| Marck94 a întrebat:

Dumnezeu chiar intr-adevar exista? Totul e ciudat..De ce nu se arata el? Credeti ca dupa moarte mai e viata? Universul e mare.laughing Rugaciunile sunt de folos?

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da există, dar ca sa te convingi trebuie sa studiezi Biblia cu atenție și modul în care a creat lucrurile. Nu au apărut din întâmplare. Tot din Biblie afli ca omul când moare nu mai știe nimic si nu merge în alt loc. Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel 18:4, Geneza3:19.

| ania a răspuns:

Am citit ce spueau niște neurilogi, că energia creierului viu, trebuie să se transfere undeva la moartea omului, e împotriva legilor fizicii să dispară pur și simplu.Eu sunt comvinsă că sufletul oricărui om își continuă existența și după moartea trupului.Pentru mine rugăciunile sunt de mare folos, vorbesc cu Dumnzeu ca și cu cel mai bun prieten.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Pentru mine rugăciunile sunt de mare folos, vorbesc cu Dumnzeu ca și cu cel mai bun prieten."

La fel fac si musulmanii, si ei vorbesc cu Alah...ii crezi?

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Allah este doar traducerea in araba a cuvantului "Dumnezeu". Este acelasi Dumnezeu si la ei, si la evrei, si la crestini.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Da, numai ca alora spiridusul le povesteste altceva. E un spiridus cu personalitate multipla se pare...laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

In Coran, cat si in Biblie sunt date aceleasi legi de la Dumnezeu. Dumnezeu are aceeasi caracterizare si in Islam, si in Crestinism, si in Iudaism.
Ceea ce difera este ca musulmanii il considera pe Muhammad cel mai mare profet, iar pe Isus un profet oarecare. Personajele si faptele lor din Coran, cat si din Biblie coincid.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Da, si crestinii si musulmanii au facut un copy-paste religiei iudaice la care au adaugat diferite alte personaje si intamplari.Pentru evreii mozaici de care ai adus vorba Isus e doar un impostor, de exemplu. Ca si Mahomed dealtfel. Si la voi Mahomed e considerat tot un impostor. Iar spiridusul cand vorbeste cu evreii le da dreptate, cand vorbeste cu voi va da voua si cand vorbeste cu musulmanii le da lor. Asa ca despre ce vorbim? Ideea e ca nu e nici un spiridus, doar schizofrenia e de vina in toate cazurile.

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Iti respect decizia de a nu crede, ar trebui si tu sa mi-o respecti si gata... daca nu vrei sa mi-o respecti, asta e. Eu am inceput, desigur... ti-am spus ca Allah inseamna Dumnezeu in araba.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Nu e vorba de a respecta decizia mea sau nu. E vorba ca ceea ce am spus este cat se poate de real. Acest "acelasi spiridus" apare in capul diferitilor credinciosi in forma in care ei cred ca ar fi el si le spune ce vor ei sa auda, asta e un fapt.

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Mereu este vorba de respect. Am cunoscut atei care porneau discutii cu privire la Dumnezeu doar pentru a batjocori. Sunt si atei care isi tin "necredinta" (sa zic asa) pentru ei. La fel si in cazul crestinilor.

Sunt oameni care cred in reincarnare, cei care nu cred nu ii judeca. Dar mereu cei care cred intr-un Creator sunt judecati. Majoritatea ateilor daca ar avea de ales sa se ia de o religie monoteista, sau sa se ia de o teorie filosofica cum este reincarnarea, ar alege religia monoteista.
Fiecare are motivul sau pentru care crede sau nu crede, doar respecta-i credinta. Daca nu sunt toti de-acord cu tine, nu inseamna ca trebuie sa le batjocoresti credinta.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Majoritatea ateilor daca ar avea de ales sa se ia de o religie monoteista, sau sa se ia de o teorie filosofica cum este reincarnarea, ar alege religia monoteista."

