| DedeeAndreea a întrebat:

Daca merg in fiecare seara cu bicicleta cam 2 ore, scap de grasimea de pe abdomen?

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Raspunsu Scurt : NU
Am incercat si eu varianta asta, am avut si febra musculara, nefiind lucrate picioarele demult si tot nu am slabit.
Gandeste-te ca tu lucri picioarele, muschi relativ departe de abdomen si care nu is legati de abdomen in nici un fel, nu ai cum sa scapi de grasimea de pe abdomen cu bicicleta.La bicicleta lucreaza doar picioarele, si atat.

Pentru a scapa de grasime de oriunde de pe corp, trebuie sa lucri grupele de muschi de sub grasimea respectiva.Cum vrei de ex sa scapi de grasimea de pe piept/spate lucrand bratele? Nu ti se pare cam aiurea?

Pentru abdomen trebuie sa lucri abdomenul.Stai,pe pat (evident desfacut) cu fundu chiar chiar pe marginea lui, intindete pe spate, prindete de bratara/stadila patului si ridica picioarele de la 10 cm de sol pana aproape vertical, dar cand le cobori niciodata sa nu atingi solul.

Fa 200-250 repetari din astea in continuu, 1-2-3 ori pe zi, evidnt cu cat mai mult cu atat mai bine, si in 1luna-2 o sa vezi rezultate. Evident daca faci sala si/sau alergi o sa vezi rezultate mai rapid.Trebe sa retii ca orice exercitiu faci, ca sa arzi grasimea trebuie sa faci multe multe repetiti, no sa rezolvi nimic nici in luni de zile daca fac 10-20 miscari, ci facand 100-200...

Poti la fel de bine continua si cu bicicleta, nu poate decat sa ajute, dar nu te gandi sa faci sub 20-30 km pe zi, ca nu are efect.I-ati un flacon de cel putin 2, 5-3 L la tine si cu castile ascultand radio la telefon nici no sa-ti dai seama cand ai facut distanta.Preferabil sa-ti iei puncte de reper pana unde sti sigur cat ii distanta.Eu stand in oras de frontiera si aprape de frontiera stiu ca am 10 km pana acolo si 10 inapoi deci 20.La fel poti face si tu, sau du-te pana intr-un sat apropiat pana unde sti sigur distanta si gata.

7 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Logic ca NU.Ce au in comun picioarele cu burta?! NIMIC

| Ovydiw a răspuns:

Sigura ca... nu!
Cum vrei sa ai abdoment doar plimbandu-te cu bicicleta?
Daca vrei abdomen plat ai nevoie de alergat, bicicleta poate sta departe, ai picioare...
Si ai nevoie de exercitii speciale pentru abdomen, uite aici un video care o sa te ajute cu siguranta :
http://www.youtube.com/watch?v=acVU6HGmyVk
Bafta!

| CrissuLinii a răspuns:

Da! Pt ca Tu faci un efort miscanduti picioarele si burta. Este foarte bine daca ai apa la tine si te odihnesti putin. In fiecare seara vei slabi cate putin, dar nu foarte mult. Iti propun sa alergi in fiecare seara vreo 30 min, cu putina pauzahappy Si slabesti cu siguranta, si mergand cu bicicleta, si alergand:* Funda:X

| BiancaStefanescu a răspuns:

Sigur ca da.Sa mergi cu bicicleta este foarte bine si iti tonifiaza corpul, plus ca este foarte sanatos.Continua asa, mananca sanatos si vei vedea ca vei fi foarte binehappy
Te pup! :***