| Andreeaa245 a întrebat:

Hei, TPU! Ma simt foarte nesigură și as avea nevoie de câteva sfaturi. De când ma știu, sunt o persoana foarte timida și îmi este foarte greu sa îmi fac prieteni. Am câțiva prieteni, dar nici măcar cu ei nu ma simt in largul meu. Niciodată nu pot spune ce gandesc si îmi este extrem de greu sa comunic cu persoanele. Anul acesta o sa ma duc in doua tabere in care nu o sa cunosc pe nimeni, fiindcă sunt singura din scoala mea care merge. Ma întreb ce voi face. De fiecare data când trebuie sa cunosc pe cineva nou, sunt tăcută și transpir, tremur și nu ma simt deloc in largul meu. In subconștientul meu, îmi vin replici pe care sa le spun și îmi doresc sa vorbesc cu unii oameni dar pur și simplu nu pot, îmi e frica. Nu am mers niciodată la un psiholog deoarece nici măcar acolo nu o sa fiu in stare sa vorbesc sau sa spun ceea ce gandesc. Îmi e foarte frica de ce se va intampla, nimeni nu o sa stea cu mine dacă sunt așa tăcută și timida. Nu știu ce sa fac. Îmi doresc ca totul sa fie altfel, sa pot sa vorbesc cu cine vreau, sa nu mai tremur și sa transpir când vorbesc cu cineva, sa spun ce vreau și ce gandesc, fără sa îmi fie frica de părerea acelor oameni despre mine și fără frica de a fi judecată. Este un chin sa trăiesc așa, sunt clasa a 8-a și îmi vine groaza când ma gandesc ce o sa fac la liceu și cum o sa reușesc sa îmi fac prieteni noi. Ce pot sa fac? Îmi este foarte greu.

Răspuns Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Mesteca 5 gum.
Nu, acum pe bune, existe multe tehnici prin care sa-ti depasesti timiditatea. Una simpla si care poate parea idioata este sa inspiri si expiri bine de cateva ori, sa numeri pana la 5 si sa spui ceea ce doresti sa spui fara sa te mai gandesti in plus. Fiecare gand in plus iti va creste acea "teama" ca ceva ar putea merge prost.
Stii vorba aia? "Just do it!" Cam asa sta treaba. JUST DO IT. Ce se poate intampla daca te duci la cineva si spui "Hei, salut, ma numesc X." O sa primesti probabil un raspuns, "Hei, salut, eu ma numesc Y." Si de acolo vezi tu cum o duci mai departe. Stai in fata oglinzii, vorbeste cu tine insuti, accepta prima da tu cine esti, si increderea ta va creste.