E foarte normal sa fie asa. Sunt diferente evidente intre cele doua in ce priveste interactiunea cu ceilalti, iar religia e clar mult mai nesuferita si are o implicatie mult mai negativa decat teoria reincarnarii.
Religia, oricare ar fi ea, unde poate, impune niste reguli, fie prin legi, fie prin forta, iar multe dintre ele sunt stupide pentru cineva care nu este adeptul spiridusului respectiv, pe cand astia cu reincarnarea nu au asa ceva. Cu alte cuvinte religia vrea sa intervina in felul cum traiesc si sa ma oblige la niste chestii stupide. Pe de alta parte, de exemplu in Romania, de ce trebuie sa platesc eu pentru fanteziile voastre religioase? De ce trebuie statul sa aloce bani pentru astfel de tampenii? De ce fanteziile voastre sunt prezente in scoli unde invata si copiii nostri? De ce ma trezesc cu popii la usa sa cerseasca cate ceva, sau cu membrii altor grupari care vin sa-mi vanda povesti cu spiridusi?
Adeptii teoriei reincarnarii nu fac astfel de lucruri si atunci nu e normal ca religia sa fie cea care deranjeaza mult mai mult?
Apropo de respectat, de ce nu lasati persoanele homosexuale sa-si intemeieze o familie? Doar pentru ca povestile voastre nu agreeaza asta. Vorbiti de respect si de "fiecare crede ce vrea" doar cand va convine. Nu mai vorbim de "respectul" pe care l-ati aratat voi de-a lungul istoriei fata de cei care nu au agreat spiridusul vostru. acum vreti respect, dar cand erati pe val ucideati in stanga si in dreapta pe cine nu era de acord cu voi. Numai din considerentul asta si nu ar trebui sa avem vreun respect pentru astfel de povesti. Povestile astea fac inca victime, atat la musulmani, dar si la crestini.

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred ca niste oameni care se aduna intr-un loc te deranjeaza pe tine, nu esti obligat sa mergi acolo.
"de ce trebuie sa platesc eu pentru fanteziile voastre religioase?" - Nu trebuie sa platesti nimic, doar cei ce apartin de o biserica platesc.
"De ce trebuie statul sa aloce bani pentru astfel de tampenii?" - Exista o intelegere intre biserica ortodoxa si stat. Doar BOR primeste bani, celelalte biserici primesc in mod nesemnificativ.

"De ce fanteziile voastre sunt prezente in scoli unde invata si copiii nostri?" - Fiecare are dreptul de a alege sa studieze religia sau nu. Am colegi atei care nu fac religie. Orele de religie sunt puse ori prima ora, ori ultima, ca ei sa poata pleca acasa cand ceilalti fac religie. Cel putin asa e la mine in scoala.
"De ce ma trezesc cu popii la usa sa cerseasca cate ceva, sau cu membrii altor grupari care vin sa-mi vanda povesti cu spiridusi? " - Cu popi nu m-am trezit niciodata la usa eu personal, pentru ca nu sunt ortodox, banuiesc ca ei se duc doar la ortodocsi. Daca tu esti ortodox (in scris), de asta vin popii la tine.
Cu "membrii altor grupari", banuiesc ca te referi la Martorii lui Iehova, m-am intalnit pe strada. Mereu te intreaba daca vrei sau nu sa porti o discutie cu ei, nu te obliga. Nu sunt de-acord nici cu popii care se plimba pe la toti enoriasii, nici cu martorii care se plimba de la casa la casa, cine vrea, crede, cine nu, nu crede. Insa martorii sunt mai pasnici.
"de ce nu lasati persoanele homosexuale sa-si intemeieze o familie?" - Conform noii constitutii, ei pot sa-si intemeieze o familie. Nu consider acest lucru bun, pot sa imi sustin parerea doar. Este treaba lor ce fac.
Intr-un autobuz am vazut un afis cu reincarnarea, in legatura cu ceva conferinta despre acest subiect. Daca e sa pui un afis intr-un autobuz cu o intalnire crestineasca, probabil ca nu te va lasa, decat daca are legatura cu Biserica Ortodoxa (pentru ca Romania este o tara majoritar-ortodoxa, celelalte culte au drepturi ingradite).

Eu nu apartin de nicio biserica traditionala (catolica, ortodoxa). Locuind in Romania, eu am zis ca sunt crestin, tu deja ai asociat probabil ca sunt ortodox si ca respect traditiile si deciziile bisericii ortodoxe.

Am trecut de la credinta la religie mult prea usor.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Orele de religie sunt puse ori prima ora, ori ultima, ca ei sa poata pleca acasa cand ceilalti fac religie. Cel putin asa e la mine in scoala."

Nu e peste tot asa, si chiar daca ar fi asa, povestile cu spiridusi tratate ca adevaruri nu au ce cauta in scoala. Vorba ta, cine vrea sa se adune la ei acasa, la biserica sau pe camp si pot fabula cat vor.

"Nu cred ca niste oameni care se aduna intr-un loc te deranjeaza pe tine, nu esti obligat sa mergi acolo."

