| YTBDrawingBase a întrebat:

Ce insemna cuvantul "aberatie"? cumva o afirmatie falsa? sau ce

Răspuns Câştigător
| crouch a răspuns:

Da

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/abera%C8%9Bie

| tpuu a răspuns:

Ceea ce este inadmisibil, absurd; absurditate, inepție, prostie.

P.S. ceva fals happy.

Succes, sper ca te-am ajutat cat de cat.happy

| bebelusa_9541 a răspuns:

Inseamna o afirmatie falsa si cu totul deviata de la subiect...mai pe scurt o,, prostie " sau o,, panarama"

| Any_2336 a răspuns:

ABERÁȚIE, aberații, s.f. 1. Abatere de la ceea ce este normal sau corect. 2. Defecțiune a unui sistem optic, care duce la obținerea unor imagini neclare, deformate etc. ◊ Aberație vizuală = astigmatism. Aberația luminii = variația aparentă a poziției unui astru pe cer datorită mișcării Pământului în jurul Soarelui, în jurul axei proprii, și faptului că lumina se propagă cu viteză finită. 3. Ceea ce este inadmisibil, absurd; absurditate, inepție, prostie INTR-UN CUVANT CEVA ANORMAL, INCORECT, GRESIT, EXAGERAT

| Cella a răspuns:

Aberezi adica spui numai prosti(tampenii)hee hee

| bebetho a răspuns:

O afirmatie falsa d.p.d.v logic, o absurditate.

| Love_6750 a răspuns:

Adica prostie, o propozitie proasta

| Princess_6302 a răspuns:

Aberatie=abatere de la normal sau corect. Exista pe internet.decat sa te faci de ras mai bine citestitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unor imagini neclare, deformate etc. ◊ Aberație vizuală = astigmatism. Aberația luminii = variația aparentă a poziției unui astru pe cer datorită mișcării Pământului în jurul Soarelui, în jurul axei proprii, și faptului că lumina se propagă cu viteză finită. 3. Ceea ce este inadmisibil, absurd; absurditate, inepție, prostie. – Din fr. aberration, lat. aberratio.
Sursa: DEX '09 | Adăugată de CristinaDianaN | Greșeală de tipar | Permalink

ABERÁȚIE, aberații, s. f. 1. Abatere de la ceea ce este normal sau corect. 2. Defecțiune a unui sistem optic, care duce la obținerea unor imagini neclare, deformate etc. ◊ Aberație vizuală = astigmatism (2). Aberația luminii = variația aparentă a poziției unui astru pe cer datorită mișcării Pământului în jurul Soarelui și faptului că lumina se propagă cu viteză finită. 3. Ceea ce este inadmisibil, absurd; absurditate, inepție, prostie. – Din fr. aberration, lat. aberratio.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de ana_zecheru | Greșeală de tipar | Permalink

ABERÁȚIE ~i f. 1) Deviere de la normă. 2) Defect al unei imagini produs de un instrument optic. ◊ ~ vizuală astigmatism. 3) fig. Încălcare conștientă sau involuntară a unui principiu, a unei norme, a unui adevăr; rătăcire; greșeală; eroare. [G.-D. aberației; Sil. -ți-e] /

| Rustin a răspuns:

Aiureala,absurditate

| Iull14 a răspuns:

ABERATIE
ABER'AŢIE, aberaţii, s.f. 1. Abatere de la ceea ce este normal sau corect. 2. Defecţiune a unui sistem optic, care duce la obţinerea unor imagini neclare, deformate etc. * Aberaţie vizuală = |astigmatism|| (2). Aberaţia luminii = variaţia aparentă a poziţiei unui |astru|| pe cer datorită mişcării Pământului în jurul Soarelui şi faptului că lumina se propagă cu viteză finită. 3. Ceea ce este inadmisibil, |absurd||; |absurditate||, |inepţie||, |prostie||. - Din fr. aberration, lat. aberratio.
aber'aţie s. f. 1. abatere de la normal sau corect; (p. ext.) idee, noţiune, comportament; aberanţă; absurditate. ** (biol.) abatere de la tipul normal al speciei. * ~ cromozomială = modificare a numărului de cromozomi caracteristici speciei. 2. (fiz.) formare a unei imagini produse într-un sistem optic. * ~ cromatică = defect al imaginilor produse de lentile, constând în formarea de irizaţii pe marginea imaginilor. 3. unghi format de direcţia adevărată şi de cea aparentă din care este văzut un astru de pe Pământ.

| Emanuela_3370 a răspuns:

Aberatie = abatere de la normal sau corect `!winking Deci da inseamna ca ceva e fals`!winking :*