| MysticWayz a întrebat:

Cum as putea sa invat mai usor sa merg pe bicicleta, am incercat pe la 10 ani, si nu puteam sa merg, nu aveam echilibru, dar pe trotineta sau role am echilibru! Ce sa fac? Imi doresc mult sa merg pe bicicleta!

Răspuns Câştigător
| smartalogu a răspuns:

Perseverenta. Si stai linistit orice bubita oricat de mare ar fi, pana te insori trece. Iti recomand pentru inceput sa ii rogi pe ai tai sa iti cumpere niste biciclete pentru marimea ta. Eu am invatat direct pe bicicleta ruseasca, din aia mare cu cadru cand am invatat si am invatat prima data cu piciorul printre cadru. Foarte greu, dar a meritat efortul. Juliturile si loviturile nu se pun. Am cazut o data atat de rau ca pur si simplu imi turuia sange din frunte. Asta e se mai intampla si lucruri neplacute, dar cu perseverenta inveti. NU ruga pe cineva sa te ajute, mai rau o sa te incurce. Mai bine ia-o incetisor. Pu-ne piciorul drept pe pedaua stanga a bicicletei si da-te cu ea ca si cum te-ai da cu trotineta. Apoi piciorul stang. Apoi daca bicicleta e suficient de mica pentru tine cat sa ajungi cu picioarele la pamant incalica pe ea si incearca sa dai usor din pedale si tot asa. Spor la invatat.

4 răspunsuri:
| sy46 a răspuns:

Eu am invatat la 9 ani, cu ajutorul tatalui meu. Aveam o bicicleta mult prea mare pentru mine, insa nu am picat niciodata. Daca mergi mai repede pe bicicleta, vei vedea ca e mult mai usor sa iti pastrezi echilibrul; pornesti stand in picioare.

| adsfsf a răspuns:

Mai incearca.

| Cronki a răspuns:

O bicicleta pe marimea ta, sau coboara saua suficient de mult ca sa ajungi cu picioarele (sau varful picioarelor) pe pamant. Primele incercari le recomand pe un loc inclinat, sa nu fie necesar sa pedalezi. Sunt convins ca vei invata foarte repede! @Carmen, rotile ajutatoare nu le recomand. Poate doar copiilor foarte mici care abia pot sa pedaleze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zis sa-ti iei o bicicleta normala(pentru copii) dar cu niste rotite ajutoatoare. Vei putea merge mai usor, fara sa cazi. Dupa ce te vei obisnui, le vei scoate si cu ocazia asta inveti sa mergi pe bicicleta happy.