Daca se aduna si imi stabilesc mie ce trebuie sau nu sa fac evident ca ma deranjeaza sau cel putin am tot dreptul sa comentez ideile stupide. Toate adunarile astea au o idee fixa si proasta : "oamenii trebuie sa faca ce naiba zicem noi aici". Daca s-ar rezuma la "adeptii nostri sunt obligati sa faca...ce dracului abereaza aia acolo", ar fi altceva, dar fiecare adunatura de asta de pupatori in fund de spiridusi au impresia ca toata lumea trebuie sa faca ce le trece lor prin cap, iar asta nu e acceptabil.

"Nu trebuie sa platesti nimic, doar cei ce apartin de o biserica platesc."
"Exista o intelegere intre biserica ortodoxa si stat. Doar BOR primeste bani, celelalte biserici primesc in mod nesemnificativ."

De unde crezi ca are statul bani? Te intreb, ai idee?
Toate cultele acceptate in Romania primesc mai mult sau mai putin, nici nu are importanta cat, ci ca primesc. Daca tot sunt atatia pupatori in fund de spiridus, de ce nu doneaza ei, de ce trebuie sa se aloce niste bani de la stat pentru sustinerea fanteziilor religioase.

"Cu popi nu m-am trezit niciodata la usa eu personal, pentru ca nu sunt ortodox, banuiesc ca ei se duc doar la ortodocsi"

Doar nu crezi ca au liste cu nume si adrese la care sa se duca...bat din usa in usa.

"Daca tu esti ortodox (in scris), de asta vin popii la tine."

Nu sunt ortodox nici in scris si nici oral.

"Conform noii constitutii, ei pot sa-si intemeieze o familie."

Chiar habar n-ai ce vb aici. Care "noua" constiturie?!? Fa-ti un bine si citeste constitutia, lasa povestile cu spiridusi.

"...tu deja ai asociat probabil ca sunt ortodox si ca respect traditiile si deciziile bisericii ortodoxe."

Nu te-am asociat cu nimic.Nu are legatura de ce cult, secta apartii sau daca esti freelancer, la baza tot aceeasi poveste cu spiridusi e.

"Am trecut de la credinta la religie mult prea usor."

Hai sa terminam cu ipocrizia asta cu "credinta" e buna, religia e proasta. Fara religie organizata "credinta" asta disparea demult.
Spiridusul si toate personajele in care tu crezi sunt create de o religie, nu de "credinta" si sunt adaptate sa serveasca intereselor acelei religii. Ca unii nu sunt de acord cu forma organizata si devin freelanceri e irelevant, personajele si intamplarile pe care le cred sunt la fel de false ca ale celor organizati.

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

"ARTICOLUL 48
(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor."

Inainte era "liber consimtita intre un barbat si o femeie", deci nu mai conteaza, te poti casatori cu oricine.

"Daca se aduna si imi stabilesc mie ce trebuie sau nu sa fac evident ca ma deranjeaza sau cel putin am tot dreptul sa comentez ideile stupide." - Nu cred ca ai idee despre ce vorbesti, deci n-am ce sa comentez.

Anumite lucruri le spui generalizand, spui doar ce vezi la suprafata. Pentru ca Biserica Ortodoxa face asa, nu inseamna ca toti fac asa.
Ai spus ca fata de teoria reincarnarii, la religie, te deranjeaza pentru ca impun legi cu forta. Nu cred ca ti s-a impus ceva, pentru ca nu aparti de nicio religie.
Revenim din nou la respect, e treaba ta daca respecti opiniile/credintele oamenilor din jurul tau.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Articolul ala din constitutie nu este nou. Si desi este formulat astfel, in Romania nu sunt permise casatoriile intre persoane de acelasi sex. Mai mult, disperatii religiosi ar vrea sa-l modifice in sensul ca sintagma "intre soti" sa fie inlocuita cu "intre un barbat si o femeie", exact cum zici tu.

"Ai spus ca fata de teoria reincarnarii, la religie, te deranjeaza pentru ca impun legi cu forta."

