| Giuly_3112 a întrebat:

De ce oameni cred in Dumnezeu si nu cred in zeii? am pus doar o intrebare sa nu ma intrebati daca eu cred in zei ca nu-i aidevarat laughing dar sunt doar curioasa?

19 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista nicio dovada ca exista zei dar sunt foarte multe dovezi ca exista un Creator, Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca zeii sunt personaje imaginare, iar Dumnezeu este real, isi face simtita prezenta.

| costymaximus a răspuns:

Daca urmaresti filmul Agora poate intelegi de ce.

| cristiancristir a răspuns:

Oamenii cred ce spun conducatorii lor. In cazul asta ce spune biserica. Nici macar nu citesc biblia, pentru ca daca ar citi biblia ar vedea acolo ca in primul testament se vorbeste la un moment dat de mai multi zei. Oricum biblia e doar o colectie de legende.

| TheToxicNightmare a răspuns:

Nu ai vazut in decalog porunca nr1:''Eu sunt domnul dumnezeul tau.''. si de aia.

| AGGA a răspuns:

De fapt sa stii ca greci si egipteni cred in zei, dintotdeauna oamenii au cautat raspunsuri la intrebari de genu:Cine a creat Universul? Exista oare o putere deasupra noastra care ne stapaneste? dar sti cum suntem noi oamenii avem o multitudine de ideii insa de ce sa credem una daca sunt atatea? cu ce trebuie sa fie ea mai deosebiat ca sa o credem? Raspunsul adevarat a fost, este si va fi intodeauna prea simpu ca sa il credem: EXISTA DUMNEZEU, insa de ce sa credem ca exista daca nu il vedem? putem sa ne imaginam noi niste "Dumnezei", dupa cum observi cuvantul zei isi are provenienta din cuvantul Dumnezeu, uite asa au aprut si zei din mitologile grecilor si egiptenilor care multi dintre ei erau atei as sa ajuns la aceasta credinta in zei care dupa mine e o banalitate.

| Fantasy a răspuns:

Datorita lui Iisus

| EvilMo a răspuns:

Iti zic ador zei mai putin pe cronos si hhhhaaaaadddeeeeeesss aaaa mi-e frica si cand zic hhhhaaaaadddddeeessss

| EvilMo a răspuns:

Am omis ceva sa zic chiar exista dovezi ca ar exista zei! temple lor aa si alte chiesti pe care nu le-am citit in CARTEA EROI SI ZEI DIN LEGENDELE OLIMPULUI!

| IF45e a răspuns:

Sunt de acord cu StarWars sunt dovezi ca exista zeii templele lor statuile din muzee si in cartea legendele Olimpului scrie ca muritori nu puteau sa vada varful olimpului deoarece ninfele il ascundeau cu nori sau ceata.Sidaca cititi pe mai multe site-uri va dati seama ca si in realitate muntele Olimp este in varful lui numai ceata si nu se poate vedea nimic.Si mai sunt si alte dovezi...

| IF45e a răspuns:

A si inca ceva mai sunt multe dovezi dar zic inca una acum mmulte orase le poarta numele zeilor.Si mai sunt ca dovezi si semi zei cum ar fi Hercule Ahile Tezeu etc

| 非有神论者 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns ar fi: Oamenii cred in Dumnezeu pentru ca au credinta, pentru ca parintii, bunicii, matusa, unchiul le-au lasat mosternire aceasta credinta. Asa au fost invatati de mici sa creada in Dumnezeu.
Pentru cei care zic ca exista foarte multe dovezi:
1. as vrea sa vad si eu aceste dovezi.
2. pentru a crede in Dumnezeu nu ai nevoie de dovezi, de aceea se cheama credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mintea ta, Dumnezeu nu e tot zeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e si el tot un zeu. Si nu toti oamenii cred in Dumnezeu altii cred in zeul lor propriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@anita
"dupa cum observi cuvantul zei isi are provenienta din cuvantul Dumnezeu, uite asa au aprut si zei din mitologile grecilor si egiptenilor care multi dintre ei erau atei as sa ajuns la aceasta credinta in zei care dupa mine e o banalitate. "
Este exact invers, prima data au fost Zei, adica omenirea a crezut in mai multi zei, dupa care s-a ajuns doar la unul singur, Dumnezeu, care incet incet pierde si el teren! nu zic ca este rau sa crezi in Dumnezeu, dar din nefericire pentru El, cei care il slujesc sunt doar simpli muritori, care asteapta o viata macar un semn de la el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeii sunt fortele bune ale universului, tributarii stiintei si al iubirii fata de oameni

| ELISA1LISA a răspuns:

Zeii au existat cu mult timp in urma dar au fost uitati cu anii dupa atatea preluarii de traditii si schimbandulise numele.Grecii au avut primii credinta. Dupa romanii au preluato sub ate nume. Dacii aveau un singur zeu.Treaba e foarte incurcat. Poate ca ei mai exista.Mai bine te-ai ruga si la Dumnezeu si la unul dintre zeii care sa presupune ca ai avea tu nevoie.

| Jyraiasenju a răspuns:

Cronos era Titan, nu zeu. Dar, da ai dreptate. Zeii sunt super. Mie îmi plac Atena, Artemis și Apollo.

| miller a răspuns:

Pentruca dumnezeu este o persoana reala cu care te poti intilni in fiecare clipa a vieti cu un zeu fals nu ai cum si un raspus la cei ce nu cred in dumnezeu indiferent ca ei cred sau el exista din totdeauna cine vrea sa vada daca exista sa il caute din toata inima si va vedea ca el exista