| Madda_3260 a întrebat:

De ce o persona nu poate fi judecator si membru al unui partid politic in acelasi timp?

Răspuns Câştigător
| Altu a răspuns:

Pentru a evita orice eventual conflict de interese, judecatorii nu pot avea culoare politica si nu pot ocupa nicio alta functie, publica sau privata. (daca nu ma insel exceptie face invatamantul superior)

3 răspunsuri:
| dof21 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care un judecator nu poate judeca un membru al familiei. Conflict de interese.

| everystudent.ro a răspuns:

Pentru a evita riscul ca verdictele emise de judecator sa nu fie partinitoare si sa favorizeze pe colegii de partid. Mai pe scurt pentru a evita acte de coruptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa prevede legea