| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna mai exact >cocalar?

Răspuns Câştigător
| Ingerash a răspuns:

Un baiat vagabond

14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cocalar, este un om caruia nu-i place munca, sta tot timpul la cotitura pandind momentul prielnic de a face bani din orice, riscand tot timpul sa intre in conflict cu legea. Ei sunt acei care corup politia, justitia si isi fac dreptate singuri folosin forta, administrand amenintari la adresa celor din jur.

| GaBBiii a răspuns:

Cocalar, cocalari s. m. 1. țigan bișnițar. 2. șmecheraș de cartier. 3. (peior. – între rromi) țigan de cea mai joasă speță.

| pwp a răspuns:

Cocala=unul care asculta manele, care se pozeaza prin casa cu lumina aprinsa si cu ochelari de soare, care e plin de aur!

| Wihaela a răspuns:

Gay

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Se recunoaşte, de obicei, după freza plină de gel, lanţuri groase de tinichea la gât, tricou mulat şi bineînţeles roz inscripţionat cu „De puta madre" sau „Gigolo Italiano 800$"

Cocalarului îi place de obicei să se pozeze în oglindă şi apoi să posteze pozele pe contul lui de hi5, plin de sclipici şi steluţe.

Spre uimirea noastră ştie să folosească tehnica modernă foarte bine, reusind să prelucreze foarte artistic pozele, adăugându-le cu mare măiestrie o grămadă de steluţe, inimioare şi texte inteligente. Foloseşte Yahoo Messenger pentru a ţine contactul cu membrii haitei şi pentru a da cât mai multe massuri din ce în ce mai idioate. Deşi în aparenţă animal inteligent, cocalarul nu ştie să se exprime decât prin fapte. O caracteristică aparte a cocalarilor este folosirea cratimei când nu trebuie sau acolo unde nu ar fi trebuit să existe niciodată: î-şi, face-ţi, etc.

Poartă în permanenţă ochelari de soare, chiar şi noaptea şi bineînţeles telefonul mobil de ultimă generaţie cu care poate reda în difuzor sunete percepute ca noi oamenii ca nişte zgomote ciudate, dar care pentru cocalar reprezintă „alinarea sufleţelului".

Cocalarul umblă în haită, manifestându-se destul de zgomotos la apariţia femelei, denumită şi piţipoancă sau prinţesă.

sau

COCALAR = cocalar, cocalari s. m. 1. țigan bișnițar. 2. șmecheraș de cartier. 3. (peior. – între rromi) țigan de cea mai joasă speță.

| 54ndy a răspuns:

Eu asociez cuvântul "cocalar"cu: ţigan, hoţ, vânzător de telefoane(bişniţar), nespălat, manelist etc.

| CapitanuSemafor a răspuns:

Cocalarul:
Este o specie care isi are originile prin anul 2000 d.Hr. Primi cocalari primitivi erau tiganii dar mai apoi gena X a cocalarismului s-a transferat la anumite fiinte umane, transformandule pe acestea din Homo sapiens sapiens in Homo Degradatus cocalarus pitziponcus, o specie care a prosperat in ultimii 10 ani, astfel putem intalnii un exemplar oriunde pe strada, la televizor, pe varianta sau la puscarie.
Aspect fizic:
Creierul Cocalarului a ajuns intr-o stare atat de mare de degradare morala incat vocabularul folosit a ajuns la anumite cuvinte specifice: "Sa mori tu", "se stie", "am valoare" etc. In rest, in urma unor observatii National Geografic, cocalarul isi alege imbracamintea dupa marca si pret, purtand orice porcarie atata timp cat scrie ceva pe ea si costa mult. Continund cu aspectul fizic, exista 3 tipuri de cocalar:
1. Cocalarul "Bat de chibrit" - extrem de slab, fara nici un muschi, cu ochelarii de soare mai mari ca, capul lui si care se crede un magnet de femei si nu a cunoscut niciodata in viata lui senzatia unui creier.
2. Cocalarul "Cu burta" - specie carac, prin burta uriasa care dezvolta propriul camp gravitational. Este de asemenea carac. prin BMW-uri cumparate din Bulgaria, lantzu de "haur" si mirosul specific de parfum de 2 lei. El este cea mai inteligenta specie de cocalar, fiind foarte irascibil de altfel...
3. Cocalarul "Cu muschiuri" - este cel mai prost cocalar in viata. Este o matahala cu muschi, cu o Dacie 1310 "tunata", care de asemenea se crede un magnet de femei. Acest cocalar este atat de prost incat il face pe Boc sa para un geniu si de asemenea poate fii fraierit usorwinking

Comportament:
Dupa ce isi petrece prima parte a vietii cerandui lu' "tati" bani de tot ce vrea el, trecut de 20 ani incepe sa faca "biznes", implicanduse in afaceri "legale" si construindusi vile/palate din "banii castigati cinstit, stransi de o viata" e fiind acum pe la 21 ani.

Cam asta iti pot zice pe scurt despre cocalari, mai pot continua cu explicatiile ceva mai detaliate dar m-am plictisit sa scriu

| Anonim69 a răspuns:

Eee draga, acum "cocalar" e o jignire urata, pentru ca cocalarii se imbraca chicios si asculta manele, cand de fapt "cocalarii" sunt doar niste rromistraight face

| blaa a răspuns:

O persoana care asculta si manele, si muzica tiganeasca, si pop, si rock, si house, si hip-hop, si rapp...etc etc, funda?

| LordJohn a răspuns:

Cel care bea cola, glumesc insemna vagabont, boschetar, rrom...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa DEX,
COCALAR = cocalar, cocalari s. m. 1. țigan bișnițar. 2. șmecheraș de cartier. 3. (peior. – între rromi) țigan de cea mai joasă speță.

funda? pls

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un tip, cu tupeu, prost, care se da destept sau smecher mai bine zis. o nulitate de carter, care se crede fante de ghinda, are aere de om important, dar e singura posibilitate a lui de a iesi in evidenta.manele la maxim, gratar de pulpe de pui zilnic in fata blocului, musai sa-l vada vecinii, nepoliticos si prost crescut.de departe pare cineva, dar cand te apropii iti dai seama, si cand mai deschide si gura, pleci, ca nu ai cu cine discuta.in materie de fete, pun botul la vrajeala lui pustoaicele fara minte, si fara capatai, pitipoancele de carter, si uratele la care nu se uita nimeni.

| AnduZisAlexandru a răspuns:

Cocalarul este acel "OM" care asculta manele. injura, se bate, e smecher si-l doare in shapca de restul!