Iar o luam de la capat? Ti-am zis ca, printre alte tampenii provenind din sfera religioasa, legea prevede ca sectele/cultele acceptate in Romania sa fie sponsorizate de stat. Sau accesul in scoli, care iarasi provine din interferenta nesimtita intre biserica si stat.
Nu stiu de ce tot ii dai cu Biserica Ortodoxa, da, intr-adevar aia e un etalon de nesimtire in Romania, dar asta nu inseamna ca altele nu sunt sau, ca acolo unde detin majoritatea nu devin ele etalonul de nesimtire.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Ce spune în Coran e în contradicție cu ce spune în Biblie. După părerea mea ei vorbesc cu altcineva.

| T0T a răspuns:

Depinde ce semnificație îi dai. Poți spune că Dumnezeu e energia pe care o vezi oriunde în jurul tău. Deci tot ce știi tu este Dumnezeu.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Lasa energia,, intrebarea este, crezi in EL?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu? Dar tu?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cu toate ca este peste puterea mea de intelegere, cred intr-un Creator si in Dumnezeu!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt pe Youtube niste interviuri interesante cu Dolores Cannon.
Te ajuta sa intelegi mai mult despre fumul pe care unii il numesc realitate.
Biserica decât ne-a îngreunat viata.
Orbi care vând speranțe deșarte la alți orbi.
Un gand bun, ajuta intotdeauna.
Lalaiala de rugaciuni repetate la infinit ajuta la spalarea creierului.

| Nilsson a răspuns:

Oamenii se asteapta ca Dumnezeu sa fie ca un fel de Superman care sa intervina vizibil in orice situatie.
Insa nu acesta e scopul existentei noastre pe pamant, ci din contra, sa cunoastem conseciintele raului si sa vedem cum ar arata lumea fara El.
Totusi, Dumnezeu a lasat suficiente indicii ale existentei Sale, orice domeniu stiintific studiat in profunzime arata ca Universul si viata sunt lucruri mult prea complexe ca sa fi aparut intamplator.
Iar referitor la rugaciuni, ele sunt ascultate atat timp cat sunt spre folosul sufletului tau. De exemplu, daca te rogi `` Doamne, ajuta-ma sa castig la pacanele'' ma indoiesc ca o sa te ajute, ba dimpotriva, ar fi spre binele tau sa pierzi ca sa te inveti minte sa nu mai joci.
Am dat doar un exemplu, sper ca nu e cazul tau big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te documentezi si sa tragi singur concluziile. Aici sunt oameni care vor sa te faca sa crezi ca religia crestina chiar este ce cred crestinii ca este si altii care o sa te faca sa crezi ca religia crestina este o prostie. Doar legat de religia asta crestina poti trage o concluzie despre "Dumnezeu" ca in alte aspecte ale vietii nu exista.
Tot ce faci aici este sa fii si mai confuz pentru ca parerile sunt impartite.

| Iunix a răspuns:

1. Nu.
2. Pentru că nu există.
3. Nu.
4. Nu.

Mai vrei și explicații?

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Exista viata dupa moarte. Rugaciunile nu sunt de folos nu ajuta cu nimic nu plateste facturile

| xByte a răspuns:

1. Sunt argumente atat pro si contra pentru exista lui dumnezeu, deci ramane la latitudinea fiecaruia sa ia o decizie, daca vrea sa creada sau nu.
2. "Totul e ciudat" Sunt partial de acord, lumea e ciudata
3. Un ateu ti-ar raspunde " fiindca nu exista" iar un crestin ar incerca sa iti dea niste argumente "plauzibile", in functie de religia si viziunea ta o sa ai o parerea diferita fata de cea a majoritatii
4. Posibil sa exista o oarecare "forma de viata", sunt tot felul de teorii si speculatii despre ce se va intampla dupa ce murim, personal prefer sa nu imi bag nasul in probabilitati si improbabilitati
5. "Rugaciunile sunt folos?" Daca este crestin este normal sa te rogi, si se presupune ca sunt cu folos, pentru un ateu in schimb rugaciunile sunt doar niste porcarii.

Sper ca ti-am raspuns pe intelesul tau, eu ti-am raspuns la modul general asupra intrebarilor tale, nu vreau sa imi dau cu parerea din punctul meu de vedere, fiindca exact cum am precizat mai sus, parerea mea poate sa fie diferita fata de a altora, fiindca fiecare are mentalitatea sa, si simtul sau al logicii. happy

