| simplu36712541 a întrebat:

Ce limba straina imi recomandati sa invata tinand cont ca am 12 ani... in afara de engleza sau franceza?

Răspuns Câştigător
| Petronela a răspuns:

Spaniola, Italiana sau Latina.Succes.fundita?

42 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu zic sa inveti spaniolabig grinEste o limba foarte frumoasa si foarte usoarabig grin
O poti invata cat de cat chiar si din telenovelelaughing

| Giz?z a răspuns:

Încearcă limbile germană şi spaniolă. Sunt foarte utile.

| missbee a răspuns:

La vârsta asta e cel mai uşor să înveţi, şi ar fi recomandabil să te apuci de franceză şi engleză care sunt cele mai vorbite limbi de pe glob. Te vor ajuta mult... Mai târziu îţi va veni mai greu, vei avea mult de învăţat la şcoală, şi nu îţi va mai permite timpul.
Dacă totuşi chiar ai boală pe franceză şi engleză, apucă-te tot de o limbă romanică. Cum ar fi spaniola, italiana sau portugheza, care sunt foarte asemănătoare cu limba română.

| cornel a răspuns:

E usoara spaniola italiana.franceza.

| ThePoet a răspuns:

Tu esti ala cu tiganeasca! Eu zic sa inveti ESPERANTO - limba formata din toate limbile!

| allleeeee a răspuns:

Ai putea incerca :
Spaniola
Rusa
Italiana
Germana

| Ada... a răspuns:

Bunahappy! Ai putea învăța spaniola, e o limba ușoară sau germana, o limba foarte frumoasa care seamănă cu englezawinking.

| Alex_2741 a răspuns:

Poi iti recomand Italiana happy e foarte simpla si usor de invatat.

| LNK a răspuns:

Salut!
Nu te incurca cu alte limbi. Daca stii engleza si franceza bine este de ajuns.

| blue95 a răspuns:

Spanioala
Germana
Italiana

| -=AleCS=- a răspuns:

Italiana sau spaniola (sunt mai usoare) dar si germana e foar buna dar mai grea

decizia ta happy

bafta

| BlueEyes a răspuns:

Eu iti recomand spaniolawinking. Si mai tarziu poti incerca sa inveti japoneza (e interesanta). Succes in tot ceea ce faci!:*

| smaranditza a răspuns:

Deocamdata ajunge; inavata-le pe astae ff bine, sa ajungi sa gandesti in limba respectiva(doar atunci poti spune ac stii o limba straina), apoi mult mai tarziu te poti apuca d oricare alta; timp ai, iar daca ai si inclinatie naturala spre invatarea limbilor straine, cu atat mai bine; acum ocupa-te d un singur lucru: bucura-te d copilarie; nu se mai intoarce niciodata si e pacat sa treaca aiurae pe langa tine... poooooop

| Didu a răspuns:

Germana happy

| Teo_6515 a răspuns:

Germana este pe locul urmator in topul cautarilor. E putin mai dificila, dar merita efortul.

| Iuly006 a răspuns:

Germana e optiunea mea

| MusicisMusic a răspuns:

German, Spanish...sunt limbi foarte vorbite

| Serendipity17 a răspuns:

Spaniola big grin eu tot 12 ani am si vreau sa invat, dar nu stiu de unde sad din telenovele am invatat destul.laughing cat se poate. daca vrei contacteaza ma

happywinking
papa

| LOVEsick a răspuns:

Germana e mai grea, dar merita!

| titza10 a răspuns:

Italiana sau spaniola, parerea mea.

| Blake1 a răspuns:

Stai sa ne gandim asa un pic... eu zic ca germana e mult mai importanta ca franceza uitate si tu un pic: in ungaria, polonia, germania, austria belarus si alte tari mici daca mergi si te adresezi in germana o sa stie sa vorbesca dar in schimb franceza?thinking(iti spun din proprie experientza). nu stiu parerea mea e germana, pare grea dar nu e deloc daca are cine sati explice.

succeshappy!

| Dianaღ a răspuns:

Pai germana poate sa te ajute mult

| SeRcOoLbOy a răspuns:

Eu zic mai bine sa inveti italiana pentru ca este o limba frumoasa foarte asemanata cu romana si e usor de invatat(din propria experienta)

| Biaa a răspuns:

Ai putea incerca germana tongue.
de exemplu eu la scoala invat engleza si germana. nu franceza happy
si germana nu e neaparat grea. daca ai rabdare si timp reusesti
kiss

| LoveGivesYouWings a răspuns:

Spaniola este si usurica si are foarte multe cuvinte asemanatoare cu cuvintele romanesti

| So Good a răspuns:

Germana, Sapaniola, Italiana, Greaca ( unde se castiga bani ) dar engleza e generala

| mhg a răspuns:

Eu ti-as recomanda limba germana, avand in vedere ca am o "obsesie" referitoare la limba aceasta(adica imi place). Dar are o gramatica destul de grea.

| andrutza_3684 a răspuns:

Italiana, greaca, bulgara, germana

Răspuns utilizator avertizat