr-un timp foarte scurt? laughing)
tu le confunzi cu STEROIZII!
Sincer, ce proteine ai luat de ai crescut tu intr-un timp "foarte scurt", ca un sportiv de perfromanta care baga 5-7 milioane / luna in suplimente pune 1-2 cm pe AN pe brat, daca ii pune si pe aia.

Cum ai crescut tu intr-un timp "foarte scurt" cu proteine? laughing))
Hai, ca esti amuzant cu "timp foarte scurt" laughing

Sunt convins ca daca iti arat ce contine un produs te uiti lung, habar n-ai ce contine, dar stii tu ( cu toate ca toti cresc LENT cu suplimente ) ca din cauza lor cresti "foarte repede" laughing

Cu ce proteine ai crescut tu foarte repede, de faci o asemenea afirmatie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru fresHZoNe):

Nu au nicio legatura cu mancarea? Cand cineva afirma asta clar NU ARE NICIO TREABA cu nutritia sau suplimentele, DOCUMENTARE ZERO. La cate seminarii de nutritie ai participat? cu cati medici sportivi ai stat de vorba? cu cati nutritionisti?

cum adica sa se elimine din organism?
Un supliment bun contine proteine, amino ( de obicei BCAA ) si glutamina ( pentru refacere), eventual is ceva vitamine sau calciu. Astea toate se elimina in 1-2 zile. Eu am intrerupt si sala si proteinele 5 ani si nu s-a intamplat nimic din ce-ai spus tu.

Sunt o gramada de oameni care iau proteine FARA sa faca sport, in special cei cu un stil de viata agitat care nu pot manca nici macar 3 mese pe zi, dar au nevoie de proteine pentru forta ( ai nevoie cam de 1 gram / kilogram-corp ) si ca sa vezi, au un metabolism foarte ok, oare cum explici?

P.S. : suplimentele proteice NU te umfla, rolul lor este sa te ajute sa obtii 2 grame de proteine / kilogram-corp FARA sa-ti fortezi stomacul mancand 8 mese consitente pe zi. Mananci 6 mese si 2 mese sunt considerate cele 2 shake-uri proteice, sau 1 shake, depinde cat ai nevoie.

Glutamina NU te umfla, rolul ei este REFACEREA dupa antrenamentele dure. Iar amino sunt practic proteine descompuse ( orice proteina se descompune in aminoacizi ), amino BCAA se sintetizeaza direct din intestinul subtire, nu trec prin ficat, si ajuta la refacerea rapida a fibrelor dupa antrenament.

Eu cred ca lipsa ta de documentatie iti da metabolismul peste cap, mai citeste. Sa afirmi ca suplimentele proteice te "umfla" e aiurea complet, NU asta e rolul lor, NU sunt facute pentru asa ceva, ci sa-ti suplimenteze dieta.

P.S. : diferenta intre cineva care NU ia suplimente si icneva care ia trebuie sa fie de maxim 10 %, suplimentele sunt CEL MAI PUTIN importante.

In ordinea importantei : alimentatie, odihna, antrenament, suplimente ( deci abia pe ULTIMUL loc ).

P.S. : am fosti colegi care au luat zeci de cutii si NU au facut muschi aproape deloc, deoarece NU aveau antrenamentul si alimentatia puse la punct.