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu se poate face cunoscut prin profetii:
Isaia 60 (se spune despre intoarcerea evreilor in Israelul refondat in 1948 cu ajutorul avioanelor): "8. Cine zboara ca norii si ca porumbita spre salasul ei?"
Isaia 60
1. Lumineaza-te, lumineaza-te, Ierusalime, ca vine lumina ta, si slava Domnului peste tine a rasarit!
2. Caci iata intunericul acopera pamantul, si bezna, popoarele; iar peste tine rasare Domnul, si slava Lui straluceste peste tine.
3. Si vor umbla regi intru lumina ta si neamuri intru stralucirea ta.
4. Ridica imprejur ochii tai si vezi, ca toti se aduna si se indreapta catre tine. Fiii tai vin de departe si fiicele tale sunt aduse pe umeri.
5. Atunci vei vedea, vei straluci si va bate tare inima ta si se va largi, caci catre tine se va indrepta bogatia marii si avutiile popoarelor catre tine vor curge.
6. Caravane de camile te vor acoperi, si dromadere din Madian si Efa. Toate sosesc din Seba, incarcate cu aur si cu tamaie, cantand laudele Domnului.
7. Toate turmele Chedarului la tine se vor aduna, berbecii din Nebaiot te vor sluji pe tine si ca o jertfa bineplacuta se vor urca pe jertfelnicul Meu, si templul rugaciunii Mele se va slavi.
8. Cine zboara ca norii si ca porumbita spre salasul ei?
9. Caci pentru Mine se aduna corabiile, in frunte cu cele din Tarsis, ca sa aduca de departe pe feciorii tai; aurul si argintul lor pentru numele Dumnezeului tau si pentru Sfantul lui Israel, Care te preamareste.
10. Feciorii de neam strain zidi-vor zidurile tale si regii lor in slujba ta vor fi, ca intru mania Mea te-am lovit si in indurarea Mea M-am milostivit de tine.
11. Portile tale mereu vor fi in laturi, zi si noapte vor ramane deschise, ca sa se care la tine bogatiile neamurilor, iar regii lor in fruntea lor vor fi.
12. Caci neamul si regatul care nu vor sluji tie vor pieri si neamurile acelea vor fi nimicite.
13. Marirea Libanului, chiparosul, ulmul si merisorul la tine vor veni, cu totii laolalta, ca sa impodobeasca locasul cel sfant al Meu, si Eu voi slavi locul unde se odihnesc picioarele Mele.
14. Si feciorii asupritorilor tai smeriti la tine vor veni si se vor inchina la picioarele tale toti cei ce te-au urat si pe tine te vor numi: cetatea Domnului, Sionul Sfantului lui Israel.
15. Din parasita si defaimata ce erai pe veci, voi face din tine mandria veacurilor, bucurie din neam in neam.
16. Tu vei suge laptele neamurilor si vei manca bunatatile regilor. Si vei sti ca Eu, Domnul, sunt Mantuitorul tau, ca Cel puternic al lui Iacov este Rascumparatorul tau.
17. In loc de arama iti voi aduce aur, in loc de fier, argint, in loc de lemn, arama si in loc de pietre, fier. Si voi pune judecator al tau pacea si stapanitor peste tine dreptatea.
18. Si nu se va mai auzi de silnicie in tara ta, de pustiire si de ruina in hotarele tale. Zidurile tale le vei numi mantuire si portile tale lauda.
19. Nu vei mai avea soarele ca lumina in timpul zilei si stralucirea lunii nu te va mai lumina; ci Domnul va fi pentru tine o lumina vesnica si Dumnezeul tau va fi slava ta.
20. Soarele tau nu va mai asfinti si luna nu va mai descreste; ca Domnul va fi pentru tine lumina vesnica si zilele intristarii tale se vor sfarsi.
21. In poporul tau vor fi numai drepti si vor stapani tara pentru totdeauna; vlastar pe care l-am sadit Eu, lucrul mainilor Mele facut spre slava Mea.
22. Cel mai mic va fi cat o mie, cel mai neinsemnat va fi cat un neam puternic: Eu, Domnul, am hotarat acestea si la vreme voi fi implinitorul lor.

Iisus Hristos a existat, dovada fiind faptul ca la rastignirea lui a luat parte insusi imparatul Augustus. Iisus a avut ochii galbeni precum Soarele, deoarece el este asemanat cu Soarele [o stea; iar stelele reprezinta sufletele oamenilor in biblie, iar ochii reprezinta si ei oglinda sufletului omului]. Faptul ca Iisus Hristos se aseamana cu Soarele apare in Apocalipsa lui Ioan Capitolul 22 Versetul 16. Soarele este o stea nu prea mare, asa si Iisus nu era foarte important pentru oameni, si era foarte smerit (nu se lauda fata de nimeni, nu se inalta mai presus de nimeni).

Deasemenea, se considera ca si din legile fizicii mai ciudate putem desprinde anumite informatii cum ca ar fi minuni savarsite de Dumnezeu: timpul care este influentat de gravitatie, ceea ce este de fapt imposibil deoarece timpul de fapt nu este nimic, si nu este posibil sa influentezi "un nimic"...; dar cei mai multi cred in Dumnezeu multumita profetiilor.